כל מה שחשוב ויפה
אבי לובין. צילום: נועה יפה
אבי לובין. צילום: נועה יפה

אבי לובין: אוצר המשכן לאמנות עין חרוד 

פורטפוליו News: אבי לובין מונה לתפקיד אוצר המשכן לאמנות עין חרוד. יחליף את יניב שפירא שכיהן בתפקיד בשמונה השנים האחרונות

אבי לובין מונה לתפקיד האוצר הראשי החדש של המשכן לאמנות עין חרוד. לובין שימש בחמש השנים האחרונות כאוצר של גלריית המדרשה, עורך ומייסד שותף של מגזין תוהו. בשנים 2013-2018 כיהן כראש הלימודים העיוניים של התוכנית ללימודי המשך באמנות במדרשה, המכללה האקדמית בית ברל. כיום הוא מלמד במדרשה ובבית לאמנות ישראלית וחבר בוועד המנהל של איגוד האוצרות והאוצרים ושל ״כלים – עמותה לכוריאוגרפיה״.

לובין אצר תערוכות רבות בארץ ובעולם, ביניהן התערוכה ״בית חולים שדה X״ של איה בן רון בביתן הישראלי בביאנלה בוונציה בשנת 2019;  ״שמיים פתוחים״, התערוכה המרכזית במסגרת אירועי ״אוהבים אמנות. עושים אמנות״, שהתקיימה במרחב הציבורי של תל אביב בשנת 2020; ״ערפל״ בגלריה הלאומית של קוסובו בשנת 2018; ״בית ספר לאמנות״ במוזיאון ת״א בשנת 2016; ו״הנוסעים הסמויים״ ב־apexart בניו יורק בשנת 2014.

״זו זכות גדולה עבורי למלא את התפקיד החשוב הזה, במיוחד בתקופה הסוערת שאנחנו נמצאים בה״, אמר לובין בתגובה למינוי. ״למשכן לאמנות בעין חרוד יש מעמד כפול ייחודי בשדה האמנות המקומי – מצד אחד הוא אחד המוזיאונים המרכזיים והחשובים שפועלים בישראל, שהציג לאורך עשרות שנים תערוכות חשובות ופורצות דרך שהשפיעו על תולדות האמנות המקומית. מצד שני מדובר במוזיאון שממוקם בפריפריה הגיאוגרפית והתרבותית, שיצר לאורך השנים קריאות אלטרנטיביות בהיסטוריה זו והציג אמנים חשובים ופרקטיקות אמנותיות שלא היו בהכרח חלק מהזרם המרכזי.

״כאוצר ראשי אבקש להמשיך את הדואליות הזו, לחשוב עליה מנקודת מבט עכשווית, ליצור תמהיל של תערוכות עם אמניות ואמנים בני דורות שונים ובעלי תפיסות מגוונות, ישראלים ובינלאומיים, מהמרכז ומהפריפריה, אבל תמיד באופן שמאפשר לקחת סיכון ולהציג את מה שלא תמיד אפשר במקומות אחרים.

״בנוסף, אני שואף לבסס תפיסת עולם שמחברת בין האמנות לבין המרחב שבו היא מתקיימת ברבדים שונים – גם המרחב הגיאוגרפי והגיאופוליטי, גם עיסוק בסוגיות תרבותיות, אמנותיות וחברתיות שמעסיקות את הקהילות שמקיפות את המוזיאון וגם התייחסות לקהילת האמנות המקומית והבינלאומית״.

אורית לב שגב, מנכ״לית המוזיאון, מסרה: ״אבי מביא עמו ניסיון אוצרותי עשיר, עכשווי ומגוון. הוא מבין ומחובר לייחודו של המשכן והרשים את חברי ועדת האיתור בהציגו חזון מקיף, שאותו קשר באופן נבון ורגיש לאוספי המשכן, ערכיו האדריכליים ומיקומו בקיבוץ עין חרוד. ניסיונו הענף, קשריו בשדה האמנות המקומי הישראלי, הכרתו לעומק את האמנים הישראלים לצד קשריו הבינלאומיים, יסייעו לנו בקידום המשכן לשיאים אמנותיים חדשים״.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

14 תגובות על הכתבה

 1. שולה

  רגע אז מי האוצר.ת החדש.ה של גלריית המדרשה?

 2. לא גבר, לא גיי

  אז עכשיו 90% ממי שיציג בעין חרוד יהיו גברים, ו-50% מהם גייז?
  אני מקווה שעכשיו נשים יחזרו להציג במדרשה, בייצוג שתואם את שיעורן באוכלוסייה (לידיעתך, לובין, זה בערך 52%).

  1. אבי לובין

   אני בדרך כלל לא מגיב על תגובות שאוהבות סתם לפזר רעל, אבל זו באמת מרגיזה על כלום. בשבילך עשיתי בדיקה ברגע זה – מאז שנת 2000 הציגו בגלריה 20 גברים ו-19 נשים.

   1. אין שחר

    https://tinyurl.com/366vb57v
    עפ"י אתר זה של "גלריית המדרשה" מאז 2020 כפי שציינת, הציגו 17 גברים ו10 נשים, שזה רחוק לצערי מהנתון השקרי שהצגת כאן בתגובתך.
    -נראה לי שעדיף להית שובינסט חסר יושרה שמרכין ראש וסותם את הפה, מאשר שובניסט חסר יושרה שעוד טורח להציג נתונים שיקריים.
    ומה שהכי מצער בסיפור כמובן הוא ששובינסט חסר יושרה המציג שקרים כאמת נתונה, נבחר להיות אוצר המשכן.

    שיהיה בהצלחה עם הגברים בעין חרוד ♥

 3. אבי לובין

  התכוונתי כמובן מאז 2020

 4. אין שחר

  https://tinyurl.com/366vb57v
  עפ"י אתר זה של "גלריית המדרשה" מאז 2020 כפי שציינת, הציגו 17 גברים ו10 נשים, שזה רחוק לצערי מהנתון השקרי שהצגת כאן בתגובתך.
  -נראה לי שעדיף להית שובינסט חסר יושרה שמרכין ראש וסותם את הפה, מאשר שובניסט חסר יושרה שעוד טורח להציג נתונים שיקריים.
  ומה שהכי מצער בסיפור כמובן הוא ששובינסט חסר יושרה המציג שקרים כאמת נתונה, נבחר להיות אוצר המשכן.

  שיהיה בהצלחה עם הגברים בעין חרוד ♥

  להגיב ↓

  1. אבי לובין

   הלינק שאת מסתכלת עליו מסתיים ביוני 2022. עברה מאז שנה נוספת עד היום, שבה הציגו (לצד אמנים גברים) זויה צ'רקסקי, כנרת לוי, לאה אביטל, עדי עוז-ארי, מלכי טסלר, סנדרה גבריאל אורס, רותם מנור, טליה דוידי ואנה גרינבנד. גם כשיש אופי מריר וקטנוני כדאי לבדוק את הנתונים כפי שהם.

  2. אבי לובין

   ואני באמת לא מאמין שאני עוסק בזה בשעה 7:20 בבוקר, אבל גם אם אני מסתכל על הלינק ששלחת וסופר גברים ונשים מאז ינואר 2020, אלה המספרים (ואת מוזמנת להתנצל בתגובות):

   גברים (15): טל אנגלשטיין, מור אפגין, דניאל לוי, איתמר שטמלר, ריאן טרקרטין, מאיר טאטי, אודי צ'רקה, אמיר נוה, יובל אצילי, יהושע נוישטיין, רועי רוזן, סאהר מיעארי, פז שר, ישראל קבלה, יונאס מקאס

   נשים (13): אפרת חכימי, נעמה שוחט, מעין אביה קורצוויל, רותי סלע, גאל שואן, אלא הייתם, תמה גורן, רותי הלביץ כהן, מיטל כץ מינרבו, אורית ישי, נילבר גורס, ענבר חגאי, עאישה עראר

   1. אריה

    לובין אתה מגוחך. עצם זה שאתה יושב ב7 בבוקר וסופר גברים/ נשים מעיד שאתה בדיחה. חבל על המשכן שכבודו נפגע מעצם המינוי .

 5. נלי

  יניב שפירא הוא אוצר נחשב בשלוש דרגות מעל לובין שהוא יותר עסקן מאוצר. המינוי של לובין יהפוך את המשכן לעוד סתם מוזיאון חסר יחוד. ימי גליה בראור ושפירא היו תור הזהב של המשכן. לובין לא מגיע לקרסוליהם.

 6. שוקי שפרן

  אינני מבין באומנות ולא באוצרים, אני מבין רק במה שהעין שלי רואה. אני מבקר קבוע במשכן לאומנות כבר קרוב ל 70 שנה. חשוב לי לברך את האוצר החדש בהצלחה במינויו החדש לאוצר המשכן לאומנות. הצלחתו היא הצלחתנו כולנו אנשי העמק אוהבים את המישכן לאומנות הנמצא בעמק היפה שלנו. אוצר חדש ויקר קבל את ברכתי לדרך החדשה שאליה נבחרת ותצליח ותפתיע.

  1. מרגו עובדיה

   האופן בו נאמרת ביקורת, מלא בזלזול ושנאה.
   מתקשה להבין איך אנשים מרשים לעצמם.
   מאחלת לאבי התעמקות, יצירת חיבורים מעניינים ואוצרות ממקום נקי מכל שיקול זר.

   1. X

    נו באמת , מספיק עם הליקוקים ללובין .המשכן אחרי יניב וגליה הופך לכלום.חבל .מאוד חבל.

 7. בני יהודאי

  לאבי היקר,
  המשך בדרך בה צעדת עד עכשיו והתעלם מרעשי רקע מצד אנשים שכנראה בינם ובין אומנות אין דבר וחצי דבר.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden