כל מה שחשוב ויפה
גל שריר ועידן סידי, Little Private Gardens צילום: עידן סידי

שבוע העיצוב ירושלים ב־DesignArtTokyo טוקיו

פורטפוליו Promotion: שבוע העיצוב ירושלים ייצג את ישראל, המדינה האורחת של אירוע העיצוב DesignArtTokyo 2019, שיתקיים ב־18־27 באוקטובר. התערוכה גן העדן, ממוצגי שבוע העיצוב ירושלים, תוצג במרכז Spiral Aoyama

ישראל נבחרה השנה למדינה האורחת באירוע העיצוב DesignArtTokyo 2019, שיתקיים ב־18־27 באוקטובר, והיא מיוצגת באירוע בתערוכה ״גן העדן״, ובה מבחר יצירות עיצוב שהוצגו בשנים האחרונות באירועי שבוע העיצוב ירושלים. DesignArtTokyo הוא אחד מפסטיבלי האמנות והעיצוב הגדולים של יפן, הנערך מדי שנה בסתיו. השנה הוא חוגג את המושג ״רגשות״, ובהשראתו חללי פנים, אמנות, אופנה ואוכל מכל העולם מפרשים את הקונספט. בפסטיבל משתתפים מעל 100 מוסדות ואתרים ברחבי טוקיו והוא צפוי לארח יותר מ־200 אלף מבקרים ולזכות לחשיפה תקשורתית רחבה ביפן ומחוצה לה. העיצוב הישראלי בתערוכה שמגיעה משבוע העיצוב ירושלים יזכה לחשיפה משמעותית בפני הקהל היפני הרחב והמקצועי.

ישראל, מקום מפגשם של מזרח ומערב, ישן וחדש, קודש וחול, היא גם מקום הולדתו של עיצוב ייחודי. התמזגות המסורת עם המציאות העכשווית הביאה לידי מערכת אקולוגית תוססת ודינמית שבתוכה משגשגים טכנולוגיה, עיצוב ואמנות כאחד. בכל שנה, שבוע העיצוב מתמקד בתמה מרכזית המתבוננת על הנוף הסוציו־תרבותי הייחודי בישראל כמעבדה חיה לחקר סוגיות גלובליות דחופות, מתוך האמונה שעל תחום העיצוב להגיב לנושאים אלה. השתתפות שבוע העיצוב בטוקיו מציגה לראשונה מחוץ לגבולות הארץ את האג׳נדה האוצרותית שלו, הכשרון המקומי ואת רוחו הייחודית. 

שבוע העיצוב ירושלים הוא אירוע העיצוב הציבורי הגדול ביותר בישראל, ביוזמת המשרד לירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים. משנת 2011, שבוע העיצוב מתקיים מדי שנה בבית הנסן מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה תחת ניהולה של חברת רן וולף. לאורך כל השנה מתקיים בבית הנסן מנעד רחב של פעילויות מגוונות שמטרתן לקדם את שדה העיצוב בירושלים, ואת אוכלוסיית המעצבים הישראלים בכלל. שבוע העיצוב הינו האירוע המרכזי במרקם הפעילות השנתית בבית הנסן, ומהווה את פרויקט הדגל של המקום. 

תמרה אפרת, מורן מזרחי, ד״ר עמית צורן – Crafted Technology צילום: דניאל שכטר

דב גנשרוא, Beast of the Anthropocene. צילום: מוטי פישביין

גיא משעלי, נתי טונקלרוט, Goren. צילום: דור קדמי

התערוכה ״גן העדן״ מוליכה את המבקרים דרך סדרת פרויקטים הנובעים מתוך המתח הנוצר בין טבע, תרבות, טכנולוגיה ומיתוס על יחסיהם השונים, ומתוך נקודת מבט ישראלית. מסע זה מגיע לשיאו בגן הספירלה, בו נפגשים שני מיתוסים מקומיים: המלח של ים המוות, וחיטה, מחוללת המהפכה החקלאית והחיים המודרניים, אשר עובדה לראשונה באזור. בתווך בין מיתוסים אלה של חיים ומוות מסתתרות פרשנויות אדריכליות לפרחים מקומיים בגנים פרטיים וסודיים. בדומה לגן העדן המקורי, גם גנים אלו ניתנים רק לדמיון אך הכניסה אליהם אסורה. 

התערוכה ״גן העדן״ עוצבה על ידי נטליה סאנץ לווינה וד״ר טאקשי ימאמורה מ־ YSLA אדריכלים וראשי המעבדה לאדריכלות באוניברסיטת Waseda טוקיו: ״עיצוב החלל שלנו שואף לחבר את העיצוב הישראלי על ידי התרת הקשרים המחברים אותו. החלל מציע למבקרים אפשרות ליהנות מיצירות האמנות מנקודת מבט אחרת, בתקופה אחרת ועם ידע אחר״.

אירוע הפתיחה יכלול בין השאר פרפורמנס ייחודי בהובלת מיכל אביתר וכרמל בר אשר, שיזמין את המבקרים לטעום דגים שנכבשו במיצב מלח נגוח עם תבלינים מקומיים שנוצרו במיוחד עבור התערוכה. האירוע יינעל בהופעה ייחודית בחלל התערוכה של הזמרת דקלה.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

את הבחירה בישראל כמדינה האורחת הרשמית הובילה שגרירות ישראל ביפן. מרדכי בניטה, מנכ״ל משרד ירושלים ומורשת: ״אנו גאים להתארח לראשונה בטוקיו כמדינה האורחת הרשמית ועל ההזדמנות הנדירה לחשוף יצירה ישראלית, איכותית, וחדשנית בפני הקהל הבינלאומי. שבוע העיצוב ירושלים הינו חלק משמעותי ממגוון הפעולות שהמשרד מקיים בירושלים במטרה לחזק את העיר ולמקמה על מפת החדשנות והעיצוב הבינלאומיים. פעילות שבוע העיצוב בטוקיו מוכיחה שירושלים נמצאת בדיוק במקום הזה. אנו גאים בחשיפה החיובית שמקבלת העיר ופועלים באופן מתמיד לקידום שיתופי פעולה נוספים״.

יפה בן ארי, שגרירת ישראל ביפן: ״אנו נרגשים לחלוק עם הציבור היפני את היצירתיות והחדשנות הישראלית גם בשדה העיצוב. תערוכת ׳שבוע העיצוב בירושלים׳ היא הזדמנות נפלאה לחשוף את העיצוב הישראלי הייחודי על במה כה חשובה בטוקיו, הנחשבת לאחת מבירות העיצוב הבינלאומיות״.

מעצבים משתתפים: אבי בן שושן, אמיר צובל ואיתי בלומנטל, בר הורוביץ, דב גנשרוא, גיא משעלי ונתי טונקלרוט, גל שריר ועידן סידי, תמרה אפרת, מורן מזרחי וד״ר עמית צורן, טליה מוקמל, מיכל אביתר וכרמל בר, מוחמד מהלוואס, שאדי פרנסיס מג׳לטון, מיכל לויצקי.

פרטים נוספים באתר: www.jp.jdw.co.il

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden