כל מה שחשוב ויפה
מאשה רובין, מתוך התערוכה עושות היסטוריה, מוזיאון חיפה לאמנות

מוזיאון חיפה לא יקדים סגירת התערוכה ״עושות היסטוריה״ (אבל האם יפתח קודם?)

פורטפוליו News: מוזיאון חיפה נענה למחאת האמניות ולא יקדים את נעילת התערוכה ״עושות היסטוריה״, אך עובדי המוזיאונים עדיין בחל"ת ומועד הפתיחה לא ידוע. בינתיים מתאפשר ביקור בתיאום מיוחד

מנכ״ל מוזיאוני חיפה, יותם יקיר, נענה למחאת האמניות המציגות בתערוכה ״עושות היסטוריה״, וחזר בו מההחלטה לנעול את התערוכה חודש לפני המועד המתוכנן. הבוקר (א׳) הודיע המוזיאון, כי התערוכה תישאר על כנה עד למועד הסיום המתוכנן, ב־20 ביוני. עם זאת, המוזיאון אינו מתחייב על מועד הפתיחה מחדש, כך שבפועל יתכן שהתערוכה לא תזכה לחשיפה נוספת. בשבוע שעבר דובר על פתיחה מחודשת בטווח התאריכים 5־15 ביוני. מועד הפתיחה יהיה משמעותי עבור האמניות ולפיו תיקבע האפשרות להגיע לקהל נוסף. 

בהודעת המוזיאון נכתב: ״בעקבות תחושת פגיעה של אמניות תערוכת ׳עושות היסטוריה׳, מודיעים מוזיאוני חיפה כי התערוכה לא תורד ותישאר על כנה במוזיאון עד תום התקופה שתוכננה מראש. 

״מוזיאוני חיפה נמצאים בתקופה קשה מאד בעקבות מגפת הקורונה ומצב כלכלי מורכב של אובדן הכנסות במיליונים. כ90% מעובדי המוזיאונים אינם מועסקים כרגע וההכרח להתמודד עם המצב המורכב שנוצר, ילווה את מוזיאוני חיפה עוד תקופה ארוכה.

״עם זאת, לנוכח תחושת פגיעה של האמניות והאמנים שהציגו בתערוכה ועל מנת להסיר כל ספק שלא הייתה כל כוונה לפגוע באיש – הודיע מנכ״ל המוזיאונים כי התערוכה תישאר עד התאריך שתוכנן מראש ה־20 ביוני. הציבור יוכל לבקר בתערוכה לאחר פתיחת המוזיאון בקרוב (תאריך מדויק טרם נקבע). בנוסף, אורחי האמניות יוכלו לבקר בתערוכה גם עוד לפני פתיחת המוזיאון, בתיאום, כפי שנעשה בימים האחרונים״. 

טקס מחווה של האמניות לזכר ביאנקה אשל גרשוני, לצד עבוודותיה בתערוכה. צילום: אריאן ליטמן

איזבלה וולובניק

כפי שפורסם בשבוע שעבר, האמניות קיבלו הודעה חד־צדדית מהמוזיאון, לפיה הוחלט לנעול את התערוכה ולהחליפה טרם הפתיחה מחדש, והן התבקשו לפנות את עבודותיהן מהמוזיאון במהירות. המוזיאון הסביר זאת בצורך תפעולי, כדי לא לפתוח ולסגור מחדש לצורך הקמת התערוכה הבאה. האמניות, שהמתינו בחודשי הקורונה לפתיחה המחודשת של התערוכה, מחו על ההחלטה ופתחו בהידברות עם הנהלת המוזיאון. לפני שבוע התקיימה פגישת זום של האמניות עם יקיר, וכעת התקבלה ההודעה על שינוי ההחלטה.

מדובר בתערוכה חשובה ומוצלחת שעוסקת בפמיניזם ואקטיביזם פמיניסטי, ובה עשרות משתתפות ומשתתפים מהארץ ומהעולם. התערוכה חשובה לא רק לאמניות, אלא גם לקהל שוחרי האמנות ולציבור הכללי. חשיבותה רבה גם בנוף התערוכות בעידן שלאחר metoo# שבו העיסוק בשאלות של שוויון וחשיפה ראויה לנשים אמניות בעולם האמנות מקבל משנה תוקף. התערוכה נפתחה בסוף חודש דצמבר 2019, טרם סימניו הראשונים של משבר הקורונה, ובמקביל להצהרות של מוזיאונים מובילים בעולם על הקצאת משאבים לתיקון העיוות ההיסטורי שדחק את מקומן של נשים אמניות באוספי המוזיאונים ובנראות בתצוגות הקבע ובתערוכות המתחלפות.   

בהינתן הקושי התקציבי המוזיאון היה יכול לבחור להאריך את משך הצגת התערוכה וכך לחסוך בעלויות ההקמה של תערוכה חדשה בתקופה הקרובה.

האמניות אף הן מודעות לאירוניה שבהחלטה להותיר את התערוכה אך לא לפתוח את המוזיאון. ״שמחנו לקבל את הודעתכם המעודדת שאשכול התערוכות 'עושות היסטוריה' לא יוסר לפני 20.6.20, המועד המקורי בו היה אמור להינעל…
יפה היתה עושה הנהלת המוזיאונים לו היתה אומרת שהתערוכות לא יוסרו מאחר והן ראויות, מעמיקות וחשובות, ובעיקר בשל רצונו של ציבור גדול לראותן, ולא ״בעקבות תחושת פגיעה של אמניות״. אכן, ההחלטה להסיר לאלתר את התערוכות היתה פוגעת מאד בנו האמניות/ים, אך זה רק חלק מהתמונה הגדולה.
כעת נדרשת החלטה אמיצה לפתוח בהקדם את המוזיאון, וגם או בעיקר להשאיר את התערוכות –
פתוחות לפחות חודש ימים ממועד שובו של המוזיאון לפעילות. איננו חפצות במחווה ריקה מתוכן״.


תיאום ביקורים בתערוכה באתר מוזיאון חיפה לאמנות.

(הידיעה עודכנה, 19.5.20)

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. נאוה הראל-שושני

    יהיה חבל מאד אם המוזיאון לא ייפתח עד ה 20.6 , או ייפתח סמוך למועד זה. זה לא יפתיע אותנו, לנוכח ההתנהלות המטרידה והלא מכבדת של ההנהלה, ולא משנה כמה פעמים ייאמר מטעמה כמה מעריכים אותנו, האמניות/ים. כל המוזיאונים ומוסדות התרבות נמצאים בבעיה תקציבית. אף אחד מהם, פרט למוזיאון חיפה, לא בחר לפתור את הבעיה באמצעות הסרה מוקדמת של תערוכות מבוקשות. גם אם צריך לשם החלפת תערוכות לסגור לשבועיים וחצי את המוזיאון. זה רק מחזק את הדרישה להאריך את התערוכה בעוד חודשיים ימים או יותר. כך עושה מוזיאון שמכבד את הקהל שלו ואת האמניות/ים שלו. מוזיאון ברוקלין האריך תערוכה [במקרה גם היא פמיניסטית] עד ספטמבר!!! נקווה שלא יהיה כאן אקט נקמני של ההנהלה, שימנע מהקהל את הביקור בתערוכות המושקעות ומעוררות המחשבה שממתינות לו על הקירות.

  2. כרמלה טייכמן

    לא ברור לי מדוע המנכ"ל החדש רצה להוריד את התערוכה טרם תאריך הנעילה הרשמי, שהרי זה לא שכבר מוכנה תערוכה חדשה. אבל הוא מנכ"ל חדש שלא בא מעולם המוזיאונים ומגיעים לו כמה ימי חסד (לא 100). היות ואנו נמצאים כבר במחצית השנייה של חודש מאי והמוזיאון טרם נפתח אולי כדאי שלא ינעל את התערוכה במועד הרשמי אלא חודש מאוחר יותר על מנת לאפשר לכמה שיותר אנשים לבקר בתערוכה.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden