כל מה שחשוב ויפה
ערן נעים, משרדי חברת Innovid. צילומים: יואב פלד

מידע פנים // ערן נעים

חוויה אורבנית ואוורירית שמאפשרת לעבור בקלות בין החללים הפרטיים לציבוריים, בניין בצורת טיפה וזוויות נוף ייחודיות; ערן נעים עיצב את משרדי חברת Innovid במתחם הבורסה

שטח פרטי

ערן נעים, מעצב פנים ובעל סטודיו EN, בן 36, מתגורר במודיעין.
אתר / פייסבוק

מפרט טכני

תכנון משרדי חברת ההיי־טק Innovid, הממוקמים בקומה שלמה בבניין ספיר במתחם הבורסה ברמת־גן. אל משכנה החדש עברה החברה מבניין אחר במתחם, שלא תאם את צרכיה, והמעבר היווה הזדמנות לרענון אסתטי ולייצוג טוב יותר של ערכיה. הבניין, המתוכנן כמעין טיפה, מרשים ובעל ערך מוסף כמו זוויות נוף ייחודיות, אך בה בעת צורתו המורכבת היוותה אתגר גדול בתכנון חלל הפנים. שטחם של המשרדים החדשים כ־1,570 מ״ר, והם מאכלסים כ־130 עובדים.

הפרטים הקטנים

קונספט התכנון נשען על עיסוקה המרכזי של החברה: הזרמת תוכן. הפרויקט כלל שימוש במנעד חומרים ומפגשים ליצירת תחושה בלתי פורמלית וזרימה טבעית, הרמונית וחווייתית. אחד האתגרים בתכנון היה יצירת מרחב מודולרי שמאפשר עבודה פרטית־אישית, לצד עבודה משותפת שבה נוטלים חלק מספר עובדים. המרחב, שכ־90% ממנו הוא חלל פתוח, יודע לאכלס שלל מצבים בכל רגע נתון, הן מרובי משתתפים והן כאלה הדורשים התאמה אינדיבידואלית לעובד יחיד. לצורך זה בחרנו להשתמש בצבע כמוטיב שמגדיר היטב את הפונקציות השונות והשימושים בהם ומקל על ההתמצאות במרחב.

ערן נעים

באזור ה־open space יצרנו מתחמי עבודה אינטימיים ושקטים המיועדים לכשישה עובדים, אך אינם סגורים באופן מלא; החלוקה היא נטולת דלתות, הפרדות וקירות בין החללים, ומייצרת חוויה אורבאנית ואוורירית שמאפשרת לעובדים לנוע בחופשיות בין הפונקציות הפרטיות לאלה המרחביות והציבוריות.

בנוסף למתחמים אלה תוכננו למעלה מ־15 חדרים שתומכים בחלל האופן־ספייס, ובהם חדרי ישיבות, חדרי סיעור מוחות, חללים המיועדים לישיבות אינטואיטיביות ומהירות וחדרים לישיבות של אחד־על־אחד. חללים אלה דורשים אקוסטיקה מושלמת, ולהשגתה בחרנו במערכות מחיצות רצפה־תקרה (חברת מיידסק) שיוצרו ייעודית עבור הפרויקט: מהן מחיצות בזיגוג יחיד ומהן בזיגוג כפול, בהתאם לצרכי החדר. על מנת לשמור על שקיפות מרבית שילבנו במערכות בעלות הזיגוג הבודד דלתות הזזה מזכוכית שקופה, ובאזורים בהם נדרשה אקוסטיקה גבוהה יותר שילבנו מערכת מחיצות בזיגוג כפול עם דלתות ציר שקופות. פרופילי המחיצות נצבעו בשלל גוונים בהתאם לפלטת הצבעים של הפרויקט עם התאמה מלאה של הפרזולים והידיות.

לצורך התמודדות עם נתוניו הארכיטקטוניים של הבניין, שקווי מתארו מעוגלים, ביצענו מחקר שמתרגם את המעגל לגיאומטריה המתבססת על קווים ישרים: המרת המעגל בטרפזים שהשילוב ביניהם יוצר את התנועה המעגלית. התכנית שנשענה על המחקר הפגישה את תצורת המעגל עם המציאות של עולם הבנייה ואפשרה לנו להתמודד עם משפכי תכנון קשים ועם החתכים המורכבים של התקרה.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

בתוך כך, הכניסה למשרד ממוקמת בנקודה בה שתי האליפסות של המבנה נפגשות. באזור זה בנינו מעין מבנה קווי תוחם (FRAME) לסיטואציה של אירוח, מתוך חשיבה על לקוחות החברה שמגיעים באופן תדיר לפגישות, כך שכבר מהכניסה לחלל חשים בחוויה. השתמשנו בריהוט חופשי בצורניות שאינה בהכרח מוגדרת, העונה במדויק על תפישת מרחב העבודה שלנו; פונקציונלי וייצוגי, אך כזה ששומר על אווירה קז׳ואלית.

דירתו של המעצב ערן נעים. צילום יואב פלד

מפות התפירה בדירתו

פרט שולי

אני לא תופס את המונח טרנד כמילה גסה. כל עוד המתכנן משכיל להשתמש בטרנד באופן מנומק שמשרת את החלל הכול טוב, וצריך לזכור שכל זרם וסגנון נחשבו לטרנדיים באיזשהו שלב. הרעיון הוא לא להיגרר לשכפולים, אלא לעשות שימוש ספציפי לפרויקט, עם מרכיבים שזוקקו בהתאמה לו. דוגמה לכך היא השימוש הנרחב בתקרות חשופות: לא מספיק לפתוח את התקרה ולחשוף אותה. חשוב להרחיב את התפישה על ידי תכנון שמתעמק בפרטים על מנת שהיא תשתלב במדויק בחלל.

לפרטים נוספים

לצד עבודתי כמעצב, אני מרצה בפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון, ובצל עננת הקורונה התחלנו לעבוד בשיטת השיעורים המקוונים. לאור זאת הייתי שמח מאוד להתעמק במתודות תכנון חדשניות ומתקדמות לתכנון בתי ספר לעיצוב בעידן העתידי: לבחון מחדש מהי הכיתה העתידית וכיצד תיראה, ובתוך כך לתכנן מרחבי לימוד שוברי מוסכמות.

פריטים נבחרים

שתי גזרות תפירה Burda Style שרכשתי באחד הסיורים שלי בשוק הפשפשים של ברצלונה. אני אוהב מאד ומתחבר מאד למגזינים ישנים, ומצאתי שם מארז של מגזינים שבתוכו גיליתי מפות תפירה. עכשיו הן ממוסגרות ותלויות מעל הספה בסלון, ולמותר לציין שהמסגרות עלו הרבה יותר מכל המארז.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים של ״מידע פנים״ לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

  1. ניופר

    מהמם!!! כמה כשרון

  2. ניופר

    מהמם! גאון הדור

  3. שי-אל נירן יהלום

    מהמם. יפהפה.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden