כל מה שחשוב ויפה
מור תמיר, בלוק בר קיימא. צילומים: מ״ל
מור תמיר, בלוק בר קיימא. צילומים: מ״ל

בוגרים 2021 // המחלקה לעיצוב פנים, מכון טכנולוגי חולון

כפר סטודנטים באייקון עירוני; החייאת העיר העתיקה בבאר שבע; בלוק מגורים משולב בחקלאות; חוויית הבית על פי פרויד; רובד תיירותי חדש ביפו. חמישה פרויקטים נבחרים

מור תמיר / The Sustainble Block

״הבלוק המקיים״ הוא בלוק עירוני חדש, המאפשר סגנון חיים בר־קיימא באמצעות חקלאות עירונית, המשמשת ככלי עיצובי, מגדירה מחדש את העירוניות ומשנה את תפיסת המגורים המוכרת. הבלוק מייצג מודול המייצר שינוי מרחבי, תודעתי ופרוגרמתי, ומציג את החקלאות העירונית לא רק כאמצעי לגידול חקלאי, אלא גם ככלי לשינוי וצמיחה של העיר, הנוף והאקלים – דרך חינוך וקירוב אנשים אל הטבע, כחלק אינטגרלי מסביבה חדשה.

הבלוק מייצר אנרגיה רבה יותר מהכמות שהוא צורך, וגורם להיווצרות מיקרו אקלים, המקל על עומס החום העירוני ומשפר משמעותית את איכות האוויר של התושבים. החקלאות העירונית תורמת להיווצרות קהילה שיתופית ואינטראקציות בין אישיות, ומחזקת את תחושות השייכות דרך העשייה המשותפת. בלוק המגורים הוא דרך ליצירת תמהיל בין מגורים, עבודה, פנאי וחינוך, המאפשר אורח חיים דינמי ומעניק לקהילה הון חברתי וביטחון תזונתי. ככזה, הבלוק הוא מודל לעירוניות חדשה ששכפולו יכול להוביל ליצירת עיר בת קיימא.

מור תמיר


עדי מתן / הכפר בפירמידה

פרויקט ״הכפר בפירמידה״, כפר סטודנטים עירוני בבאר שבע, מנצל את בניין הפירמידה הברוטליסטי משנות ה־60 בעיר, בתכנונם של גיורא גמרמן ומשה לופנפלד, ומסב אותו לכפר סטודנטים עירוני, שמאפשר ניהול חיי שגרה משותפים. התכנון המוצע עושה שימוש בצורניות הפיסולית־מדורגת של המבנה ובאלמנטים העיצוביים הקיימים בו, ומתכנן מחדש את חללו הפנימי; מחבר בין דירות בקומות השונות באמצעות מעברים אנכיים ואופקיים, תוך יצירת מרחב משותף, המקשר בין החדרים הפרטיים לאזורים הציבוריים, מעברים פיזיים וקשרי מבט.

בתוך המבנה מתוכננים חדרים פרטיים וחללים משותפים, המכילים פינות ישיבה, מטבחים, אזורי למידה, פינות כושר ומקלחות. סביבת החוץ המקורה מכילה אזורים ציבוריים – מכבסה, אזורי למידה, חלל מיחזור חפצים ובגדים ובית קפה הפתוח לציבור. החיבור בין המרחבים במבנה מייצר מערכת סגורה, שמרחיבה את כיווני התנועה כמו גם את כיווני המבטים, ומאפשרת שגרת חיים דינמית ומשתנה, המותאמת לחיי הסטודנטים.

עדי מתן


טוהר נעים / בית who?

הפרויקט עוסק בחוויית הבית שמעבר לממד הפיזי של קירות, רצפה ותקרה, וכיצד היא משתנה בהתאם לצרכים הפסיכולוגיים, התרבותיים והקיומיים של דייריו. הצעת התכנון מביאה אינטרפרטציה לבית באמצעות סדרה של תשעה בתים, הנחלקים לפי שלושה צרכים, שהוגדרו ואופיינו בעקבות חקר התיאוריה של פרויד על האיד, האגו והסופר אגו. הצורך הקיומי שמדבר על האיד, הצורך הפסיכולוגי שמדבר על האגו, והצורך התרבותי שמדבר על הסופר אגו.

האיד מדבר על משהו קיומי, בסיסי ורפלקסיבי שאדם מחויב לספק לעצמו, כמו שינה. האגו מתייחס למציאות ולצורך להיות מחובר לסביבה, לעובדה שכדי לספק את הרצוי צריך לנהוג על פי חוקים מסוימים ולמה שאדם בוחר להראות או להסתיר. הסופר אגו מדבר על איך האדם נראה לסביבה, ועל הצורך להיות כל הזמן מדויק, מאופק, ולשדר משהו אידיאלי. כל אחד מצרכים אלה מודגם בפרויקט באמצעות סדרה של שלושה בתים, שכל אחד מהם מתרגם ומביא לידי ביטוי את אותה הפונקציה (אותו המושג הפסיכולוגי) בצורה שונה.

טהר נעים זייצב


birds

אלה גל נור / העתיקה החדשה

בשנת 1900, בתקופת השלטון העות׳מאני וכחלק ממפעלו הקולוניאלי, הוקמה העיר באר שבע מתוך רצון לייצר עיר־מטרופולין שתשליט סדר באוכלוסיית השבטים הבדואים שמתגוררים באזור. העיר נבנתה בסגנון הבנייה שהיה אופייני לתקופה – בנייה נמוכה, חצרות פנימיות, קשתות מחודדות ושימוש באבן מקומית – והמבנים ששרדו בה מאותן שנים מהווים היום נכס היסטורי ותרבותי לעיר.

בעוד שהעיר העתיקה נבנתה בצורת ״תבנית הרשת״, גריד עות׳מאני נוקשה, שנועד לייצר סדר ושליטה תכנוניים, הפרויקט מציע גריד תנועה חדש, שחודר את המבנים הקיימים ומייצר חוויית תנועה חדשה ברחוב. בשנים האחרונות אמנם נעשים בעיר העתיקה שיפוצים במטרה להפוך אותה למוקד תיירותי ייחודי, אך לצד העסקים המשגשגים בה, עדיין ישנם מבנים עתיקים רבים נטושים ומוזנחים.

כחלק מהתכנון המוצע הפרויקט מבקש לשמר מבנים ולעשות בהם שימוש מחודש, ליצירת מלון בוטיק, שמגדיר מחדש את הרחוב, מייצר קשר בינו לבין העסקים המקומיים הקיימים, מחזק את ערכיו ההיסטוריים של המקום מפיח חיים חדשים בעבר העשיר.

אלה גל נור


ניצן אוחיון / JAFFATEL

הפרויקט חוקר את העיר יפו כעיר תיירותית, תוך מציאת רובד נוסף לתיירות, המשלב את המגורים ביפו. בחירת האתר למלון נעשתה מתוך חשיבה על מרקמה העירוני של יפו מנקודת מבט מקומית של השיכונים בעיר, כששילוב התיירות בתוך השיכון הנבחר נועד לייצר תועלות כלכליות וחברתיות הממנפות את הקהילה המקומית.

ככזה, התכנון המוצע עוסק בשימור ערכי מבנה השיכון ומתמקד בחצרות הפנימיות הנטושות; לכל דירה בשיכון מתווספת יחידת אירוח המייצרת תעסוקה וכלכלה לדייריה, כשבנוסף קיימות פונקציות אירוח משותפות המשמשות את אורחי המלון והדיירים ומופעלות על ידי תושבי השיכון.

העיצוב מורכב מאלמנט קונסטרוקטיבי המלווה את החלל לאורכו ולרוחבו, ובניגוד לאבן ולבטון כחומרים שמאפיינים את השיכון הוא עשוי מחומרים קלים ופריקים. חדרי האירוח מצויים בלב החצרות, וכך הם מייצרים חזית חדשה והטרוגנית לתושבי הסביבה.

ניצן אוחיון

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden