כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לפורטפוליו

ספרו לנו על פרויקטים חדשים ומלהיבים. ליצירת קשר ולפרטים נוספים – hi@prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

עידית אבו בכיתת חדר הבריחה. צילומים: דקל אבו

חדר בריחה באמצע בית הספר

מעצבת הפנים עידית אבו יצרה בבית ספר יסודי במודיעין מרחב למידה פעילה על פי הרעיון של חדרי בריחה, עם תכנים משתנים בהתאם למטרות המורים והתלמידים

הרעיון להקים חדר בריחה כמרחב לימודי בבית הספר נולד משנים של חלומות על חיבור בין פדגוגיה ועיצוב, בעבודה משותפת של מעצבת הפנים עידית אבו עם מנהלת בית ספר אבני חן במודיעין, אביבה לוי, טרם פרישתה מתפקידה. השתיים חקרו יחד את הנושא וגילו שהאתגר העיקרי בפרויקט יהיה להפוך חוויה חד פעמית – כמו זו שמובטחת במאות חדרי בריחה שהפכו לבילוי פופולרי ברחבי הארץ – לחוויות למידה מגוונות ומתחדשות בעבור התלמידים.

אולם, הקושי הביצועי לא ריפה את ידיהן. להפך. מתוך בטחון שמדובר בסביבה מגרה לחשיבה יצירתית ומפרה מבחינה לימודית, הן תכננו את המרחב כפלטפורמה לתכנים מתחלפים, שישתנו באמצעות צוות בית הספר, על בסיס עקרונות חדר הבריחה: חוויית משתמש שכוללת עבודת צוות, שיתוף פעולה לפתרון בעיה, יצירתיות, סיעור מוחות ושימוש בחמשת החושים.

חדר הבריחה, לפי הגדרת העבודה של לוי ואבו הוא מרחב ״צבעוני, מרתק, חווייתי, מאפשר, מסקרן, ומאתגר״. הפלטפורמה נוצרה על ידי תכנון פרטי נגרות עם אחסון מסוגים שונים, פתחי הצצה וצפייה שמגרים חיפוש פריטים מוסתרים ופינות עבודה מגוונות במרחב. לדברי אבו, היא נוהגת לגשת למשימה של עיצוב סביבה לימודית מתוך דיאלוג עם הילדה שבה.

בכל פעם היא מתחברת לזיכרון ילדות ספציפי, שמהווה מקור השראה ועוזר לה לחוות מחדש את נקודת המבט והצרכים של הילדים, ולזהות את המרכיבים שייבנו חוויה משמעותית בעבורם. לקראת עיצוב חדר הבריחה היא נזכרה ב״במבליק״ – שמו הירושלמי של ממתק אניס, לא שגרתי בטעם, במרקם ובצבעוניות, ואלה שימשו כאבני יסוד בעיצוב המרחב.

האווירה העיצובית, שהתחילה מזיכרון הבמבליק, התפתחה בעזרתה של המעצבת הגרפית ורד קאליש לצורות מעולם הדמיון: צורות אמורפיות לא אחידות שיוצרות אווירת פנטזיה ומנתקות את הילדים מהמרחב המוסדי הסטנדרטי. לתוך הפלטפורמה נוצק עיקרון של מפות חשיבה מסתעפות שבאמצעותן ניתן ליצור תוכן מתחלף, שייצרו המורים והתלמידים. דרך מפות החשיבה מפתחים היבטים שונים של נושא אותו חוקרים במרחב באמצעות חידות מאתגרות, רב־חושיות, אלמנט ההפתעה, חיפוש וסקרנות, ויצירת חיבורים שונים שמעניינים את חברי הקבוצה.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

תחום התוכן הראשון שעבר פיתוח במיוחד לשימוש במרחב חדר הבריחה הוא ״מסכות״ וחידות הקשורות לנושא נוגעות בחומרים, תרבויות רחוקות, העולם הדיגיטלי ועוד. באמצעות מפת החשיבה יוצאים ל״טיול״ במרחב מרושת, לא לינארי. הטיול הוא מוטיב נוסף בקונספט העיצובי: קיר טפט שנראה כמו מפה טופוגרפית וקיר חוצץ עם חורי הצצה בצורות אמורפיות מחדדים את רעיון השיטוט המרחבי. בחיפוש אחר המשימות הבאות המשתתפים מגלים בכל פעם דבר חדש שמוחבא בתוך אביזרי האיפסון.

גודל חדר הבריחה ככיתת אם סטנדרטית (54 מ״ר) והוא יכול להכיל עד 20 ילדים בו זמנית. הם מתחלקים לקבוצות ובוחרים נושא התחלתי. בשיטוט בחדר הם יאתרו את מיקומו של הנושא ויעבדו ביחד על המשימה. בסיום, כמו בשיטה הרשתית של מפת החשיבה, יוצגו בפני הקבוצה מספר נושאים אפשריים לבחירה בהמשך, כולם קשורים לנושא הראשון. הם יבחרו אחד מהם וימשיכו את תהליך השיטוט במרחב.

ביה״ס אבני חן במודיעין הוא בית ספר בן תשע שנים, עם צוות צעיר ו־14 כיתות, בהן שתי כיתות חינוך מיוחד המשולבות בחיי בית הספר. העיצוב והפיתוח הדרגתי, כחלק מהתוכן והפדגוגיה בבית הספר מאז שהוקם. משרד החינוך מצידו מעודד ומתקצב מרחבי למידה חדשים – תחת פרויקט M21 – שמיועדים להיות מגוונים ומעוררי השראה ומותאמים לסביבת הלמידה של המאה ה־21, כחלק ממהלך כולל של שיפור סביבת הלימוד במערכת החינוך.

x סגירה

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden