כל מה שחשוב ויפה
תמיד כאן, תמיד בצלאל
רמי טריף. צילום: מור אלנקוה

רמי טריף מונה לאוצר המחלקה לעיצוב ולאדריכלות במוזיאון ישראל

פורטפוליו News: לאחר שנתיים שבהן התפקיד לא אויש, המעצב רמי טריף מונה לאוצר המחלקה לעיצוב ולאדריכלות במוזיאון ישראל

המעצב רמי טריף, זוכה פרס שרת התרבות והספורט לאמנות פלסטית בתחום עיצוב המוצר (2017), מונה לאוצר המחלקה לעיצוב ולאדריכלות במוזיאון ישראל, ירושלים. טריף יכנס לתפקיד שלא אויש בשנתיים האחרונות, לאחר שדן הנדל עזב את התפקיד בפברואר 2018.

טריף, יליד 1980, נולד וגדל בג׳וליס. הוא בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל (2011), התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל (2014), וחממת העיצוב של חברת כתר, d-vision. בנוסף להיותו בעליו של סטודיו רמי טריף לעיצוב, הוא חוקר עיצוב ומרצה במחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר ובמחלקה לאדריכלות במרכז האקדמי ויצו חיפה.

טריף מציג קול יחודי בשדה העיצוב המקומי, כיוצר העוסק דרך עיצוב מוצר ואמנות בתרבות החומרית של המיעוט הערבי, בתוך ההקשר הישראלי המקומי. עבודותיו הוצגו בתערוכות קבוצתיות ובתערוכות יחיד רבות בארץ ובעולם, נמצאות באוספים של מוזיאונים ונמכרות בגלריות. בשנה שעברה היה חלק מהמציגים בביתן הישראלי של הביאנלה לעיצוב בלונדון

העיסוק שלו מוקדש למחקר עיצובי־אמנותי יוצר תוך שימוש במתודולוגיות עכשוויות של עיצוב וחשיבה קונספטואלית. בעבודותיו הוא שואף להניח את יסודות התבססותה של התרבות החומרית הערבית־מזרחית־ישראלית היונקת מתוך המסורת הערבית בכלל והדרוזית בפרט. באמצעות מהלכים לשימורם של מסורות קראפט נשי וגברי, ולצד הטענתם של חפצים חדשים בתכנים תרבותיים וערכים חברתיים, חותר טריף לקיים דיון עכשווי שמציע לדור החדש והישן דיאלוג על מה יהיה אופיה של התרבות שלנו בעתיד, על מה אנחנו רוצים לשמור ועל מה אנחנו מוותרים.

מתוך התערוכה ״התהוות״. צילום: מ״ל

בשנה שעברה אצר טריף את התערוכה ״הִתהַוּוּת: זהות – בין הפרטי לקולקטיבי בעיצוב עכשווי בישראל״, במרכז אמנויות וגלריה מעלות תרשיחא. במסגרת התערוכה מעצבים מקומיים, ותיקים וצעירים, בחנו סוגיות של זהות אישית וקולקטיבית. ״אני חושב שלעיצוב יש יותר כח להתחבר לאדם מהיישוב ולהעביר לו מסר דרך שרפרף בעיצוב היברידי״, אמר טריף בראיון לפורטפוליו על התערוכה, ״מאשר אמנות שיושבת במוזיאון ונשארת בבועה של חוג חברתי מסויים״. בתגובה למינוי מסר טריף ש״אני נרגש וגאה על בחירתי לאוצר הראשי של המחלקה לעיצוב ואדריכלות במוזיאון ישראל, ירושלים. תודה להנהלת המוזיאון על האמון ועל הבחירה בי להוביל את המחלקה החשובה הזו לעידן חדש״.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

פרופ׳ עידו ברונו, מנכ״ל מוזיאון ישראל, אמר ש״לטריף ניסיון משמעותי בתחום העיצוב והאדריכלות בזירה המקומית והבין־לאומית. אני משוכנע כי ההכרות העמוקה שלו עם הנושא, יחד עם ניסיונו המעשי והאקדמי, יובילו את מוזיאון ישראל לפסגות חדשות ולעשייה מגוונת ומשמעותית בעבור הציבור והתרבות בישראל״. טריף ייכנס לתפקידו בעוד מספר חודשים לאחר שישלים מחויבויות קודמות בעיסוקיו השונים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

8 תגובות על הכתבה

 1. שטלמית נוס

  ברכותיי למינוי, אכן ראוי בהחלט.

 2. נאוה קסלר

  כל הכבוד לרמי והמון הצלחה!
  רמי יעשה עבודה נהדרת !

 3. אימן תאבת

  הרבה ברכות למינוי ובהצלחה

 4. אפרת דגני

  בהצלחה בתפקיד החשוב הזה. תרבות החומר מאפשרת מבט מחדד על תהליכים חברתיים.

 5. דניאל ווכטל

  רמי טריף היה גם המנחה של קורס עיצוב ריהוט לתעודה בשנקר. אני חייב לציין שמעבר ליכולות שלו כאמן, מעצב ומרצה, רמי הוא בן אדם ייחודי, גשר בין תרבויות , מקשיב , מביא איתו מסר חברתי ואנושי. יחד נסענו לאיטליה לסיור מדהים למפעלי ריהוט ,תערוכות במילאנו ,הודות גם ל Tollman's , סיור בהדרכתו שהשפיע עמוקות על כולנו. יש אהוב, אין לי ספק שיביא את המחלקה להשגים לדיאלוג פתוח בין אמנות לתרבות.בחירה מצויינת.

 6. דניאל ווכטל

  רמי טריף היה גם המנחה של קורס עיצוב ריהוט לתעודה בשנקר. אני חייב לציין שמעבר ליכולות שלו כאמן, מעצב ומרצה, רמי הוא בן אדם ייחודי, גשר בין תרבויות , מקשיב , מביא איתו מסר חברתי ואנושי. יחד נסענו לאיטליה לסיור מדהים למפעלי ריהוט ,תערוכות במילאנו ,הודות גם ל Tollman's , סיור בהדרכתו שהשפיע עמוקות על כולנו. יש אהוב, אין לי ספק שיביא את המחלקה להשגים לדיאלוג פתוח בין אמנות לתרבות.בחירה מצויינת.

 7. ג׳ורג הנו ג׳וליס

  כבוד גדול איש יקר ובהצלחה

 8. ג׳ורג הנו ג׳וליס

  כבוד גדול איש יקר מגיע לך בהצלחה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden