כל מה שחשוב ויפה
סקיצה: עידן סידי

נבחרה התערוכה הישראלית לביאנלה לאדריכלות 2020

פורטפוליו News: התערוכה ״ארץ זבת חלב ודבש – הקונסטרוקציה של השפע״ - הצעתם של עידו גינת, רחל גוטסמן, תמר נוביק, יונתן כהן ויעל מסר - תייצג את ישראל בביאנלה לאדריכלות שתתקיים בוונציה בשנה הבאה תחת התמה ״אתגרים אדריכליים חדשים״ 

ועדת השיפוט של משרד התרבות והספורט לבחירת מציגים לבינאלה לאדריכלות 2020, בחרה את ההצעה ״ארץ זבת חלב ודבש; הקונסטורקציה של השפע״ כתערוכה של מדינת ישראל בביתן הישראלי בביאנלה בוונציה. בצוות ההצעה הזוכה חברים האדריכל עידו גינת, ד״ר רחל גוטסמן, ד״ר תמר נוביק, אדריכל יונתן כהן, יעל מסר (ייעוץ מדעי – צוות מוזיאון הטבע).

התערוכה היא פיתוח של רעיונות וכלים אדריכליים באתגר המורכב של מדיום תערוכת־אדריכלות המייצגת את ישראל בשדה הבין־לאומי החשוב בעולם בתחום האדריכלות, נכתב בנימוקי הבחירה. ההצעה מציגה פוטנציאל אסתטי־חושי ועושר חזותי לצד ניתוח אנליטי ורעיונות חדשים, מקוריים ורלוונטיים, בתמה המרכזית שהציב האוצר הראשי של הביאנלה ה־17 לארכיטקטורה בוונציה, האשם סרקיס: ״אתגרים אדריכליים חדשים״.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

ההצעה שנבחרה היא פיתוח של רעיון היוצא מסוגיות מקומיות אל דיון גלובלי רלוונטי – במהלך כפול היוצא מאידיאה אוניברסלית מכוננת ומעמת אותה עם אתגרים אדריכליים עכשוויים. ובמקביל, משתהה מקרוב על פערים, מתחים וניגודים בין סטרוקטורות מרחביות ומבניות לבין תפישות ומוסכמות. ההבטחה התנכי״ת של אידיאת השפע הטביעה חותם על מקומה של החקלאות בכלל, ומשק־החי בפרט, כפקטור תרבותי עתיק יומין המשיק למעמדה המשתנה כענף כלכלי ומחדד מושגי יסוד אדריכליים – ייחודיים למרחב הישראלי שבו מתמקדת ההבטחה – ואוניברסליים, כאחד. התערוכה המוצעת, המבוססת על מחקר רב־תחומי, חוגגת מקרוב ממדים חושניים סמויים וגלויים של טכניקות התמקמות וייצור, ומעמידה לצדם תצוגה עשירה של מידע היסטורי, טכנולוגי, מרחבי ואידיאולוגי – ורעיונות עכשוויים. 

הביאנלה הבינלאומית לארכיטקטורה בוונציה תיפתח בחודש מאי בשנה הבאה, והביתן הישראלי הוא פרויקט הדגל של המחלקה לאמנות פלסטית במשרד התרבות והספורט. במסגרת הפרויקט נבחרת תערוכה שמייצגת את ישראל בביאנלה על ידי המדור לאמנות פלסטית המשמש כחבר הנאמנים לעניין הליך זה. מדי שנה ממנה חבר הנאמנים חמישה שופטים לכהן כוועדת שיפוט לבחירת נציג המדינה בביאנלה. השנה בחר המדור את השופטים הבאים: נציגת המדור בוועדת השיפוט- אדר׳ רבקה גוטמן, ד״ר אדר׳ פאתינה אבריק זבידאת, פרופ׳ אדר׳ אירית צרף נתניהו, אדר׳ דני מינץ, פרופ׳ אדר׳ טלי אלון מוזס ועו״ד שירית קייסן, מנהלת המחלקה למוזאונים ולאמנות פלסטית, נציגת משרד התרבות והספורט ומרכזת הוועדה. התקציב המוקצה לתערוכה על ידי משרדי התרבות ומשרד החוץ עומד על 1.5 מיליון ש״ח, והוא אינו כולל את שכר האמנים ושכר אוצר התערוכה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. ברברת אינסופית

    ארץ זבת חלב ודבש? למה לא ארץ אוכלת יושביה?
    מקווה שזה אינו טקסט התערוכה, כי מסורבל זו מחמאה, ורלוונטי זה לא.
    בזיון

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden