כל מה שחשוב ויפה
דניאל ודורון גליה קינד. צילום: שי דרור

צלילית בן נבט: ״אמנים הם הלב והדופק של העיר והם חיוניים לא פחות״

״עצם זה שראשי אגף תרבות הם חלק מצוות החירום, זה הדבר החשוב״, אומרת ראש המחלקה לאמנויות בעיריית תל אביב, לקראת אירוע ״אסטרטגיות יציאה״, שיציג אמנות ברחבי העיר 

לפני כחודש פרסמה עיריית תל אביב הודעה, הקוראת לאמנים להציע יצירות שמתייחסות למצב, שיוצגו במרחב הציבורי. בסוף השבוע הקרוב יתקיים בתל אביב האירוע ״אסטרטגיות יציאה״, אירוע אמנות רב־מוקדי ורב משתתפים ובו כ־40 פעולות ויצירות אמנות שיוצגו במקביל.

האירוע כשמו כן הוא – חוליה מקשרת בין תקופת ההסגר והמגבלות שהוטלו על תנועה במרחב הציבורי ועל פעילותם של אנשים, גופים ומוסדות בשל מגיפת הקורונה, לבין היום שאחרי המשבר, לקראת חזרה לשגרת חיים תקינה. הוא החל כחלק מהרעיונות שהגו בעירייה לסיוע לאמנים בעיר, בטרם היה ידוע מתי ניתן יהיה לצאת ולהציג את התוצרים. בכך הוא מצטרף לקרן סיוע לאמנים בהיקף של 700 אלף שקלים וליוזמות נוספות.

״התחלנו בזה עוד בתוך הסגר, באפריל, מתוך שאיפה להזרים חמצן למוסדות התרבות העירוניים וגם לספק תקווה ותעסוקה לאמנים״, מספרת צלילית בן נבט, מנהלת המחלקה לאמנויות בעירייה. ״אסטרטגיות יציאה הוא כמו ׳אוהבים אמנות׳ בקטן: הוא התחיל ביוזמה של פעולה בגבולות ה־100 מטר, ומאז התרחב לכ־40 פעולות ויוזמות ברחבי העיר, עם כ־60 אמנים שמעורבים בהן: רקדנים, אמנים פלסטיים, מעצבים ואדריכלים, הרבה מאוד אמנים ואמניות מכל מיני תחומים״.

צלילית בן נבט. צילום: יפעת זבירין

איך נוצרה המסגרת וההזמנה לאמנים לפעולה?

 ״בתחילת המשבר גם אני יצאתי לחל״ת, אבל מהר מאוד נקראתי לצוות החירום של העירייה. התחלנו לבחון את הכלים שעומדים לרשותנו, למול המצוקות שעלו מהשטח, מזווית הראייה של אגף התרבות של העירייה. במידה מסויימת גם ידינו היו כבולות: הרבה אנשים בחל״ת, המוסדות נסגרו וכולם בבתים – מהר מאוד הבנו שעולם האמנות והתרבות נכנס לא רק לשיתוק אלא למדרון חלקלק מאוד מסוכן וצריך לעשות פעולות, ולו קטנות, כדי לסייע״.

אתם עוסקים יותר בפעילות של גופים או אמנים יחידים?

״החל מאמנים שנקלעו לקשיים כלכליים, ביניהם יש כאלה שהגיעו לכדי מצוקה אמיתית, ועד לעמותות ומוסדות. התחלנו להעביר תמיכות לגופים העירוניים – העירייה תומכת בכ־105 עמותות וגופים ברחבי העיר – מהאופרה ומוזיאון תל אביב ועד לגלריות השיתופיות. זירזנו אישורים והתחלנו להעביר כספים – 50% מהתקציב כבר הגיע לגופים המתוקצבים.

״אנחנו רואים מעבר למצוקה הכלכלית והתפעולית, גם את ההבט התוכני והחשיבות המוראלית של אמנות ותרבות. מה גם שנקלענו – כל העולם – למצב כל כך מוזר, ומי יותר מהאמנים יכול להתבונן על הסיטואציה ולתת לה ביטוי ופרשנות. לצורך זה התחלנו לפתח מסגרות תוכן ולהפנות משאבים, בעזרת קרן רבינוביץ. אלה מצטרפים לקרן לאמנים, שיזם ראש העיר, והיא נועדה לסיוע ומענקי חירום, שלא קשורים ליצירה אמנותית אלא לצרכי מחיה דחופים״.

תרבות היא לא לוקסוס

את התוצאות אפשר היה לראות כבר בפעולה הראשונה במסגרת היערכות החירום – פסטיבל המוזיקה ״סימנים חיוניים״, שהתקיים בשבוע שעבר, ואירח 28 מוזיקאים, תושבי העיר תל אביב. במשך שבוע שודרו הופעות חיות לקהל בבית, מבתי המוזיקאים וגם מלבונטין 7, הצימר, בית העמודים ופאפאיתו. המוזיקאים נבחרו על ידי ועדה מקצועית בראשות המנהל האמנותי אסף תלמודי. בין המוזיקאים שהופיעו היו הזאבות, סיסטם עאלי, ג׳נגו, bemet, יוסי מזרחי, בינת אל פאנק, יונתן אלבלק ונומקה.

רון חולדאי: ״תרבות היא לא לוקסוס ולא פינוק. תרבות מנסחת את רוח החברה ואת ערכיה, והיא גם סקטור כלכלי חשוב ביותר שמפרנס 150 אלף איש ברחבי ישראל״

עם פרסום סדרת המופעים אמר על כך רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב־יפו: ״תרבות היא לא לוקסוס ולא פינוק. תרבות מנסחת את רוח החברה ואת ערכיה, והיא גם סקטור כלכלי חשוב ביותר שמפרנס 150 אלף איש ברחבי ישראל״.

לכך מצטרף האירוע הבא, ״אסטרטגיות יציאה״, באוצרות וניהול אמנותי של דפנה קרון, רננה רז ומירב פרץ. ״כל הכסף שהוקצה לעניין הולך רק לתשלום לאמנים והעירייה מימנה את ההפקה הפרסום והשיווק״, מדגישה בן נבט. 

דניאל לנדאו במסגרת אסטרטגיות יציאה. צילומים: מ״ל

יסמין גודר

להב הלוי

ליאת סגל

כשאת רואה את זה קורה, את חשה סיפוק ברמה האישית?

״ברמה האישית – אני תמיד מכירה תודה על זה שאני עובדת בתל אביב ויש משהו בעיר הזאת שהוא מאוזן, שפוי והרבה יותר תשומת לב מוקדשת לנושא התרבות. עיריית תל אביב, שמטפלת בהרבה דברים שהם לכאורה יותר קריטיים – אם זה האוכלוסייה והרחובות והעסקים שיש לשמור מפני קריסה – ממשיכה לראות בחשיבות של עולם התרבות.

״עצם זה שראשי אגף תרבות הם חלק מצוות החירום, זה הדבר החשוב. ועם כל הצמצומים והקושי, גם האמצעים שלנו מוגבלים. עובד שלנו מתרוצץ בין חללים ריקים ומצלם להקות בהופעות חיות, כולם מאוד מגוייסים ומחויבים. זו עבודה מתוך מקום שמאמין בחשיבות והנחיצות של הדברים.

צלילית בן נבט: ״עצם זה שראשי אגף תרבות הם חלק מצוות החירום, זה הדבר החשוב. מבחינתנו זה מובן מאליו, שהקהילה שאנחנו דואגים ומחוייבים לה היא קהילת האמנות והאמנים, בדיוק כמו שיש קהילות אחרות ויש להן צרכים ייחודיים. גם אמנים הם הלב והדופק של העיר והם חיוניים לא פחות״

״מבחינתנו זה מובן מאליו, שהקהילה שאנחנו דואגים ומחוייבים לה היא קהילת האמנות והאמנים (ובשני הפרויקטים האמנים הם תל אביבים). בדיוק כמו שיש קהילות אחרות ויש להן צרכים ייחודיים, קשישים, הגיל הרך ואחרים. מנהל אגף התרבות, גיורא יהלום, הקים גם צוות חירום פנימי, שתפקידו להבין מה הצרכים והמצוקות, ולפעול בכל הרמות, כדי שנוכל להשאיר את האנשים בעיר ולהמשיך ליצור״.

והקהל, יודע להעריך זאת?

״אני מאמינה שכן; לא שמעתי אף אחד שאומר שמבזבזים את הכסף על תרבות. על הכל אפשר להגיד מותרות, אבל האמנים הם בדיוק כמו העסקים בעיר. כפי שרון חולדאי דואג לאפשר לבתי קפה ועסקים קטנים לחזור לפעול, גם אם זה אומר להתפשט על גנים ומדרכות כדי לאפשר לשמור מרחק – גם אמנים הם הלב והדופק של העיר והם חיוניים לא פחות״.

איך נראית ההיערכות של מוסדות התרבות לחזרה לשגרה?

״אני משערת שנצטרך להתבונן בבעיות החדשות. המוזיאונים, התיאטראות, כל הגופים הללו שלא מקבלים מתווה לפתיחה ומענה ממשרד התרבות. אנחנו לא נוכל לסתום את החור בתקציב ולשלם משכורות או שכר דירה במקומם – זו לא אוטופיה. אבל כולנו נצטרך לחשוב והגופים עצמם יצטרכו להמציא את עצמם ולמצוא פתרונות ופעילות אפשרית. לפעמים כשיש פחות אמצעים זה מעורר פתרונות לא צפויים״.


אסטרטגיות יציאה: כ־40 פעולות אמנותיות ברחבי תל אביב בסוף השבוע

אסטרטגיות יציאה הוא אירוע רב תחומי שמנכיח את האמנות כפעולה אזרחית משמעותית. האמניות והאמנים יציגו את יצירותיהם שנוצרו ברוח תקופת משבר הקורונה והמחשבות שעלו בעקבות זמן הסגר וההגבלות עימם התמודדו האמנים עצמם והציבור הרחב.

האירוע יבקש להציע מחשבה ופעולה לקראת שינויים אפשריים בחיי התרבות באמצעות בחינה מחודשת של הקשר בין אמנות לקהילה, בין אמנים למרחבים ציבוריים שמישים, תוך הפחת חיים במרחבים והדהוד אישי וקולקטיבי לתקופה הנוכחית.

בין הפעולות באירוע: מיצב תאורה של האמן דניאל לנדאו משתקף בבריכה של כיכר הבימה; למעלה מ־50 איש משתתפים ביצירה חדשה של יסמין גודר, ומטביעים את חותם גופם על בד (כתגובה להיעדרות הגוף מהמרחב הציבורי, והמצאותו בעיקר במרחבים הדיגיטליים); ציור קיר דיגיטלי של האמנית ליאת סגל ברחוב הרצל וציור נוסף של שראון פז בקריית שלום.

סירה בנחל הירקון משיטה זוגות ש״שרדו״ את תקופת הקורונה בטקס שהוא מופע של יחסים מאת דניאל ודורון גליה־קינד; דדה משתלט על דוכן של מפעל הפיס וממותג אותו מחדש; וידאו ארט נשיקות של שחר קרמר ישתלט על המסכים של רחבת הסינמטק הריקה; סיגלית לנדאו מציבה בחזית גלריה הראל ביפו שבשבת העשויה שלטי רחוב ״שאיבדו את ביתם״. המעצב להב הלוי יצר מאז אמצע מרץ 19 פוסטרים חדשים. את פוסטר מספר 20, האחרון לתקופה זו, יציג ויחלק במהלך ימי הפעילות.


אירועי ״אסטרטגיות יציאה״ יוצגו ברחבי תל אביב יפו במהלך חג השבועות – מיום חמישי עד שבת, 28־30 במאי. אוצרות: דפנה קרון, רננה רז, מירב פרץ.

דדה

דב משוטט. צילום: יאיר מיוחס

סיסטם עאלי. צילום: פוטו ג׳ולי

הזאבות בלבונטין 7. צילום: יונתן בוגר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden