כל מה שחשוב ויפה
נעם ונטורה 100%. צילום: אמיר ירחי

הרשימה המשותפת // 20.8.2020

נעם ונטורה בקיבוץ כברי, הרי ברון בבית האמנים תל אביב, תערוכת סוף תוכנית הרזידנסי של ארטפורט

נעם ונטורה בכברי

בגלריה השיתופית היהודית ערבית בכברי תיפתח בשבת תערוכת היחיד של נעם ונטורה, 100% (אוצר: אבשלום סולימן). פני השטח של עבודות הציור של ונטורה מפגישות בין טקטיקות ציוריות שונות, שכבות והמצאות חזותיות המסוכסכות באופן כלשהוא בינן ובין עצמן. התערוכה כמכלול מתנסחת כסדרה של שאלות פתוחות על נושאים מוכרים – נופים, טבע דומם, ציורים המבוססים על תצלומי משפחה וציורי מבנים ספציפיים שהאמן מתעד ומצייר בכברי, קיבוצו.

במקביל לתערוכה מוצגת בחלל המנהרה בכברי התערוכה של תמר הורביץ ליבנה ואמיר ירחי, תפרנית: מיצב צילומים תלוי־קהילה, תוצאה של מהלך של אמנית יחידה תושבת המקום, שמצאה את עצמה במהלך סגר הקורונה הראשון בתפקיד חדש ביחס לקהילת הבית שלה.

נעם ונטורה, 100%. צילום: אמיר ירחי

הרי ברון בבית האמנים

תערוכת היחיד של הפסל הרי ברון, סף המציאות, תיפתח הערב בבית האמנים בתל אביב (אוצרת: דליה דנון). המפגש עם עבודותיו של ברון מזמן חוויה של פליאה, שכן נדמה שיצירותיו משוחררות מכל מוסכמה ותבנית מוכרות. פסליו ותבליטיו שנוצרו בתהליכים טכנולוגיים יחודיים, פרי המצאתו, מכילים צירופים מפתיעים של אביזרים ופריטים שלוקטו מאתרים שונים, ותחבירים של מרקם ומסה יוצאי דופן.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

המרקמים הצבעוניים עשירים בהתרחשויות שמזכירות נופים בראשיתיים, תהליכים גיאולוגיים, אלמנטים פולחניים קדומים, ריתמוסים מוסיקליים ופעילויות שקורות מתחת לפני השטח. חלקן כוללות פרטים מיניאטוריים שרק מבט קרוב ואינטימי יכול להתוודע אליהם. לעיתים הפרטים האלה כה זעירים שיש צורך בזכוכית מגדלת כדי לגלותם.

הרי ברון בבית האמנים. צילום: ינס ברון

גיל יפמן ודב אור־נר, מתוך נונפיניטו. צילומים: מ״ל

אלה ליטביץ, מתוך נונפיניטו

נונפיניטו בארטפורט

נונפיניטו, תערוכת סוף תוכנית הרזידנסי של ארטפורט, תיפתי הערב עם עבודותיהם של יעל פרנק, מרב קמל וחליל בלבין, גיל יפמן, אלה ליטביץ, דור זליכה לוי, רות פתיר (אוצרת: ורדית גרוס). המושג נונפיניטו מתייחס במקור לסדרת פסלים לא גמורים של כמה מאמני הרנסנס, אך משמש גם לתיאור הרצון המודע לייצג רעיונות בשלבים שונים של עשייתם, תוך כדי קריאת תיגר על מושגים של תוצאה, סיכום וסוף, ותוך השארת מקומות פתוחים עבור הצופה. נונפיניטו מטבעה אינה תערוכת גמר או תערוכת סיכום. מוצגות בה עבודות חדשות של אמני התוכנית שנוצרו בחודשים האחרונים ומשקפות את מה שהעסיק אותם בשנה האחרונה. 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. אירית

    נהנית ומחכימה מהכתבות שלכם. חלק גדול לא היה מגיע לידיעתי אילו לא קראתי אתכם.
    תודה ! 👏
    לא ניתן להגדיל את התמונות המתפרסמות בכתבות. היה טוב אילו היה אפשרי.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden