כל מה שחשוב ויפה
טל בכר. צילומים: מ״ל
טל בכר, ריזורט אורבני. צילומים: מ״ל

בוגרים 2021 // עיצוב פנים, המכללה למנהל

פתרון לתופעת נוער המסכים; מתחם בריחה פיזית ומנטאלית מהסגר; חללי עבודה על גגות בתים; מערכת להגברת תחושות שייכות וערך עצמי בפנימיות; חוויית טיסה נטולת חשש בריאותי. חמישה פרויקטים בולטים

טל בכר / ריזורט אורבני

בשנה האחרונה היו לא פעם תחושות כאילו שהמרחב הביתי ״סוגר עלינו״ ומגביל אותנו, מלוות במחנק פיזי ונפשי מתמשך. על נופים של שמיים כחולים ומים, על רחשי היום יום בעיר חיה, או על ההופעה הבאה, אפשר היה רק לחלום. הקורונה יצרה מצב שדרש להתעמת פנים אל פנים עם המציאות וקשיי היום יום, ללא הבריחות הטבעיות שבימים כתיקונם מסייעות להתמודד. כך הפך האסקפיזם המוכר לצורך דחוף ועז, כשבמקביל התגבר הצורך לייצר עוד מקומות במרחב הציבורי הפתוח, כאלה שיודעים להכיל פעולות אנושיות שונות וחדשות.

הפרויקט צמח מתוך הבנות אלה ועל בסיסן, ומציע את הבריחה האולטימטיבית שכולם היו זקוקים לה, הן במובנה הפיזי והן במובנה המנטלי. התכנון המוצע הוא של מתחם בילוי חדש, הממוקם תחת כיפת השמיים בפארק הירקון, על הציר שבין האורבני לפסטורלי. המתחם כולל אזורי ישיבה שונים, בר ובמת הופעות, עטופים בהוויה של ריזורט ייחודי – מושא התשוקה הקלאסי של המאה ה־21, אשר מבטא חופש במיטבו.

טל בכר


מיכל אריאל / Zoom Out

יכולת התקשורת הבין אישית של בני הנוער הייתה מאותגרת עוד לפני הופעת המגיפה, על רקע התפתחות הדיגיטל, המסכים והאפליקציות, שסוחפים אותם. כשהילדים חשופים כל היום למסכים הם מאבדים את היחס החברתי, את הבעות הפנים ואת ערכי התקשורת הבסיסיים. הקורונה חשפה, הדגישה והקצינה את המצב ביתר שאת: ילדים צעירים, יוצרים בימים הראשונים ללימודים, קשרים חברתיים ולומדים להסתגל חברתית, אך הסגר מנע מהם את היכולות הללו והבידוד קירב אותם עוד יותר למסכים.

הפרויקט מבקש לשנות מציאות זו באמצעות זום־אאוט – מרחב ליצירת קשר בין אישי עבור בני נוער ופתרון לריחוק החברתי. סביבת התכנון היא במרכז מבשרת ציון, סמוך לחטיבת הביניים הראל, מרכז פיס קהילתי ושבט יונתן של הצופים. המרחב מכיל חללי סקייט פארק, הכוללים מגוון פעילויות תנועה כמו אופניים, סקטים, סקייטבורד וכד׳. תחתיהם ״מתחבאים״ חללי התכנסות בגדלים שונים ובעלי אופי מגוון, דוגמת חלל למשחקי קופסא, חלל לאירועים חברתיים ומזנון אוכל.

מיכל אריאל

 


דניאל ספורטה | מרחבי עבודה על הגג

השינויים שכפתה הקורונה על עולם העבודה והלמידה, שעברו לפעילות מרחוק, חידדו את ההבנה עד כמה המחסור בפינה מסודרת ונטולת הסחות דעת במרחב הביתי, יכול להקשות על חיי היום־יום ועל השגרה, ולגרום לפערים מבחינת הישגיות ושקט נפשי. הרעיון שעומד בבסיס הפרויקט הוא תולדה של חקירה מקיפה בנושא, ומציע יצירת אזור חדש השייך לבית, אך בה־בעת מנוטרל מהסחות הדעת הקיימות בו.

מרחבי העבודה החדשים ממוקמים על גגות הבניינים, מנצלם את ״החלל הריק״ שבגגות לטובת מרחב עבודה המכיל משרדים בעלי גגות סולאריים וצמחייה שהם גם בעלי ערך אקולוגי. מרחבי העבודה מייצרים ביניהם אינטראקציות של ״טפילים על הגגות״, והחיבור ביניהם מתוכנן באמצעות גשרים ומעברים עיליים בין הבניינים. צורה זו של חיבור יוצרת חלל משותף ומעין ״עיר קטנה״ וחדשה לתושבים.

דניאל ספורטה


birds

מעין שרייבר / ROOTS

הפרויקט נולד מתוך חוויה אישית, כילדה שגדלה בפנימייה, שחיפשה ורצתה להרגיש שייכת, להיות חלק ממשהו גדול ממנה – חלק מקהילה. תקופת הקורונה חידדה את המחשבה על ילדים שחיים בפנימייה, על רגשותיהם וכיצד הם מתמודדים בסיטואציה הקשה שנוצרה. מחקר בנושא גילה שאמנם זוהי עבורם תקופה מאתגרת – נאסר עליהם לגעת, לחבק ולהתקרב לאנשים, מה שגביר את תחושת הבדידות בנוסף לבידוד החברתי.

כך נולד ROOTS – הפרויקט הינו מערכת דינמית הממוקמת במרחב הציבורי בפנימיות לנוער בסיכון, ומאפשרת לחלק את המרחב הציבורי לחללים גמישים, אשר ישמשו את החניכים והצוות הטיפולי לצרכי למידה, טיפול, בילוי ופנאי. המערכת עשויה קונסטרוקציות משולבות גינון הידרופוני־טיפולי, אשר מעודד תכונות של מודעות ואחריות, מגביר את תחושת השייכות לקבוצה, וכך משפר את תחושת המסוגלות העצמית ותורם לעלייה בתחושת הערך העצמי.

מעין שרייבר


גלי סיל / SKYLINE

במציאות הקורונה המעבר ממדינה למדינה כרוך בחשש בריאותי, ואפשר רק לדמיין מטוס שבו לא צריך לחשוש ממחלות והדבקות. הפרויקט חותר להגשים את המדומיין ומאפשר לטוס בביטחה, תוך יצירת חווית טיסה ייחודית. במרכז המטוס עוברת מחיצה אשר מכילה בתוכה את הפונקציות השונות שמתלוות לטיסה ו/או מתרחשות בה, כמו מערכת מיזוג אוויר , מערכת שמע ,חלוקת מזון, שתייה ומוצרי דיוטי פרי. במקום דיילות שמתהלכות במעבר הצר של המטוס, המחיצה מורכבת כולה ממסכים דיגיטליים עם חיישנים, המציעים גם אופציה לשחק אחד עם השני (ותעסוקה לילדים), וכל זאת ללא צורך לגעת במסך, כך שההיגיינה במרחב המטוס נשמרת.

המטוס נחלק לשלוש מחלקות לפי רמות הרעש והפרטיות הנדרשות בכל מחלקה – מחלקת עסקים, מחלקת זוגות ומחלקת משפחות, וכל שנדרש הוא להוריד את האפליקציה, להזמין כרטיס, ולטוס ללא חשש.

גלי סיל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden