כל מה שחשוב ויפה

מה הולך // מרתון ויקיפדיה בארטפורט ובתו של אקילה קסטיליוני מגיעה לארץ

אמניות בוויקיפדיה: מרתון עריכה בארטפורט; פינוי: הקרנה, שיחה ודיון ב־Feel Beit; קרנבל פורימי ונועה קירל: העדלאידע בחולון חוזרת; Stand By: גבריאל נויהאוס במוזיאון חיפה; ג׳ובנה קסטיליוני: הרצאה במכון טכנולוגי חולון

אמניות בוויקיפדיה // מרתון עריכה בארטפורט

במסגרת יום האישה הבינלאומי 2023 חוגגות בארטפורט באמצעות הרחבת הידע בוויקיפדיה העברית על נשים אמניות. ביום שישי (10.3) תצטרף ארטפורט בפעם השישית לגופי אמנות ברחבי העולם ליום של כתיבת ערכים על אמניות מהארץ ומחו״ל. האירוע נערך בשיתוף עם עמותת ויקימדיה ישראל ומתנדביה. בתוכנית: היכרות עם ויקיפדיה ולימוד כללים בסיסיים, כתיבת ערכים חדשים, תרגום לעברית של ערכים קיימים.

ויקיפדיה נוסדה ב־2001 והפכה במהרה למקור ידע מרכזי על כל מה שקורה בעולמנו. אבל מתוך כל הערכים על אישים בעברית ובאנגלית, פחות מ 20% הם על נשים. היוזמה של אמנות ופמיניזם המתקיימת כל שנה נועדה לשנות בדיוק את זה, ולכתוב יחד את ההסטוריה כמו שאנחנו רוצים לקרוא אותה. במהלך מרתוני הכתיבה שנערכו בארטפורט עד כה הוספו עשרות ערכים חדשים על אמניות, ביניהם ערכים על יעל פרנק, פאטמה שנאן, ליהי תורג׳מן, הינדה וייס, תנועה ציבורית, נעמה ערד, תמר הרפז, מרב קמל וחליל בלבן, אתי אברג׳יל, אירה אדוארדובנה ועוד. כמו כן תורגמו לעברית ערכים רבים על אמניות בינלאומיות ביניהן פיפילוטי ריסט, סימון לי, רבקה הורן, אוטובונג נקנגה, איליין דה קונינג ועוד רבות אחרות.

אמניות בוויקיפדיה, מרתון עריכה בארטפורט. צילום: לליב גל

אמניות בוויקיפדיה, מרתון עריכה בארטפורט. צילום: לליב גל


פינוי // הקרנה, שיחה ודיון ב־Feel Beit

״׳פינוי׳, פעולת פרפורמנס רבת־משתתפים (או מחול דוקומנטרי), עוסקת בתופעה של פינוי אנשים מבתיהם על ידי כוחות המדינה וההון. דרך קומפוזיציה שכוללת תנועה, אדריכלות, וידאו, מוזיקה וסאונד ארכיוני מבוצעים רגעים של פינוי בקנה מידה של 1:1, ומוצגת הכוריאוגרפיה של הפינוי – הן מצד המתבצרים והן מצד הכוחות המפנים. באירוע שיתקיים ביום חמישי (9.3) ב־Feel Beit בירושלים יוצגו קטעי וידאו מהפעולה, שעלתה לראשונה בפסטיבל ישראל בספטמבר 2022, נדון במציאות הפינויים בירושלים ובארץ כולה, ודרכה במשבר הפוליטי העכשווי ובצורות שבהן יכולים לקחת בו חלק האמנות, אמניות ואמנים.

הפעולה חושפת מנגנוני ביצוע של פינוי, מציפה חוויות ודימויים קולקטיביים מפינויי עבר, ומבקשת להתכונן היטב לקראת הפינויים שיבואו, ולקראת עימותים אפשריים ודמיוניים בין אזרחים לכוחות הבטחון. המהלכים המוצגים חושפים את רגעי ההכנה, את הכלים ואת האמצעים של כל הצדדים – טכניקות וידע שיש ללמוד ולהכיר. הפעולה מאפשרת להכיר את מה שנעשה בשמנו על ידי הגופים המגלמים את החוק, ללמוד את הדרכים שבהן אפשר להיעשות לקבוצה מתנגדת, ולהתנסות בפוטנציאל העצום של התארגנות אנושית במרחב הציבורי, פוטנציאל שמאז הבחירות מתממש בישראל בדמות הפגנות ומחאות נגד ההפיכה המשפטית. האירוע מתקיים בשיתוף ערב רב, שאלו שלום ירושלים, עיר עמים, 1:1 מרכז לאמנות ופוליטיקה; מנחה: רונן אידלמן עורך־שותף מגזין האמנות ערב רב; משתתפים: עומר קריגר; חנאן אבו חוסיין אמנית ושרה בנינגה.

פינוי ב־Feel Beit. צילום: תומר אפלבאום

פינוי ב־Feel Beit. צילומים: תומר אפלבאום


קרנבל פורימי ונועה קירל // העדלאידע בחולון חוזרת

אחרי שלוש שנים של הפסקה חוזרת העדלאידע בחולון, ועולה על מסלול חדש ומשודרג. ביום שלישי (7.3) היא תצא החל מהשעה 12:00 במסלול חדש שיתחיל בשד׳ משה שרת (מול מרכז שטיינברג), ימשיך לאורך רח׳ אלופי צה״ל ושד׳ גולדה מאיר ויסתיים מול מוזאון העיצוב ברח׳ פנחס אילון. בתום התהלוכה יתקיים מופע של נועה קירל בשד׳ גולדה מאיר, ברחבה מול המדיטק. בתכנית: סינדרלה והסוסים המעופפים, מתקני קרקס מרהיבים, מתנפחי ענק עם דמויות אהובות, תהלוכת הדרקון והאבירים, אקרובטים נועזים, תהלוכת תחפושות של אלפי רקדנים ורקדניות, הבית המעופף מהסרט האהוב UP, קינג קונג הענק משקיף על כולם ועוד.

העדלאידע בחולון חוזרת. צילום: אלי נאמן

העדלאידע בחולון חוזרת. צילום: אלי נאמן

צילום: שרון הנשיא

צילום: שרון הנשיא


birds

Stand By // גבריאל נויהאוס במוזיאון חיפה

המכון הצרפתי ומוזיאון חיפה לאמנות מאחדים כוחות לרגל יום זכויות האישה הבינלאומי ומזמינים את הקהל לתכנית משולבת סביב המופע Stand by של האמנית גבריאל נויהאוס, ביום חמישי (9.3). במופע מציגות נויהאוס ושתי השחקניות שמלוות אותה, אביר לאון וקזויו שיונוירי, קטעים מעדויות של נשים ממוצא זר שהתיישבו בישראל בעקבות נישואים לבן זוג מקומי. הראיונות שנערכו עם 18 נשים במצב זה, מאפשרים להשמיע לאורך כל המופע – בעברית, ערבית ואנגלית – את הסיבות להגירתן, תחושת השייכות ורגשות ההזדהות עם קהילתן החדשה ואת מחשבותיהן על המציאות הישראלית.

דימויים המוקרנים על תלבושות השחקניות מלווים את הסיפור של אותן נשים שנולדו כולן בארץ אחרת, לתרבות, מסורת, דת ושפה אחרת, ושהסיבה היחידה להשתקעותן בישראל היא מערכת היחסים והחיים המשותפים שפיתחו עם גבר מקומי. כולן, אפוא, שואלות את עצמן שאלות על התאקלמותן והשתלבותן – או אי־השתלבותן – לסביבה החדשה, ומספקות כל אחת פרספקטיבה משלה.

Stand By, גבריאל נויהאוס. צילום: רוואן סולימאן

Stand By, גבריאל נויהאוס. צילום: רוואן סולימאן


ג׳ובנה קסטיליוני // הרצאה במכון טכנולוגי חולון

מעטים המעצבים כמו אקילה קסטיליוני (Achille Castiglioni) שמותירים חותם משמעותי על עולם העיצוב באופן שדורות של מעצבים רואים בהם מקור השראה. למעלה מ־20 שנה לאחר מותו מוסיפים המוצרים שעיצב להיות רלבנטיים ועכשוויים. ביום רביעי (8.3) בשעה 13:00 תגיע בתו, ג׳ובנה קסטיליוני, להרצות על פעילותו המקצועי במכון טכנולוגי חולון. זו הזדמנות נדירה לשמוע וללמוד על תור הזהב של העיצוב האיטלקי, הדור שייצר למעשה את המושג וההילה סביב עיצוב איטלקי.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden