כל מה שחשוב ויפה
פביליון ״ממזרח שמש״ בבית הנסן. צילומים: דור קדמי

שבוע העיצוב ירושלים 2019 // היום השישי

התערוכות, ההרצאות, הפעילויות, המיצבים והמיצגים שאסור להחמיץ בשבוע העיצוב ירושלים // 70 מעצבים מציגים כיצד הודו נראית באמת, אירוע הקרנה מיוחד של מיני סדרה מבית ״מדינת ירושלים״ ומרחב זמן פואטי המגיב לתנועת קרני השמש

פורטפוליו בשיתוף שבוע העיצוב ירושלים


אתמול

איך הודו נראית לך באמת? שאלה זו הופנתה ל־70 מעצבים מהודו ומעבר לה, בפרויקט INDIANAMA שהושק לפני שלוש שנים – יוזמה של סוכנות הקריאייטיב Animal מניו דלהי, כפלטפורמה שמנסה להגדיר מחדש את השיח העיצובי בהודו. בשנת 2017, לכבוד חגיגות 70 שנה לעצמאות המדינה, המהדורה השנייה של אינדיאנמה הגתה בדמיונה פנים חדשות לאומה בפני העולם. הודו עדיין נתפסת בעיני העולם כארץ המקדשים ומכשפי הנחשים, מאובקת ומלאת חיים במקביל. עם זאת, כפי שאפשר לראות בבית הנסן, כשמדובר בדימויים מעולם התיירות, מתגלים תיאורים קלישאתיים המצטיירים כמזיקים יותר ממועילים. קיים הרבה, הרבה יותר, מהנראה לעין.

מתוך פרויקט INDIANAMA

היום

האם ירושלים נמצאת במזרח או בערב? מאיזה כיוון היא מסופרת ומצולמת? אירוע הקרנה מיוחד של מיני סדרה מבית ״מדינת ירושלים״, מגזין אינטרנטי מקומי, יתקיים הערב בשעה 19:30 בפאב הדיר בבית הנסן. אחרי ההקרנה יתקיים דיון על צילום וסטוריטלינג של ירושלים מאז שהומצאה העדשה: תחת עדשת הקולוניאליסטים הראשונים, צלמי החדשות הבין־לאומיים או התקשורת האלטרנטיבית המקומית. איך אפשר לנער אותה מהקלישאות? השיחה תתקיים בהשתתפות היוצרים: תומר זמורה, צלם, ואור דרורי, אנימטור ואפטריסט.

•  רוצים לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>  

מדינת ירושלים. צילומי מסך

מחר

האדריכל ארז אלה, שתכנן את מיצב ״90 מעלות״ ששינה את פני בית הנסן בשבוע העיצוב, ממליץ לבקר במיצב אדריכלי־חוויתי אחר, גם אם בקנה מידה קטן יותר: הפביליון ״ממזרח שמש״ של דניאל זרחי, לילך שטיאט ודפנה קרון בשיתוף אמן הסאונד אלון פרץ. הפביליון – מרחב זמן פואטי המגיב לתנועת קרני השמש, מתפקד כמכניזם של סאונד, תאורה, תנועה ופעולה, המאתגר את תפיסת המזרח של המבקרים בו: האם האור שונה בין שני הקטבים? מה קורה לצליל בתנועה שבין מזרח ומערב? היכן מתחיל המזרח והיכן הוא מסתיים?

בדומה לשושנת הרוחות, הוא נפרש בין מזרח למערב, בין צפון לדרום, מרחף כדיסקית דקיקה מעל טראסות חצר בית הנסן. בגגו נפער עיגול החושף את שמי ירושלים, קירותיו השקופים למחצה נעים מזרחה ומאפשרים ליצור חלל מוגדר לשהות, או להיפתח ולחשוף את נופי הגן. אל מול חלקיה השונים של היממה הפביליון פועל. בכל שעה פעימות סאונד מעגליות מערבלות צלילים וסולמות ממזרח ומערב; ברצף שבין שקיעה וזריחה, התאורה במרחב נעה בין טבעי למלאכותי; בשעות אחר הצהריים טקס תה בדיוני־השתתפותי יזמין את המבקרים להתארח; ובלילה קירות הפביליון נפתחים והוא הופך במה לפרפורמנס מדי ג׳יי סט ב־360 מעלות, דרך ראפרים ממזרח ירושלים ועד מחול המותח ומכווץ את הגבול שבין המזרח למערב.

לקריאה נוספת
  • שבוע העיצוב ירושלים 2019 // היום השלישי - מגזין פורטפוליו
    שבוע העיצוב ירושלים 2019 // התכנית המלאה

  • שבוע העיצוב ירושלים 2019 // היום השלישי - מגזין פורטפוליו
    המזרח לא מנקודת מבט מערבית


הפרטים המלאים באתר שבוע העיצוב ירושלים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden