כל מה שחשוב ויפה
נומרובנטי, פירנצה. צילומים: Marina Denisova

NUMEROVENTI: חלל חדש בן 500 שנה

יזמים צעירים בפירנצה חידשו בניין מ־1510 והקימו את NUMEROVENTI: מרחב יצירתי, שמשלב חללי סטודיו ותערוכות, מערכת מגזין עיצוב, לצד תוכנית רזידנסי לאמנים, שנתמכת בהשכרת דירות Airbnb

פירנצה היא עיר עתיקה ומסתורית, שיופיה לא דוהה עם השנים, להיפך. אחרי 18 שנים שאני חיה כאן גם המראות הכי מוכרים, של הגשר העתיק (Ponte Vechio) בבוקר מוקדם או של נהר הארנו בשקיעה, מצליחים לעצור את הנשימה וגם אותי, לרגע ארוך של השתאות. שלא לדבר על המראות שרק יודעי דבר נחשפים אליהם במהלך השנים: גינות חבויות מאחורי קירות אבן, רחוב צדדי עם ויסטריה שופעת וקרן שמש דבשית, או מקום כמו NUMEROVENTI – מרכז עיצוב ואמנויות מיוחד במינו, שצמח כאן לאחרונה.

פירנצה היא בהחלט לא בירת העיצוב האיטלקי, אפילו לא במקום השני, אבל בשנים האחרונות, מאחורי חומות אבן גבוהות, מתגלה כאן פעילות נמרצת וצעירה ומאוד מעניינת בתחום העיצוב והאמנות העכשווית. פנינים קטנות שהעיר מאפשרת, דווקא בשל היותה רחוקה (מנטאלית, לא פיזית) ממילאנו. עיר קטנה ואינטימית, שיש בה זרימה אדירה של סטודנטים מכל העולם, לצד אנשי מקצוע מהטובים שיש בתחומי יצירה מסורתיים, יוצרת אפשרויות לחיבורים מקוריים. המפגש בין אלה מאפשר צמיחה והתהוות של תהליכי עבודה איטיים יחסית אך לא פחות מעניינים – Slow Design, כמעין חממה יצירתית.

ליל העשרים

בערב גשום במיוחד מדלגים בין השלוליות הגדולות והאפרוריות של הפייטרה סרנה, נמלטנו לפתחו של בניין גדול ושחור, ולפנינו נפתחה חצר פנימית מוארת כולה באור נרות מרצדים. החצר מוקפת עמודים ובמרכזה מזרקה קטנה ופסל יפהפה, שמעליו השמיים הפתוחים ממשיכים לדלוף. בכל פינה בבניין גילינו התרחשות שקטה, כזו שמעוררת מיד את הסקרנות, תצוגה קטנה של כל אחד מהאמנים/דיירים השוכנים במקום.

מרטינו די נאפולי רמפולה. צילום: Olga Makarova

התערוכה ״10 חללים״ מילאה את כל הבניין בעבודות עיצוב ואמנות של אמנים מפירנצה לצד אמנים אורחים, שהגיעו בתוכנית רזידנסי שמציע NUMEROVENTI – קומפלקס שמשלב דירות Airbnb, חללים לאירועים, שטחי סטודיו ותצוגה ליוצרים, לצד תוכנית רזידנסי נחשקת. המקבץ האקלקטי הפגיש עבודות וידאו ארט עם צילומי אופנה ועם עבודת עיצוב שנעשתה  בקילוף אמנותי של אחד הקירות העתיקים וחשיפת השכבות התחתונות.

NUMEROVENTI (ובתרגום לעברית: מספר 20) הוא בניין עתיק משנת 1510, שעבר מספר גלגולים מדור לדור, עד אשר הגיע לידי אחד הצאצאים, מרטינו די נאפולי רמפולה, מעצב גרפי במקצועו, שיחד עם שותפו אלסנדרו מודסטינו, מנהל ארועים, יזם את הקמת המקום ב־2016.  

רמפולה שהסתובב לא מעט בערי אירופה, זיהה בפירנצה את הצורך בעידוד אמנות עכשווית, שקיימת מאוד במשורה בעיר. הוא רצה להדגיש את החיבור בין העיר העתיקה עם המסורת והתרבות המפוארת, לבין אמנים צעירים, שבאים לפירנצה ללמוד ולראות, ומביאים עימם לא פעם בשורות ורעיונות שונים ומעניינים מכל העולם. הקונספט שהגו רמפולה ומודסטינו מבוסס על ריבוי שימושים: מרחב מגורים לאמנים, חלל תצוגה ואירועים ומקום לפיתוח שיתופי פעולה יצירתיים.

על עיצוב הפנים הופקד אנדרו טרוטר, עורך מגזין העיצוב Openhause, שגם העביר למקום את מערכת המגזין. אחד הקווים המנחים בהחלטות העיצוב וההתחדשות של המרחב, היה הרצון לתת תחושה קלילה ובהירה על הרקע ההיסטורי של הבניין, עם הפרסקאות המרשימים והתקרות הגבוהות. להשתחרר מתחושת הכובד, שבדרך כלל מלווה את הבניינים העתיקים בפירנצה.

אור טבעי ורהיטים מעטים

בעיצוב בולטת ההתייחסות לאור ובמיוחד לאור טבעי. אחת ההחלטות הראשונות שהתקבלו הייתה לצבוע את כל החללים והחלונות בלבן, בניגוד לצהבהב המסורתי של פירנצה. זה ביחד עם החלונות הגדולים ממלאים את החלל ב״אור איטלקי״ רך וזהוב. הדירות מעוצבות בפשטות אלגנטית. הרהיטים הם רהיטי וינטג׳ שליקטו בעלי הבית בערים שונות באירופה. החללים המרוהטים נשארו מאוד ריקים ומאווררים – מזמינים את הדיירים היצירתיים להוסיף משהו משלהם.

האווירה הכללית מאוד בהירה ובעיקר מאוד אנושית – לא תראו כאן שורות חיילים סדורות של גופי תאורה שקועי־תקרה, או משטחים בוהקים בלבן קר ומנוכר. למרות שכל פרט מחושב ומתוכנן בקפידה, התחושה השלטת במקום היא של חלל חמים ומזמין, שקיים כאן מאז ומתמיד.

כדי להקל ולעודד אינטראקציה בין הדיירים, חלק מהמטבחים משותפים ומשותף גם חדר האוכל הגדול. גרם מדרגות מפואר ומוקף חלונות מוביל לקומות העליונות, אל הדירות וחללי תצוגה.

לדברי רמפולה, חלק מתחושת הקהילה והביחד שכאן, נובעת גם מפתיחת החלל – כמה קירות שהוסרו ופתיחת חללים גדולים – משימה לא פשוטה תחת חוקי השימור של פירנצה. רוב החללים נשארו ״חופשיים״ על מנת שיוכלו לשמש למטרות מגוונות כמו ארועים, חלל תצוגה או חלל מגורים. הרעיון הוא לשמור על זרימה ולא לקבע שום דבר, ולהציע הזמנה פתוחה ליוצרים מהעולם.

הרעיון שעומד מאחורי המקום היה ליצור חממה ליוצרים ״נוודים בני זמננו״, חלל עבודה שיתופי־יצירתי, מעין בית זמני לאמנים, שיעודד דיאלוג בין אמנים צעירים מכל העולם לאמנים מקומיים. חילופי רעיונות וסביבת עבודה מפרה ונוחה. כל אמן חדש שמגיע מוצא עצמו מוקף בעבודות שאמנים השאירו כאן לפניו, ועל כן מרגיש כחלק ממשהו גדול יותר. תחושה שמעודדת את הביטוי האישי והרצון לתרום ליצירה המשותפת.

המודל הכלכלי של NUMEROVENTI מתבסס על מספר דירות בבניין שמושכרות לתיירים דרך Airbnb. השכרת הדירות מסבסדת בחלקה את מגורי האמנים. החלק הנוסף מגיע מהאמנים עצמם. פעמיים בשנה יוצא קול קורא, אמנים מכל העולם נבחרים בקפידה ומגיעים לפירנצה לחודשיים־שלושה. רמפולה משמש כמנהל אמנותי של הרזידנסי, עורך סדנאות, מדריך ומלווה את האמנים בדרכם לתערוכה, שמתקיימת בסוף תקופת השהות. לדברי היזמים, הרעיון הולך משתכלל ומתפתח עם הזמן, בצורה אורגנית וטבעית. דירות נוספות בבניין מצטרפות לפרוייקט, וגם מספר האמנים שמגיעים משתנה וגדל בהתמדה, בהתאם לפיתוח של חללים נוספים בבניין. המקום פתוח לקהל בתאום מראש.


תמי אייל היא מעצבת רב־תחומית החיה בפירנצה עם משפחתה; בעלת סטודיו Slowlab Firenze

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden