כל מה שחשוב ויפה
אקסלרוד אדריכלים, משרדי Isreal Intuit. צילומים: עמית גירון

מידע פנים // אירית אקסלרוד

האתגר העיקרי שעמד בפני האדריכלית אירית אקסלרוד בתכנון משרדי חברת INTUIT, היה איך לשמור על שפה מאופקת יחסית ולייצר סביבה קוהרנטית, למרות ריבוי האלמנטים והצבעים שהוכתבו על ידי חברת האם

שטח פרטי

אדריכלית אירית אקסלרוד, בת 54, גרה בתל אביב.
אתר

מפרט טכני

תכנון ועיצוב משרדי Isreal Intuit, המשרדים המקומיים של חברת INTUIT העולמית, העוסקת בתחום הפיננסי ובמתן פתרונות טכנולוגיים לשיפור התנהלות פיננסית. המשרדים ממוקמים באזור התעשייה בפתח תקווה בשש קומות ששטחן הכולל כ־7,500 מ״ר.

הפרטים הקטנים

 בעיצוב משרדי החברה היה עלינו להתייחס לקונספט עיצובי גלובלי שהוגדר על ידי חברת האדריכלות גנסלר, מסן פרנסיסקו, והוא שמנחה את עיצובם של כל סניפי החברה בעולם. המטרה הייתה להתאים את הקווים המנחים של הקונספט הגלובלי לתרבות הישראלית, לאקלים לחוויה ולאווירה המקומית בארץ. העיצוב גובש כפיוז׳ן, העוקב אחר הבריף של החברה, ובה בעת מכבד את התרבות והחיות של ישראל, את הגיוון והחדשנות שבה.

כמשרד שתפיסתו האסתטית נקייה ומינימליסטית, האתגר העיקרי היה איך לשמור על שפה מאופקת יחסית ולייצר סביבה קוהרנטית, למרות ריבוי האלמנטים והצבעים שהוכתבו לנו על ידי חברת האם. החללים רחבי הידיים נתחמו בפתחים מזוגגים מרצפה לתקרה, שמייצרים מרחבים שטופי אור יום טבעי, קשר עם החוץ ואווירה רגועה ומזמינה. 

אירית אקסלרוד אקסלרוד אדריכלים, משרדי Isreal Intuit אקסלרוד אדריכלים, משרדי Isreal Intuit אקסלרוד אדריכלים, משרדי Isreal Intuit אקסלרוד אדריכלים, משרדי Isreal Intuit אקסלרוד אדריכלים, משרדי Isreal Intuit אקסלרוד אדריכלים, משרדי Isreal Intuit

birds

אחת ההנחיות לעיצוב הפנים הייתה שימוש בכחול אינטואיט, גון ספציפי המשולב בכל סניפי החברה בעולם. בתוך כך, פלטת הצבעים חמה, אך מבוקרת: גווני חום בהיר בריצוף העץ, אפור בקירות הבטון, ברצפות ובשטיחים, הכחול של החברה, ונגיעות של צבעים נוספים כירוק וצהוב. הצבעים מאזנים אלה את אלה, מהם מופיעים במרקם מט ומהם במרקם מבריק המדגיש את ממד ההשתקפות של החוץ.

לצד זאת, הצבע הלבן שמשולב בחלל מעצים את תחושת המרחב ומוסיף אור כשתריסי הרפפה מורדים. הצבעוניות משחקת תפקיד גם בהתוויית המחלקות, כשעירוב של אפור, כחול ולבן מגדירים הפרדה בין אזורי עבודה שונים, קירות הבטון האפורים מזכירים שזוהי ישראל, ורצועות של קורות שתלויות מהתקרה ומחפות אותה מוסיפות עניין, תורמות לפיזור האור, ומצניעות את מערכות התשתית המותקנות בה.

החללים הגמישים משלבים אזורי עבודה מסוגים שונים, פרטיים ושיתופיים, המותאמים לצרכים משתנים, וכן חדרי ישיבות לישיבות פרטיות או רשמיות, המכילים מסכי טלוויזיה גדולים במיוחד שמותקנים על קירות מחופים באריחי תלת־ממד אקוסטיים. פונקציות נוספות הן עמדות קפה, דלפקי אכילה בסגנון בר, אזורי פנאי והתרווחות, חדרי אימהות, מעבדות וחללי אחסון פרטיים ומחלקתיים.

כל אלה חוברים למרחב עבודה מסוגנן ומתוחכם ברוח המאה ה־21, שאינו זונח גם קריצות של הומור מעודן המאזכרות את עיסוקה של החברה במספרים. כך לדוגמ,ה גרם מדרגות ממתכת צבועה בכחול של החברה, שזורם לאורכו של קיר אמנותי בדיגום פלוסים הנושא את המסר ״תמיד חיובי״, או קיר שמעוצב כחשבונייה דקורטיבית בקפיטריה. 

צ׳רלס וריי אימס, כורסת לאונג׳

צ׳ארלס וריי אימס, כורסת לאונג׳. צילום: מ״ל

פריטים נבחרים

הפריט הנבחר שלי הוא כורסת לאונג׳ שעוצבה על ידי ריי וצ׳ארלס אימס, ועד היום היא נחשבת לאחד מפריטי העיצוב המשמעותיים של המאה ה־20. מעבר למה שהיא מסמלת עבורי מבחינה עיצובית, הכורסה הגיעה אלי מבית הוריי, כך שיש לה גם משמעות רגשית כזיכרון של בית ילדותי ושל ההיסטוריה המשפחתית, וכגעגוע נוסטלגי לתקופה שהייתה ולא תחזור.

פרט שולי

כמי שתפיסת עולמה האדריכלית דוגלת במודרניזם ובאסתטיקה שנשענת על ערכי צמצום ומינימליזם, כנראה שהייתי מוותרת על התקופה הפוסט מודרניסטית באדריכלות.

לפרטים נוספים

הייתי שמחה לעצב מוזיאון לאמנות מודרנית, לאמנות אינטראקטיבית, לאמנות פלסטית, ובעצם כל חלל מוזיאלי שהוא, בסביבה שאינה סביבה עירונית.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים של מידע פנים לחצו כאן

אקסלרוד אדריכלים, משרדי Isreal Intuit אקסלרוד אדריכלים, משרדי Isreal Intuit אקסלרוד אדריכלים, משרדי Isreal Intuit אקסלרוד אדריכלים, משרדי Isreal Intuit אקסלרוד אדריכלים, משרדי Isreal Intuit אקסלרוד אדריכלים, משרדי Isreal Intuit

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden