כל מה שחשוב ויפה
אדריכלית מייסון סווילם בשיתוף ארטיזנה רקמה פסטינאית, פרויקט השדכן. צילומים: דור קדמי

שבוע העיצוב ירושלים 2019 // היום השלישי

התערוכות, ההרצאות, הפעילויות, המיצבים והמיצגים שאסור להחמיץ בשבוע העיצוב ירושלים // רחפנים מטוקיו מציירים, מעצבים ממזרח ירושלים משתפים פעולה עם בעלי מלאכה מהגדה המערבית, תכנית הצוותים הבין־לאומיים

פורטפוליו בשיתוף שבוע העיצוב ירושלים


אתמול

אם חשבתם מה עוד אפשר לעשות עם הרחפן שלכם, פרויקט Drawn by Drone של סטודיו Figlab מיפן הוא אחת האפשרויות היותר מגניבות שיצא לנו לראות בזמן האחרון. הפרויקט הוא שיתוף פעולה בין שבוע העיצוב ירושלים לסטודיו FigLab מטוקיו, מעבדת מחקר וחדשנות בתחום הפיתוח הויזואלי של Amana – אחת מחברות התקשורת הגדולות ביפן.

Drawn by Drone, סטודיו Figlab

עבודות הסטודיו משלבות בין פרפורמנס, מוזיקה ועיצוב לטכנולוגיות חדישות כגון רובוטיקה, מסכי דיו דיגיטלי, ועוד. בשבוע העיצוב ירושלים מוצג לראשונה פרויקט חדש שבו רחפן יצייר דימויים גרפיים שנוצרים בזמן אמת על ידי מעצבים ישראלים בעזרת טכנולוגיות מתקדמות לזיהוי תנועה (הפרויקט בסיוע משרד החוץ – שגרירות ישראל בטוקיו).

היום

מאז שבוע העיצוב ירושלים שהתקיים ב־2017, פרויקט השדכן מפנה את מבטו פנימה אל ירושלים, אל הכוחות היצירתיים השוכנים בה כיום, ואל המלאכות ההולכות ונעלמות בהדרגה מנופיה. ואין כמו יום שבת  כדי להפנות את המבט מזרחה, ביחד עם האוצרים דניאל נחמיאס וטאריק נאסאר שחיברו בין שמונה מעצבים פלסטינים עכשוויים ממזרח ירושלים לשמונה בעלי מלאכה מכל רחבי הגדה המערבית, כולל רמאללה, חברון, בית סאחור, אל עזריה ומזרח ירושלים.

פרויקט השדכן

בעבודתם המשותפת של היוצרים ובעלי המלאכה נוצרו לא רק מוצרים חדשים הנובעים מהמפגש בין מלאכות מסורתית לעיצוב עכשווי, אלא גם סוג אחר של מפגשים – אלו שבין המעצבים לבין בעלי המלאכה. בעוד שהמוצרים הנובעים מהתהליך הם חשובים, המפגש הייחודי בין דורות שונים ודיסציפלינות שונות תופס את מרכז הבמה, וזאת על ידי יצירת רגעים אנושיים ייחודיים, פוטנציאל להחיות תעשיות ישנות ופתיחת מגוון אפשרויות והזדמנויות הן למעצבים הצעירים והן לבעלי המלאכה.

•  רוצים לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>  

גם השנה, בעלי המלאכה של מהדורה זו הצטרפו למסד הנתונים המקוון ההולך וגדל שנוצר באופן ייחודי עבור פרויקט השדכן, מאגר המציע את מקורות הידע האלה עבור קהילת העיצוב כולה, תוך קידום ירושלים, סביבתה והכלכלה המקומית. הצלחת הפרויקט והאיכות של תוצריו גרמו לכך שעיריות אחרות בארץ ובעולם, כולל קשר מהאיחוד האירופי, התעניינו במודל הזה ובחשיבות שלו כחלק ממערך שימור מלאכות‎!

מעצבים: ת׳ראא קריש, אלאא אדריס, עביר נאג׳ר, אמג׳ד ברק, עבדו ג׳ולאני, שאדי פרנסיס מג׳לטון, מוחמד מהלווס, מייסון סווילם. בעלי מלאכה: מפעל המטאטאים של אגודת העיוורים הערביים, ראמזי אל נאתשה,יעקוב נתשה, מוחמד עבדאלג׳אני עבד אלג׳וואד,תמימי קרמיקה, עארף סייד, זיאד דאבה, ארטיזנה רקמה פלסטינאית.

מחר

חן גזית, המנהלת של שבוע העיצוב ירושלים, ממליצה להתחיל את השבוע באווירת חו״ל עם עבודות תכנית הצוותים הבין־לאומית, שמוצגות בתערוכה המרכזית של שבוע העיצוב. לדוגמה, Not North של טליה מוקמל ואירנה פוש (Irene Posch). בהשראת חלקי מצפנים עתיקים, מוקמל ופוש מציעות מיצב בדמות מצפן יוצא דופן בקנה המידה ובחומרים שממנו הוא עשוי, שהיווצרותו היא נקודת מפגש בין מסורות אורנמנטיקה וקראפט, כאן, במזרח התיכון.

Not North, טליה מוקמל ואירנה פוש

דוגמה אחרת היא Incognito של בר הורוביץ וקספר המילטון (Kacper Hamilton), שעסקו בעתיד ספקולטיבי קרוב, שבו מעבדה מחתרתית מפתחת פתרונות לאזרחים שרוצים להיוותר אנונימיים, בשעה שהפרטיות הפכה ליקרת ערך באופן קיצוני ויש לה ביקוש עצום. ביחד עם שאר המציגים התערוכה בוחנת את תנועת המטוטלת בין מזרח ומערב, בקני מידה שונים – דרך בחינת שני כיווני המטוטלת, דרך סימון נקודת האיזון שלה ודרך חקירת אופייה המחזורי.


הפרטים המלאים באתר שבוע העיצוב ירושלים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden