כל מה שחשוב ויפה
Canaku, שבוע האופנה רומא 2023. צילומים: Altaroma
Canaku, שבוע האופנה רומא 2023. צילומים: Altaroma

נדודים, קיימות וקולקציות נטולות מגדר: המעצבים הצעירים כובשים את רומא

בשבוע האופנה האחרון ברומא בלטו אצל המעצבים האיטלקים הצעירים מגמות של אופנה בת־קיימא ובגדים נטולי מגדר. והיתה גם חליפה מחויטת עם חצאית (אנחנו כמובן בעד)

שבוע האופנה ברומא שחל בתחילת החודש (31.1-2.2) העניק הצצה ייחודית לכיוון שאליו הולכת תעשיית האופנה העולמית. במסגרתו הוצגו הקולקציות החדשות של מיטב המעצבים החדשים והצעירים שלאט לאט משתלטים על תעשיית האופנה האיטלקית. אותם מעצבים בחרו להשתמש במגמות האופנה החמות, אלה שנמצאות במגמת עלייה ברורה, ולתת להם את הטוויסט האישי שלהם תוך ביטוי עצמי ויצירת דימויים ויזואליים חדשניים.

המטרה של שבוע האופנה ברומא היא לקדם את המעצבים הצעירים והמבטיחים הבאים, אלה שעומדים לפרוץ בענק בהמשך. הוא מאורגן על ידי חברת ״אלטרומא״ שבראשה עומדת מעצבת האופנה סילביה ונטוריני פנדי – המשמשת גם כנשיאת החברה וכמעצבת האקססוריז של פנדי, בית האופנה שייסד סבה.

בשיחה עמה מספרת פנדי על תחושת המחויבות שלה לעזור למעצבים הצעירים: ״רומא היא עיר מלאת רבדים. מאחורי הרחובות שלה מסתתרים פלאי ארכיאולוגיה מכל תקופה בהיסטוריה. המורשת שלנו מייצגת את הזהות שלנו והיא מהווה השראה לכל העולם, וזו הסיבה שבגללה צריך לגלות מעצבים צעירים דווקא ברומא״.

פנדי מסבירה שרומא היא גם הבית שלה, ולכן יש לה קשר מיוחד עם העיר. עבורה, לרומא יש זהות ברורה ונפרדת ממילאנו – ולכן יש לה תפקיד מכריע בתעשיית האופנה האיטלקית. בנוסף, היא אומרת, שרוב תשומת הלב שלה היום הולכת למעצבים הצעירים שמאמצים מגמות חשובות בעיצוב שלהם. ״אנחנו בוחרים מעצבים שמאמצים בחירות אתיות ומקיימות וקשובים לטכנולוגיות חדישות. בשבוע האופנה 80% מהמותגים יוצרים קולקציות מקיימות. בנוסף, קיימת השנה עלייה ביצירת קולקציות ללא מגדר, בחירה שעשו מעל 30% מהמעצבים״.

סילביה ונטוריני פנדי. צילום: Altaroma

סילביה ונטוריני פנדי. צילום: Altaroma

במסגרת אירועי שבוע האופנה בשנה שעברה נערכה תחרות ייחודית בשם Who is On Next שבה השתתפו 11 מעצבים בשיפוטם של בכירי התעשייה העולמית. שלושת המעצבים שהגיעו למקומות הראשונים קיבלו השנה תצוגת יחיד שלמה משלהם, וכל אחד מהם יצר תצוגה מרשימה ומעניינת, שהצליחה לבלוט מעל שאר המעצבים.

אותם מעצבים מתייחסים למגמות שציינה ונטוריני פנדי ואף משתמשים בהן לטובתם. הם אולי לא המציאו את הגלגל, אבל הם יודעים איך ליצור חוויה ויזואלית שלמה עבור קהל הצופים – מה בסופו של דבר יעזור להם לשרוד בתעשייה לטווח הארוך.

בשנה האחרונה אפשר לראות מעצבים רבים עוסקים בקונספט של נדידה מודרנית – מעבר ארעי בין מקומות ותזזיתיות. לאחר תקופת סגרי הקורונה הם קיבלו את ההשראה שלהם מחופש התנועה והיכולת לזוז ממקום למקום ללא חשש

מעצב האופנה Setchu הציג קולקציה המורכבת ממספר אלמנטים של נדידה. בשנה האחרונה אפשר לראות מעצבים רבים עוסקים בקונספט של נדידה מודרנית – מעבר ארעי בין מקומות ותזזיתיות. ההשראה הגיעה כנראה ממגפת הקורונה: לאחר תקופת הסגרים מעצבים רבים קיבלו את ההשראה שלהם מחופש התנועה והיכולת לזוז ממקום למקום ללא חשש, וכעת חשים את הצורך לנדוד ולחוות שינויים.

בין האלמנטים אפשר היה לראות מעילי עור שחוברו יחד עם מעין חצאיות שנוצרו מבד המזכיר פוך ועושה רפרנס לשקי השינה הקלאסיים. מתחת לפריטים אפשר היה להבחין במכנסי טייץ שיכולים להיראות כמו מכנסיים תרמיים, מה שגם מתקשר לאלמנט הנדידה. מעבר לכך, המכנסיים הצמודים, שמעליהם לובשים פריטים נוספים, הם מגמה משמעותית בפני עצמה שנקראת ״סקנד סקין״ – טרנד אופנתי מעניין שבשנה שעברה חרך את מסלולי התצוגה, ורבים ניסו להבין את משמעותו או לנתח אותו מבחינה מחקרית.

בנוסף, נראו בתצוגה פרינטים חייתים, גזרות מעניינות ששילבו משחק של נפחים ופרופורציות וגם שמיכות ממספר סוגים שנתלו מעל פריטי הלבוש האחרים. כחלק מהחזון העיצובי, אפשר לראות שהמעצב הסתכל על הפרטים הקטנים: נעשתה בחירה לא שגרתית במיקומי הכפתורים והסוגרים, כך שכל מערכת לבוש הייתה מדויקת עד לפינישים האחרונים.

Setchu, שבוע האופנה רומא 2023. צילומים: Altaroma

Setchu, שבוע האופנה רומא 2023. צילומים: Altaroma

birds

מותג האופנה Mokoo בחר גם הוא ליצור קולקציה שמורכבת מחוויה קונספטואלית שלמה, שנראה  רוב ההשראה שלה נלקחה מעולמות המלחמה והצבא. ברקע נשמעו קולות מלחמה וגם בזמן שהבגדים זזו על המסלול נשמעו רעשים קטנים שגרמו לרבים לזוז באי נוחות על ספסלי התצוגה. רוב מערכות הלבוש היו בצבעי שחור וירוק זית, כללו גזרות רחבות ומנופחות המזכירות שכפ״ץ ועשויות מבדים קשיחים ומורכבים.

אחד הדברים הבולטים והמרתקים בתצוגה היה היציאה מהמבנה המוכר של הבגד: על פריטי הלבוש נתלו ונקשרו חבלים וחוטים. כמעט כל הפריטים נתנו אשליה תלת ממדית, מה שלחלוטין שינה את מהות התצוגה וחוויית הצפייה בה. מערכות הלבוש שהוצגו על המסלול כללו חיתוכים מיוחדים והיו אוונגרדיות ואדג׳יות.

Mokoo, שבוע האופנה רומא 2023. צילומים: Altaroma

Mokoo, שבוע האופנה רומא 2023. צילומים: Altaroma

מותג האופנה Canaku (שהציג בחודש שעבר גם בשבוע האופנה במילאנו) השתמש גם הוא במגמות החזקות של ימינו בתעשיית האופנה. זהו מותג אופנת גברים מחויטת, אבל בצורה כזו שמערערת על הנרטיב המחויט הקלאסי. במקום זה הוא בוחר להביא אלטרנטיבה חדשה, כזו שתתאים לגבר המודרני, שכן שבירת מוסכמות מגדריות והענקת במה לגבריות החדשה הן מגמות בולטות בתעשיית האופנה היום.

התצוגה הייתה בסימן גבריות חדשה והיה בה גם ממד רומנטי. ברקע ניגן פסנתרן וחלק מהדוגמנים התבקשו לצעוד כשהם מחזיקים ורד ביד. רוב הצבעים היו ניטרליים – שחור לבן ואפור, שאליהם הצטרפו כסף, אדום עז ונגיעות של ורוד בייבי. הדוגמנים לבשו חליפות מגוונות בהרכבים שונים, כשאחת ממערכות הלבוש כללה חצאית קפלים שחורה ומחויטת.

בנוסף חלק מהדוגמנים נראו מאופרים ועל פניהם הודבקו נצנצים ופנינים בצבעים שונים. התצוגה הראתה את שני צדי המטבע – מצד אחד ציטטה קלישאות של גבריות מיושנת ופרימיטיבית, ומהצד השני הצליחה לשלב אלמנטים וטוויסטים חדשניים ומודרניים, כאלו המתאימים לגבר החדש.

Canaku, שבוע האופנה רומא 2023. צילומים: Altaroma

Canaku, שבוע האופנה רומא 2023. צילומים: Altaroma

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. אורית גולדמן

    מכוער כל כך ומה זה הפיאטים על הפנים ? לא מדבר בשום שפה עם הבגד. הצבעים כמו של עוורי צבעים. ככה זה כשרוצים להיות מיוחדים יוצא פארש

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden