כל מה שחשוב ויפה
מתוך התערוכה ״גמלים פורחים באוויר״. צילומים: דור קדמי

שבוע העיצוב ירושלים 2019 // היום החמישי

התערוכות, ההרצאות, הפעילויות, המיצבים והמיצגים שאסור להחמיץ בשבוע העיצוב ירושלים// האקדמיות לעיצוב מנתחות את נקודת המפגש בין המזרח והמערב; גמלים מעופפים באוויר עוסקים בעיצוב המרחב החזותי המקומי; עודד בן יהודה מפרק את המזרח התיכון

פורטפוליו בשיתוף שבוע העיצוב ירושלים


אתמול

מהי נקודת המפגש בין המזרח והמערב? היכן השניים מתנגשים וכיצד המפגש ביניהם, טעון או סימביוטי, מוליד היברידים חדשים? חמש אקדמיות מובילות לעיצוב בישראל מציגות מיצבים, עבודות סטודנטים ועבודות בוגרים אשר מנתחים ומפרקים את נקודות המפגש בין קצוות המולידים את החדש. אל חמישה חדרים זהים בגודלם הוזמנו חמש אקדמיות לעיצוב להציע נקודות מבט עכשוויות של המוסדות שמכשירים את מעצבי העתיד.

״אופיניון פקטורי״, המחלקה לעיצוב תעשייתי מכליל, מכללת הדסה

המחלקה לתקשורת חזותית, ויצו חיפה

המחלקה לעיצוב תעשייתי, מכון טכנולוגי חולון

המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר מציגה שני פרויקטי גמר טריים עם נקודת מבט חדשה על ייצור ועל ערך. סטודנטים ומרצים מהמחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל מתייחסים למונח ״היבריד״, שהפך בעשורים האחרונים למושג פופולרי בתחומי האמנות והעיצוב. סטודנטים מהמחלקה לתקשורת חזותית במרכז האקדמי ויצו חיפה התייחסו לאטימולוגיה, חקר מקורות השפה והמילים – מקורן והתפתחותן. המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון מציגה עבודה בהשראת הקשת כאובייקט אדריכלי שתפקידו לגשר בין שני צדדים. המחלקה לעיצוב תעשייתי מכליל במכללה האקדמית הדסה מציגה את OPINION FACTORY ומזמינה את המבקרים לענות על שאלה אחת שנמצאת על סדר היום החברתי של ישראל, ולהטביע את תשובתם (המדורגת בין אחת לעשר) על קירות החדר.

היום

באמצעות שורה של עבודות אינטראקטיביות המשלבות בין הדמיוני להיסטורי, הפכה עליית הגג של בית הנסן בירושלים לחלל של מציאות היברידית, שבו המזרח והמערב מפיקים אחד את השני ללא הרף, התערוכה ״גמלים פורחים באוויר״ שאצרו הדס זמר בן ארי וגלעד רייך. נקודת המוצא לתערוכה היא סמל הגמל המעופף שעיצב אריה אלחנני בעבור יריד המזרח שנוסד בתל אביב ב־1932. דמותו של הגמל המכונף, שילוב מדומיין בפני עצמו, משמשת כדי להתחקות אחר תהליך עיצוב המרחב החזותי המקומי לפני שהתקבע.

•  רוצים לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>  

גמלים פורחים באוויר

במקום התפיסה המקובלת שרואה במזרח תוצר של תפיסות מערביות, התערוכה מבקשת לחזור דווקא אל הרגע ההיסטורי של תחילת המפגש בין המודרנה ללבנט: רגע שבו תרבויות זמן מתחרות, עולמות חזותיים מתנגשים ותפיסות עולם שונות מעצבות הן את המציאות והן את הדמיון. האמנים והמעצבים המשתתפים בתערוכה – ליאוני שיין, שרית יודלביץ, דורון אלטרץ, נטע לאופר, איתמר חפץ, איה בנטור וגלי בליי – מציפים את המתחים הללו באמצעות מכונות, אוביקטים ודימויים עיצוביים המבטאים את העולם העשיר והמורכב שאפיין את המרחב המקומי של ראשית המאה ה־20, עולם שבו גם גמלים יכלו לעוף.

מחר

ענת ספרן, המנהלת האמנותית של שבוע העיצוב ירושלים, ממליצה להגיע מחר למפגש עם המעצב עודד בן יהודה במוזיאון לאמנות האסלאם בשעה 18:00. בעקבות מחקר במסגרת לימודי תואר שני בלונדון, שבו פירק לגורמים וניתח את המונח ״מזרח תיכון״, והסיק שמדינת ישראל אמנם מתקיימת במרחב המזרח התיכוני, אך למעשה איננה מתפקדת כחלק ממנו, ניסח בן יהודה 20 אקסיומות, נרטיבים מחשבתיים שקועקעו בזכרון הקולקטיבי שלנו, 20 קלישאות ומיתוסים, שמעצם קיומם לא מתאפשר לנו הישראלים לפתור את אותה מציאות קשה – והן למעשה הפרדוקס.

עודד בן יהודה, תיכון המזרח התיכון. צילומים: מ״ל

העבודה שמציג בן יהודה במוזיאון – ״תיכון המזרח התיכון״ – מורכבת משני חלקים: רוויית הנרטיבים והמסרים שבתוכם אנו חיים, ופתרון קונספטואלי שמבטל את קיומה מדינת ישראל, ממזג אותה עם שכנותיה לכדי טריטוריה חדשה במרחב: The Middle Middle East – שבה אוייבים הופכים לשכנים, ושכנים הופכים לבני עמם.

לקריאה נוספת
  • שבוע העיצוב ירושלים 2019 // היום השלישי - מגזין פורטפוליו
    שבוע העיצוב ירושלים 2019 // התכנית המלאה

  • שבוע העיצוב ירושלים 2019 // היום השלישי - מגזין פורטפוליו
    המזרח לא מנקודת מבט מערבית


הפרטים המלאים באתר שבוע העיצוב ירושלים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden