כל מה שחשוב ויפה
תמי מנור פרידמן
תמי מנור פרידמן. צילום: לורה לכמן, מוזיאון ישראל

אוצרות ראשיות חדשות במוזיאון ישראל

פורטפוליו News: תמי מנור־פרידמן מונתה לאוצרת הראשית של האגף לאמנויות במוזיאון ישראל; ד״ר רחל צרפתי מונתה לאוצרת הראשית של האגף לאמנות ותרבות יהודית

מוזיאון ישראל הודיע היום על מינויין של שתי אוצרות ראשיות חדשות: תמי מנור־פרידמן וד״ר רחל צרפתי. מנור־פרידמן, שמונתה לאוצרת הראשית של האגף לאמנויות, היא אוצרת וחוקרת בתחומי תולדות עם ישראל, אמנות מודרנית ואמנות ישראלית, זוכת פרס האוצר של משרד התרבות ובעלת תואר ראשון ושני בתולדות האמנות מהאוניברסיטה העברית. היא תחליף בתפקידה את ד״ר סילביה רוזנברג ששימשה ממלאת מקום בתפקיד מאז שמירה לפידות פרשה מהתפקיד לפני שנה.

למנור־פרידמן ניסיון עשיר באוצרות, במחקר ובהצגת תערוכות במגוון נושאים מקומיים ובינלאומיים, וכן הכרות מעמיקה עם האגף לאמנויות במוזיאון ישראל. לאורך השנים אצרה מגוון רב של תערוכות שהוצגו, בין השאר, במוזיאון ישראל, מוזיאון תל־אביב ובבית התפוצות, וכן בשנתיים האחרונות שימשה גם כחברה בוועדת הרכישות של מוזיאון ישראל. התערוכה שאצרה מאוסף ארטורו שוורץ לאמנות דאדא וסוריאליזם הוצגה במוזיאונים בארצות הברית, קנדה, ארגנטינה וברזיל.

״זוהי זכות גדולה עבורי ושליחות מיוחדת להצטרף אל משפחת עובדי ועובדות המוזיאון ולעשות למען טיפוח האמנות וקהילת האמנים בארץ ובעולם״, אמרה מנור־פרידמן בתגובה למינוי. ״במיוחד בזמנים מורכבים אלה של משבר עולמי ומקומי יש למוזיאון ישראל תפקיד וייעוד להקרין מאוצרות הרוח והיצירה על צרכני התרבות והאמנים״.

ד״ר רחל צרפתי

ד״ר רחל צרפתי. צילום: אולג קלשניקוב

birds

ד״ר רחל צרפתי שמונתה לאוצרת הראשית של האגף לאמנות ותרבות יהודית, תחליף בתפקידה את דייזי רקח־ג׳יברה, שפורשת לגמלאות, לאחר קרוב ל־40 שנות עשייה ענפה במוזיאון. צרפתי הינה אוצרת בכירה באגף לאמנות ותרבות יהודית במוזיאון ישראל מזה למעלה מחמש שנים ואוצרת במוזיאון מאז שנת 1990.

במסגרת זו אצרה מגוון רב של תערוכות וכן פירסמה שורה של מחקרים ובהם: ״מגילת פירנצה: מסע מצויר של עולה רגל יהודי מימי הביניים״, ״כל שנה וברכותיה – 100 שנות איגרות שנה טובה״, ״מנחה שלוחה – תיאורי מקומות קדושים בידי אמנים יהודים״ ועוד. בשנת 2010 אצרה צרפתי את תצוגת הקבע החדשה של מוזיאון ישראל בנושא השנה העברית ומועדיה. בתצוגה זו שולבו לראשונה ייצוגים חזותיים גם של מועדים שנקבעו בעת החדשה כמו ימי הזיכרון לחללי צה״ל וקורבנות השואה ויום העצמאות.

״זוהי תקופה מאתגרת עבור מוזיאונים בכל העולם וגם עבור מוזיאון ישראל שהוא לי כבית כבר שלושים שנה, ועתה ניצב בפני עולם תרבותי ואמנותי משתנה״, אמרה צרפתי בתגובה למינוי. ״אני מאמינה שבעבודה משותפת נצעיד את המוזיאון אל עבר העידן החדש העומד בפתח״. 

פרופ׳ עידו ברונו, מנכ״ל מוזיאון ישראל: ״הניסיון העשיר של תמי בשדה האוצרות, בשילוב ההיכרות המעמיקה שלה עם מוזיאון ישראל והסגל המקצועי שלו, יפתחו פתח להעמדתן של תערוכות מקוריות ופורצות דרך והכשרת דור חדש של אוצרים מצוינים שיבטיחו את מעמדו המוביל של מוזיאון ישראל בין המוזיאונים הטובים בעולם.

״אני מאחל גם לרחל הצלחה רבה בתפקידה החדש. אנחנו סמוכים ובטוחים כי ניסיונה העשיר באוצרות ובמחקר יוביל את האגף לאמנות ותרבות יהודית להישגים רבים ויבטיח עשייה ענפה, מקורית ומגוונת״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden