כל מה שחשוב ויפה
קרקס הבריחה: שבוע העיצוב ירושלים 2021
בית גורביץ׳. צילום: דניאל חנוך

בתים מבפנים 2019: פנימה והחוצה

מהבאוהאוס ועד כאן ועכשיו, בין ים ויבשה: אירוע בתים מבפנים יתקיים בסוף השבוע בתל אביב יפו, ויציע מגוון רחב של אתרים, חללים, סיורים ואירועים ברחבי העיר

אירוע האדריכלות בתים מבפנים, שמתקיים זו השנה ה־12 בשיתוף עיריית תל־אביב יפו, ייערך בסוף השבוע (חמישי עד שבת, 19-21.9). כמדי שנה יציע לציבור סיורים וביקורים בבתים, מבנים ואתרים מעניינים, מסקרנים ובעלי ערך־מוסף.

אירוע בתים מבפנים יעמוד בסימן חגיגות המאה לבאוהאוס לציון חנוכת בית ליבלינג, מרכז העיר הלבנה. תמהיל האתרים המגוון ינסה להמחיש איך ועד כמה הושפעה העיר מהסגנון שהתגבש בבאוהאוס, ובאיזו מידה הוא ממשיך להשפיע עליה גם כיום; הן בבחירות עיצוביות ואדריכליות של מתכננים הפועלים בה, והן בהחלטות הנוגעות לפיתוחה העתידי.

לצד מבנים, אתרים וסיורים המגלמים את רוח העבר, ובהם שנחשבים כציוני דרך בתולדות תל־אביב יפו, יכללו בין הביקורים מבחנים וחללים המגלמים הלכי רוח עכשוויים, וכן מנעד פעילויות נוספות, שרובן ככולן עוסקות בהיבטים תרבותיים מקומיים ובזוויות שונות של החיים בעיר.

בית גורביץ׳. צילום: דניאל חנוך

בית גורביץ׳. צילום: רוני הרמן

בית גורביץ׳ |  יהודה הלוי 123

תוכנן על־ידי האדריכלים זברודסקי את בלקס בשנת 1937. תוספת ושימור: אלון בן נון אדריכלים, 2019. דוגמה לבניין טיפוסי בסגנון הבינלאומי האופייני לתל אביב של שנות ה־30, שהצטיין בשימוש שעשו מתכנניו המקוריים בחומרים כמו אריחי חרס מגוונים, מרזבי אבץ ומעקות נפחות (ללא ריתוכים). בסיורים שבהדרכת אדריכל אלון בן־נון תוצג תפיסת השימור של הבניין וכיצד יושמה בו, והם יסתיימו בביקור בדירת הגג.

בית קריגר דה־רוטשילד | שדרות רוטשילד 71

תוכנן על־ידי האדריכל זאב רכטר ב־1934. תוספת ושימור בוצעו ב־1999 על־ידי האדריכלים מיכל וחזי ברקוביץ׳. בבניין, שתוכנן בסגנון הבין־לאומי, התגוררה מאז בנייתו משפחתם של הרופאים ד״ר משה וד״ר פני (צ׳לנוב) קריגר, והוא משמש כיום כמלון בוטיק. הסיורים יתחילו בחדר ההסבה שבקומת הכניסה עם סיפור תולדות הבית, שעוצב מחדש בשנת 2012, ויימשכו בדירות המאופיינות בעיצוב עכשווי המשמר את סממני הבאוהאוס ובחדר המדרגות המשותף, שנותר בעיצובו המקורי. לחלק מהסיורים יתלוו נכדיהם של בני הזוג קריגר.

בית קריגר. צילום: מקאלה בורסטוב

בית קריגר. צילום: אסף פינצוק

גן השבילים המתפצלים. צילומים: אבנר כהן

גן השבילים המתפצלים | מול שדרות רוטשילד 13

אבנר כהן, חוקר אמנות ומדריך טיולים בתל אביב, יוביל סיור שיקלף את העיר הלבנה, המאופיינת בסגנון הבנייה המודרניסטי הבין־לאומי בעל הקווים האופקיים והמרפסות הלבנות, תוך חשיפת סיפורם של הבניינים האקלקטיים שנדרסו תחת חלום הבאוהאוס.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

הסיור יעבור בין בניינים אקלקטיים באחוזת בית, יציג את סגנון האדריכלות האקלקטי המקושט והרב־גוני, את הנחייתו הגורפת של יעקב בן סירא (שיפמן), מהנדס העיר תל אביב בין השנים 1929 ל־1950, לחפות את כל הבניינים האקלקטיים בעיר בחזיתות מודרניסטיות בסגנון הבינלאומי (באוהאוס), ואת הרקע התרבותי שעמד מאחורי מהלך כוחני זה כסיבה האפשרית להיעלמתו (כמעט) של הסגנון האקלקטי מהנוף התל־אביבי. כמו בסיפורו של בורחס ״גן השבילים המתפצלים״, ינסה כהן לדמיין כיצד יכולה הייתה להיראות העיר לולא נכפה הסגנון הבינלאומי על מתכנניה ועל תושביה.

משרדי Natural Intelligence | רחוב תוצרת הארץ 6, בניין TOHA

ביקור במשרדים החדשים של חברת נטורל אינטליג׳נס, שתוכננו ועוצבו על־ידי רואי דוד אדריכלים. המשרדים ממוקמים במגדל TOHA החדש, שתכננו רון ארד ואבנר ישר, ומתפרשים על פני שתי קומות מלאות שפונות לאטריום שבלב המבנה. בעיצוב הפנים שולבו אלמנטים מסביבות חוץ שונות כמו גרפיטי, חלונות ראווה וצמחייה, כדי לייצר חלל המאופיין בתחושת מרחב וחופש.

משרדי Natural Intellegence. צילומים: איתי בנית

מלון לינק. צילומים: סיון אסקיו

מלון לינק תל אביב | שדרות שאול המלך 39

הצצה למלון שתכנן האדריכל רני זיס ועוצב על־ידי דנה לייטרסדורף. המלון, שנפתח ב־2018 במגדל המשרדים המערבי של בית הדר דפנה, תוכנן בקונספט של מלון אורבני חדשני המיועד לאנשי עסקים ולתעשיית ההייטק. ככזה הוא כולל חללי עבודה משותפים וחדרי עבודה להשכרה, ובחלליו מוצגת אמנות רחוב. המלון מאפשר לבצע תהליכי הכניסה והיציאה באמצעות אפליקציה שהיא מעין מדריך קונסיירז׳ אישי. את הסיורים תלווה מעצבת המלון דנה לייטרסדורף.

Timeless | סטודיו 6B

את ציר הזמן העובר כחוט השני בין אתרי בתים מבפנים מגלמת גם התערוכה Timeless, שתוצג בסטודיו 6B. התערוכה, שיצרו סטודנטים מהמחלקה לתקשורת חזותית בבית־הספר, תשלב מוזיקה, עיצוב ואמנות, בשיתוף פעולה עם תחנת הרדיו ECO 99fm, שם נהגה הרעיון כהמשך ישיר של מדיניות התחנה להביא למאזיניה יריעה מוסיקלית רחבה המאגדת זמנים, תקופות ואמנים כביטוי תרבותי וערכי. העבודות בתערוכה מפגישות תמונות עבר של זמרים עם תמונות עכשוויות שלהם: הסטודנטים קיבלו לידיהם תמונות משתי תקופות החיים והעניקו לזמן שחלף ביטוי אמנותי שמשמעותו מתקבלת מהחיבור ביניהן. לדברי אוצר התערוכה בועז כהן, שדרן רדיו, מוזיקאי, סופר ומרצה לתרבות: ״אמנם עדיין לא המציאו את מכונת הזמן, אבל תמונותיהם המרגשות של אמני מוזיקה ישראלים איקוניים עם הגרסאות הצעירות שלהם, עשויות להיות הדבר הכי קרוב למסע בזמן״.

אלון אולארצ׳יק. עיצוב: מיכל ממן, סטודיו 6B. צילומים: ארכיון פרטי, אילן בשור

נורית גלרון. עיצוב: יפרת ארגמן, סטודיו 6B. צילומים: אלבום פרטי, אוהד רומנו

Sail Tel Aviv

אירוע בתים מבפנים יחצה השנה את גבולות היבשה בעזרת Sail Tel Aviv – פסטיבל הספורט הימי שיציע מגוון פעילויות ואטרקציות באווירה ימית וחופית לכל אורך רצועת החוף של העיר. האירוע נערך ביוזמת חברת אתרים ובשיתוף העירייה, הפורום לקידום השייט ומועדוני ספורט ימי. במסגרת אירועי בתים מבפנים הציבור מוזמן לבקר בספינת מחקר ימית, בספינה עתיקה משוחזרת, להתרשם איך נראית יאכטה במפנים, לצאת לסיורי צפרות ועוד.

רשימת האתרים ואירועים המלאה מפורסמת באתר בתים מבפנים

ה

Sail Tel Aviv. צילום: דניאל חנוך

Sail Tel Aviv. צילום: גל פרידמן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden