כל מה שחשוב ויפה
אילן ברוך, מתוך ״מתחת לכסות העלים ממתינה שלכת״. צילום: גלריה חזי כהן

הרשימה המשותפת // 12.3.2020

אילן ברוך חוזר לצבר בגלריה חזי כהן; אורנמנטיקה ומארגים במקום לאמנות; פסטיבל אמנות אורבנית באילת; אמניות בסביבת עבודתן בגלריה ויטרינה; ארבע תערוכות יחיד בגלריה לאמנות אום־אל־פחם

הצבר של אילן ברוך בגלריה חזי כהן

״מתחת לכסות העלים ממתינה שלכת״, תערוכת יחיד חדשה לאמן אילן ברוך, מוצגת בגלריה חזי כהן בתל אביב. בתערוכה ציורים של ברוך מהתקופה האחרונה, בהם נושא האמן את מבטו אל החומריות והחושניות הדוקרת של הארץ ומשקף אותן במכחולו. מראה הארץ בעבודות בתערוכה, על נופיה הנפרשים מהרי שומרון לשריפה הבוערת במרחב דיסטופי של שדה בור תלוש, או מאחז בו חונה רכב תקול, פוצע.

אל מול מרחב של יישומים מופשטים ועדכניים של סמל הצבר בעבודותיהם של אמנים בני זמננו, חוזר ברוך אל הריאליזם הקיצוני, אולי כדי סוף סוף להפגיש אותנו עם דברים כהווייתם, עם הצמח ועם המציאות הכואבת כפי שהם. תוך שימוש בחושניות עתירה, הוא מתמרד כנגד ההסמלות של הצבר בתרבות, בהקשרים של האתוס הציוני ובהקשרים של שיח ישראלי־פלסטיני, מייתר אותן ומקיים מחדש את המפגש הראשוני והבלתי אמצעי, שבין אדם וסביבה. נעילה: 4.4.

אילן ברוך. צילומים: גלריה חזי כהן

מארגים במקום לאמנות

התערוכה ״מארגים״, שמוצגת בגלריית מקום לאמנות בקריית המלאכה, מבקשת לבחון את מושגי האורנמנטיקה והעיטור, ודרכם משקפת רעיונות של מקום, זהות, זיכרון וגעגוע. האמנים המשתתפים בתערוכה חווים סוג של געגוע אסתטי אל זמן ומקום אחר, אליו הם מתחברים בצורה בלתי אמצעית, רגשית ורעיונית בעבודותיהם.

• כל מה שחשוב ויפה, פעמיים בשבוע היישר לתיבת המייל! הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

בין העבודות קיימים אלמנטים אסתטיים משותפים, המאופיינים בתנועות חוזרות ונשנות, מדיטטיביות, שמביאות אל קדמת הבמה מסורות מן העבר בשילוב שיטות עכשוויות, בנות זמננו. התערוכה מתייחסת לאורנמנט כאמירה אסתטית, פורמליסטית, ביוגרפית, ופוליטית; אך השאלה הגדולה שהיא מעלה נוגעת למתח בין הגלוי לסמוי. מה נמצא מתחת לאורנמנטיקה? הדרמה, שמתרחשת בין הנראה לנסתר, בין הדימוי לעולם, נארגת בתערוכה לסיפור על שורשים, מקום וזמן.

משתתפים: אסד עזי, אלהם רוקני, אליעז סלונים, גור ענבר, ורוניק ענבר, חגית שחל, יניב עמר, יעל יודקוביק, לידה מסד שרת, עדן דסטה, מתי אלמליח, ראובן ברמן קדים. אוצרת: דליה דנות. נעילה: 28.3

יעל יודקוביץ, מתוך התערוכה מארגים

אליעז סלונים

יניב עמר

פסטיבל אמנות אורבנית באילת

פסטיבל אמנות אורבנית יתקיים באילת בשבוע הבא (ימי שני עד רביעי, 16-18.3), במסגרת אירועי החורף בעיר. באי הפסטיבל יוזמנו למגוון פעילויות הקשורות באמנות אורבנית על כל גווניה; ציורי גרפיטי שהופקו במיוחד עבור הפסטיבל ובוצעו בידי אמנים מהארץ ומהעולם ולצדם קירות גרפיטי לצביעה חופשית; פעלולנים על אופניים יציגו תרגילים ומופעים; רקדני היפ־הופ וברייקדאנס – קבוצת לימיטס – יופיעו בפני הקהל, שיוזמן להצטרף ולרקוד במסיבת אזניות. בנוסף, יתקיימו סדנאות תיפוף וקצב לכל המשפחה, פעילות קריוקי לייב ברחוב, ושלל אטרקציות נוספות. הכניסה חופשית.

Erezoo – Zivnik. צילום: ארז וזיו שמח

אנה קוגן. צילום: מקס פילנקו

בית מלאכתָּהּ: אמניות במרחב עבודה

סדרת צילומים של אליסיה שחף מציגה אמניות בתהליך היצירה במרחבי העבודה שלהן, בתערוכה המלווה את יום האישה בגלריה ויטרינה, מכון טכנולוגי חולון. בצילומיה, מבקשת שחף להפנות זרקור אל המגוון העצום של אמניות הפועלות כיום ברחבי הארץ: מבוגרות וצעירות, יהודיות וערביות, מהגרות וילידות ישראל. סביבת העבודה הפרטית לכל אחת מלמדת רבות על חייהן – הן כנשים והן כיוצרות.

התערוכה, שאוצרת ד״ר טל דקל, מלווה במבט את הרצף בין חלל הסטודיו וחלל הבית, בין אמניות המבקשות הפרדה מוחלטת בין שני המרחבים, ואמניות המשלבות בין היצירה, העבודה וחיי הבית. ״למבט ולצילום יש כח להגדיל את המקום והנוכחות של נשים בשדה,״ טוענת שחף, ״והגיע הזמן. כי המפגש עם אמניות אחרות נותן להן ולי כח שצומח מתוך אחוות המדוכאות, אחוות המורדות.״ נעילה: 7.4.

אליסיה שחף, צילום האמנית לוסי אלקויטי במרחב עבודתה

האמנית אוסנת בן דב

הציירת הדר גד

ארבע תערוכות יחיד בגלריה לאמנות אום־אל־פחם

מקבץ תערוכות חדש בגלריה לאמנות אום־אל־פחם, במסגרתו יוצגו ארבע תערוכות יחיד. בתערוכה ״רשות הטבע״, חותרים צילומיה של אלישבע סמית, חותרים תחת ציפיותינו מן הצילום, מספקים רשימת מצאי חסרה ושברים חזותיים מהחיים בכפרים ערביים לפני 1948 (אוצר: יאיר ברק). ״חמלת חוטב העצים״, תערוכתו של ראפת חטאב, מלווה את מסעו לתיור שבין העצמי הפנימי לבין אורחות החיים הקולקטיביים היום־יומיים, בשאלה על תפקידו כאמן (אוצר: נאוה ט. ברזני).

האמן יעקב חפץ מציב בהצבה ״רק כוונות טובות״ את תפיסתו כי האמנות במהותה היא סרבנית; לכן על האמן לייצג את ״הסירוב הגדול״ לעולם פגום, המתנהל על פי סטטוס־קוו חברתי שאינו שואף לתיקון (אוצרת: טלי תמיר). מבחר מעבודותיה של האמנית חוה מחותן, בתערוכה ״מצב 2020״, מתכתבת עם ״מצב 88״ שהציגה לפני כמעט שלושה עשורים; כנביאה בשער, מתבוננת מחותן בתהפוכות החברה הישראלית, ומבקשת תקווה (אוצרת: נוגה מגדל). לצד התערוכות החדשות, מוצגת רטרוספקטיבה מתמשכת מעבודותיו של וליד אבו שקרה. נעילה: 30.5.

ראפת חטאב, חמלת חוטב העצים

חוה מחותן, עדים. צילומים: רן ארדה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden