כל מה שחשוב ויפה
שבוע העיצוב ירושלים 2019. צילום: דור קדמי

קול קורא: שבוע העיצוב ירושלים 2020

פורטפוליו News: אנחנו בורחים מקשיי השגרה אל המרחב הוירטואלי, אל הטבע, אל תרבויות וזהויות אלטרנטיביות, אך מבינים בהדרגה את מחיר הבריחה. שבוע העיצוב מזמין מעצבים להשתתף בקרקס נודד

שבוע העיצוב ירושלים, האירוע השנתי של בית הנסן, ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ומשרד ירושלים ומורשת, יפעל השנה תחת התמה קרקס הבריחה בתאריכים 25 ביוני עד ה־2 ביולי 2020. מעצבות ומעצבים מכלל התחומים מוזמנים להגיש הצעות לעבודות קיימות או חדשות, העונות לתמה השנתית.

קרקס הבריחה

מהרגע שבו הזדחלה תודעה למוחנו, והשלמנו עם מציאות חיי היום־יום, אנו מחפשים ממנה מפלט. אסקפיזם, ככלי התמודדות פסיכולוגי, לבש צורות רבות. מספרות ועד מוזיקה, תיאטרון או מסעות, משחקים או חיפוש פנימי, בין אם הוא פילוסופי, פסיכולוגי, או כימי. אנו בורחים אל הווירטואלי, אל הטבע, אל זהויות ותרבויות אלטרנטיביות. אנו מאזנים את קשיי היום־יום ומפנים אליהם עורף, ליום או לחיים שלמים, כדרך אישית למרוד או בתנועה יחד עם ההמונים, אל עבר הסחות דעת חדשות ומפתות.

אולם יותר ויותר, אנו מעומתים עם העובדה כי לקיומנו יש משקל חברתי, וכי איננו יכולים עוד להגביל עצמנו לנקודת מבט אנוכית ואינדיבידואליסטית על העולם. מה שאנחנו עושים משפיע על החברות שאיתן אנחנו באים במגע, על הישרדות הכוכב שלנו, ועל ביטחונם וזכויותיהם של תושביו, אלה האנושיים ואלה שלא. נדמה כי לא ניתן עוד לברוח מהידע החדש הזה על העולם; ככל שננסה להתעלם מכך, החופשות הקטנות שלנו לא מפסיקות להזכיר לנו את מחירן, ומנגנוני הבריחה שלנו נפגעים.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

בישראל, מקום שבו נטען כי הכל פוליטי, האסקפיזם הכרחי באותה מידה שבה המציאות בלתי נמנעת. שאלות ביטחון ומתחים חברתיים שזורים זה עשורים בקניונים ובשווקים, בבידור ובאוכל, במסלולי הטבע ובכבישים המהירים. ובעוד איננו יכולים לחיות בלי הבריחות שלנו, נעשה קשה יותר ויותר לראות אותן כמפלטים טהורים ובלתי מזיקים.

שבוע העיצוב ירושלים 2019. צילום: דור קדמי

כישות טעונת קונפליקטים, הקרקס הוא באחת פלאי ומסוכן, מכיל ונצלני, קסום וטכנולוגי, טהור ואפל. הוא מראה לנו את פלאי העולם והטבע, בעוד הוא מזכיר לנו את המחיר שנדרש כדי להביא אותו לפתחינו

מתוקף תפקידו כפסטיבל, צורה אסקפיסטית כשלעצמה, שבוע העיצוב ירושלים 2020 מבקש להחיות ולחקור צורה טהורה לכאורה של אסקפיזם; פסטיבל הפסטיבלים, היכל הבידור והפלא, הקרקס הנודד. כישות טעונת קונפליקטים, הקרקס הוא באחת פלאי ומסוכן, מכיל ונצלני, קסום וטכנולוגי, טהור ואפל. הוא ההגשמה של הפוטנציאל האנושי, וכשהוא מתפרק, מזכיר לנו את חוסר היכולת שלנו למלא אותו. הוא מראה לנו את פלאי העולם והטבע, בעוד הוא מזכיר לנו את המחיר שנדרש כדי להביא אותו לפתחינו. הקרקס הוא המקום בו האסקפיזם הטהור ביותר והמציאות הקשה ביותר נפגשים.

שבוע העיצוב מציע שעיצוב יהפוך לקרקס זה; על אף שעיצוב קיים כדי להוריד מאיתנו את מעמסות היום־יום המורכב, הוא גם, בדומה לקרקס, המקום שבו טכנולוגיה, אקולוגיה, מתחים חברתיים, קצוות ושאלות תרבותיות נפגשים, היכן שהם מובאים לדיון, ומונחים למבחן הקהל.

לאורך שבוע קיומו, ״קרקס הבריחה״ יחקור את החזית הבוהקת של הקרקס ואת אחורי קלעיו האפלים, ואולי אף יציע לנו רגע של נחת, כמו שעיצוב עושה לא פעם. אבל אולי, רק אולי, הוא גם יזכיר לנו שאי אפשר לברוח מהמציאות, ושמה שאנחנו עושים הוא תמיד השתקפות של מי שאנחנו.

שבוע העיצוב יעקב אחר ההיגיון והמבנה של הקרקס הנודד ויחקור את התמה תחת מספר כותרות מרכזיות:

  • האוהל המרכזי – היכן שהריגוש ומתיחת הפוטנציאל האנושי נפגשים עם הסכנות שבו. הדגש של פרק זה הוא פרפורמטיבי, אולם פורמטים אחרים יתקבלו בברכה.
  • חיות ותהלוכה – המקום שבו חשיפת הבלתי ניתן להשגה, האקזוטי והרחוק, פוגשים את המחיר המוסרי והאקולוגי שהוא גובה.
  • הפריק שואו – שבוחן את המתח שבין המכליל והנצלני שבחריגות חברתית, ואת מיקומם של אלו שבשולי החברה.
  • היריד – שחוקר את תחום האוכל והמשחקים בתוך הקונטקסט של היריד, ואת המתח שהם מציגים בין אסקפיזם למציאות.
  • מיסטיקה – שבוחן את המתח שבין טכנולוגיה ורוחניות, עובדות ואמונה.

התערוכה המרכזית של שבוע העיצוב תעסוק באסקפיזם דרך פריזמות של טכנולוגיה, טבע, בידור, נרקוטיקה, מבנים חברתיים ועוד. הצעות לחלק זה לא צריכות להתייחס בהכרח לנושא הקרקס. בעוד פרקים אלו מהווים את ליבת המבנה של שבוע העיצוב, הצעות אחרות שבוחנות את הקשר בין אסקפיזם, קרקס ועיצוב יתקבלו בברכה.

הגשת מועמדות:

קנה המידה גמיש – אפשר להציע עבודות בודדות או פרויקטים רחבים, מיצבים, תערוכות, פרפורמנס, עבודות חוץ ועוד. עבודות שיוצגו בשבוע העיצוב יזכו למימון. יש לשלוח:

  • הצהרת כוונות המעצב ותיאור הפרויקט המוצע (עד 400 מילים).
  • דימויים ומידע טכני להמחשת הפרויקט. לפרויקט קיים: צילומים, מידות, חומרים, תנאי תצוגה מיוחדים במידה ויש, מתי ואיפה הוצג. לפרויקט חדש: סקיצות, הדמיות, פירוט טכני והערכת תקציב.
  • קורות חיים של המגישים ולינקים רלוונטיים, וכן תיק עבודות (עד 5MB) עם דוגמאות רלוונטיות.
  • את ההצעות יש לשלוח בקובץ PDF אחד מרוכז לכתובת: [email protected]
  • תאריך אחרון להגשת הצעות: 30.1.2020

צוות שבוע העיצוב יקיים מפגש פתוח למעצבים ביום רביעי 15.1 בשעה 10:30 בבית הנסן. במפגש תוצג התמה וינתן מענה לשאלות. עבודות שימצאו מתאימות יוזמנו לדיון נוסף עם אוצרי שבוע העיצוב.

פרטים נוספים באתר בית הנסן.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden