כל מה שחשוב ויפה
עדי יאיר ושלומית יעקב, מתוך התערוכה המרכזית של שבוע העיצוב ירושלים. צילומים: דור קדמי

שבוע העיצוב ירושלים 2019 // היום הרביעי

התערוכות, ההרצאות, הפעילויות, המיצבים והמיצגים שאסור להחמיץ בשבוע העיצוב ירושלים// תפישות שונות למפות כדור הארץ; ״מעבר למזרח״, התערוכה המרכזית של שבוע העיצוב; הבטים שונים של עיצוב גרפי בערבית, עברית ואנגלית

פורטפוליו בשיתוף שבוע העיצוב ירושלים


אתמול

סיפורו של המזרח מתחיל במפות דתיות שקידשו אותו ומיקמו בו את גן העדן, ממשיך במפות אימפריאליסטיות שקיבעו בעבור העולם המודרני את צורתו ואת תפישת הזמן שלו, ומסתיים (לעת עתה) בתצוגות חזותיות שקובעות ממשלות חזקות ואלגוריתמים עוצמתיים. בתערוכה ״Orientation״, שאצרה רונמי לוית, מוצגות תפישות שונות לוויזואליזציה של כדור הארץ, כפי ששורטטו בידי קרטוגרפים, נבנו בצורה ממוחשבת והוצגו ביצירות אמנות.

Orientation

מפות של חברות תעופה מעידן הזהב של התעופה העולמית, מפות גוגל שנראות אחרת בהתאם למדינה שבה אתם נמצאים, מפות שבהן היבשות נמצאות במקום אחר ממה שאנחנו רגילים אליהן, ואפילו כאלו שמאמינות שהעולם הוא שטוח – כולן ביחד מנסות לתת ביטוי למזרח בעולם שצורתו חמקמקה, שבו מפות אינן רק מפות אלא גם כלי לביטוי אישי, להגדרת זהות ולמכירת רעיונות.

דרך המקבץ של המחשות העולם משלל מקורות, ו״העולמות השונים״ שמשתקפים ממנו, עולה המתח בין חקר האמת ומציאת משמעות, סדר ואוריינטציה לבין זרמים תת קרקעיים, אג׳נדות פוליטיות ותהליכים היסטוריים, שמשפיעים על האופן שבו אנו בוחרים להציג את העולם – על ארבע רוחותיו – על גבי מפה.

היום

המלצת היום שלנו היא להתחיל את השבוע בביקור בתערוכה המרכזית של שבוע העיצוב ירושלים, ״מעבר למזרח״, שמבקשת לחקור את תנועת המטוטלת המתנדנדת בין מזרח ומערב, והצללים שתנועת המטוטלת הזו מטילה. אם כי החלוקה בין מזרח ומערב התקבעה על ידי קו אורך שרירותי ברגע מסוים בהיסטוריה – אומרים אוצרי התערוכה, ענת ספרן וטל ארז – היו אלה קווי הרוחב שהגדירו אותם, משחר ההיסטוריה ועד היום – התנועה של סחורות, כוח עבודה, רעיונות ופילוסופיות שנעו ממזרח למערב וחזרה; מכיוון שהמזרח אינו מקום, הוא כיוון.

•  רוצים לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>  

התערוכה מציגה עבודות קיימות וחדשות של מעצבים מקומיים ובין־לאומיים. לדוגמה, עדי יאיר היא מעצבת אופנה האורגת בעבודת יד על נול מסורתי את הטקסטיל לבגדים שהיא מעצבת, בשיתוף עם אמנית הווידאו שלומית יעקב שמפיחה חיים בחומרים, ועצמים דוממים באמצעות הקרנת וידאו בטכניקת מיפוי מדוייקת. ביחד הן יצרו את ״זה לא שטיח״, מיצג רצפה מרהיב בתבנית שטיח שהוא בין האמיתי למדומה. השטיח נעשה בטכניקת אריגה מדומה; יצירת טכניקה חדשה מתוך הטכניקה המסורתית, המחקה את הפעולה והנראות של האריגה אך שונה במהותה מאחר והיא אריגה חד פעמית, שאינה ניתנת לשימוש. על המיצב מוקרן ממד נוסף, נוכח ונעדר בו זמנית, המייצר משמעויות שונות לאותו שטיח חסר זהות ספציפית.

תיבת השקעים של Avşar Gürpınar ו־Cansu Cürgen

גפן רפאלי

תיבת השקעים של Avşar Gürpınar ו־Cansu Cürgen עוסקת בסוגיות של כיוון וחיבור באמצעות חשמל ומדגימה רשת בלתי נראית של תקנים דרך מגוון סוגים של תקעים, שקעים ומפת עולם חשמלית. ״הצומח החי והמאגי״, מגדיר פיקטיבי ליצורי ארצנו שיצרה גפן רפאלי, המתאר אוסף של יצורים היברידיים – המורכבים כולם מקולאז׳ים ויזואליים וטקסטואליים, שנגזרו והולחמו מחדש מתוך מגדירים, אנציקלופדיות, מדריכי ביולוגיה וספרי בוטניקה ישראליים שיצאו מן הדפוס.

מחר

מתעניינים בהבטים שונים של עיצוב גרפי בערבית, עברית ואנגלית? סטודיו סווט לודג׳ שעיצב השנה את התדמית של שבוע העיצוב, ממליץ להגיע לסדרת הרצאות, סדנאות ומפגשים שאצר חנא קובטי. עיצוב תלת־שפתי הוא מקרה ייחודי למדינת ישראל שמהווה אתגר למעצבים ואנשי רוח המעונינים להפיץ את משנתם בשלוש השפות.

שני דבורה, מתוך התערוכה המרכזית

סדרת ההרצאות – בהנחיית ז׳נאן בסול ובהשתתפות נואל ערפאת, חמודי גנאם, סיקו טאטור, טל גולד וקובטי – מבקשת להעלות את מודעות הקהל המקצועי, כמו גם הקהל הרחב, לאתגרים העומדים בפני מעצבים, תוך ניהול שיח אודות דילמות עיצוביות, חברתיות ותרבותיות. בין המפגשים: הצגת המדריך המודפס ״עצות למעצב הישראלי״ המתמקד בשפה ובטיפוגרפיה ערבית, סקירה של כרזות פלסטיניות, עיצוב פלסטיני עכשווי שבין חיפה לרמאללה ועוד.

לקריאה נוספת
  • שבוע העיצוב ירושלים 2019 // היום השלישי - מגזין פורטפוליו
    שבוע העיצוב ירושלים 2019 // התכנית המלאה

  • שבוע העיצוב ירושלים 2019 // היום השלישי - מגזין פורטפוליו
    המזרח לא מנקודת מבט מערבית


הפרטים המלאים באתר שבוע העיצוב ירושלים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden