כל מה שחשוב ויפה
גל הרץ. צילום: תומר פרוכטר
גל הרץ. צילום: תומר פרוכטר

גל הרץ: ראש המחלקה לתרבות חזותית וחומרית בבצלאל

פורטפוליו News: גל הרץ מונה לראש המחלקה לתרבות חזותית וחומרית בבצלאל. יחליף את אורי ברטל שעמד בראש המחלקה מ־2012

ד״ר גל הרץ מונה לתפקיד ראש המחלקה לתרבות חזותית וחומרית בבצלאל. הרץ הוא מרצה וחוקר במכון כהן להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות ובבית הספר ללימודי תרבות באוניברסיטת תל אביב. עבודת הדוקטורט שלו ״מילים לא כמילים: ביקורת שפה, אידיאולוגיה וזהות ביצירתו של קרל קראוס״, זכתה בפרס עמוס פונקנשטיין לשנת 2016. 

הרץ הוא מנהל שותף של המיזם ״מדעי הרוח במרחבי קונפליקט״, המשותף למרכז מינרבה למדעי הרוח ולתכנית ללימודי תרבות יהודית־ערבית באוניברסיטת תל אביב. המיזם עוסק בפיתוח כיווני מחשבה ומחקר חדשים בתחומי מדעי הרוח, המיוצרים במציאות מתמשכת של עימות, קונפליקט וסכסוך.

במסגרת עבודתו באקדמיה ובמשרד החינוך עוסק הרץ בידע הנוצר מתוך עשייה, ובחיבור בין פעולה לתיאוריה. חיבור זה בא לידי ביטוי בתפקידו כמנחה אנשי חינוך וטיפול, וכעורך ראשי של כתב העת ״מניתוק לשילוב״ – כתב עת אקדמי שפיט העוסק בילדים ונוער בסיכון. הרץ יחליף את פרופ׳ אורי ברטל שעמד בראש המחלקה מ־2012.

בתגובה למינוי אמר הרץ: ״במחלקה לתרבות חזותית וחומרית נוצר חיבור בין מעשה היצירה בתחומי האמנות, העיצוב והאדריכלות לבין רעיונות וסוגיות חברתיות. זוהי חממה לפיתוח מחשבה ביקורתית ודימיון פוליטי.

״המרצות והמרצים במחלקה עושים עבודה יצירתית עם סוגים שונים של ידע – מסיפוריהם האישיים של הסטודנטיות והסטודנטים, דרך הכרות עם מרחבים וסביבות חיים ולימוד מעמיק של טקסטים מכוננים. באמצעות סביבת הלימוד הזו הם נעשים לפרשנים ביקורתיים, רגישים, בלתי שגרתיים ולעתים גם פרובוקטיביים. אנחנו עושים עבודה אקדמית על קו התפר שבין מחשבה, יצירה וחברה, בין תיאוריה לאמנות החיים״. 

סגנית נשיא בצלאל, ליאת בריקס אתגר, ברכה על המינוי ומסרה: ״הרץ נבחר להנהיג את המחלקה בתקופה שבה נדרשת יותר מתמיד תשתית של לימודים הומניסטיים, חשיבה ביקורתית ומיומנויות למידה עצמאית, כדי לפעול כיוצרים בעולם משתנה ולהשפיע לטובה על האתגרים המאפיינים את העת הזאת. אנו בטוחים שגל ידע להוביל את המחלקה בשנים הבאות״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden