כל מה שחשוב ויפה

גבי זלצמן // Post a Smile

האמן, המעצב והפרסומאי גבי זלצמן, הקים יחד עם היזם גיל רויטר אתר שמטרתו פשוטה: לשמח את מי שקרוב אלינו. אחרי כל הצער, הפחד והדיכאון - היצירה מאפשרת לאמנים וגם למי שצופה בה להבין שיש עוד תקווה

יכול להיות שהסיפור שלי מספר בדרך מסוימת את הסיפור של כולנו מאז ה־7 באוקטובר. באותה שבת ארורה, הדודה היקרה שלי בנחל עוז הסתגרה 12 שעות עד שחולצה. בהמשך קיבלתי טלפון מחבר שהבן שלו נעדר מהמסיבה. למחרת כבר ידענו שהוא חטוף והקמנו צוות תקשורת וליווי צמוד למאבק להחזרתו. ואז לקוחה שלי ש״נעלמה״ לכמה ימים סיפרה לי דקה אחרי דקה על מה שעברה יחד עם מנוסת הבת שלה ממסיבת נובה. אסון רודף אסון. צער רודף כאב.

בחיים יש את הרגע הזה שצריך לבחור אם לשקוע, או להסתכל קדימה ולהאמין שיכול להיות טוב. בדיוק ברגע הזה קיבלתי טלפון מגיל רויטר, יזם ויועץ בתחום העיצוב, שהציע להרים פרויקט שיפיח תקווה בשיתוף מעצבים.ות ואמנים.ות. זה קרה בשלב הראשון של המלחמה, כשעוד הכל היה סגור כמו בימי הקורונה. תחושת אסון, הלם וכאב שאין לו סוף.

רובן #tag

רובן #tag

יזהר כהן

יזהר כהן

מיסמס

מיסמס

רעות דפנא

רעות דפנא

אדם בן יהודה. מילות השיר: נריה יעקב

אדם בן יהודה. מילות השיר: נריה יעקב

מהר מאוד גיבשנו את הפורמט והתחלנו להריץ אותו: אתר של עבודות שממנו אנשים יוכלו להפיץ קצת תקווה – לשלוח למכר / חבר / בת משפחה עבודה שאהבו – כהודעה. היה מעניין לשמוע את התגובות שקיבלנו מהקול הקורא להשתתף בפרויקט, מאנשים שבבסיס שלהם הרצון והתשוקה ליצור. אחרי הלם ראשוני והפסקת עבודה ויצירה הם הרגישו שקיבלו הזדמנות.

הופתעתי מהשמחה שלהם לקבל פרויקט שיוציא אותם קצת לעשייה ויצירה, ויותר מזה – יאפשר להם לא לשקוע רק בשחור ובאבל. בודדות היו התגובות של ״אני לא רואה שום דבר אופטימי ושום תקווה״. כולנו מכירים את יצר החיים שגורם לנו להיאבק ולא לוותר, אבל מסתבר שיש כזה דבר ״יצר היצירה״. הרי היצירה היא צורת ביטוי, היא פתח לנפש האדם והיא כנראה באמת יכולה להציל.

כולנו מכירים את יצר החיים שגורם לנו להיאבק ולא לוותר, אבל מסתבר שיש כזה דבר ״יצר היצירה״. הרי היצירה היא צורת ביטוי, היא פתח לנפש האדם והיא כנראה באמת יכולה להציל

כדי להרים את האתר פניתי וגייסתי את מני בן עדי ואת אלמנטור שתרמו את הפלטפורמה. נכון להיום עשרות עבודות של אמנים.ות ומעצבים.ות שונים נמצאות באתר הפרויקט. העבודות השונות נעות על מנעד רחב ומגוון ופותחת צוהר לעולם של היוצרים: מהטראומה עד החלומות הטובים על שדות ירוקים ופריחה מחדש, וגם על שיחרור החטופים.

מוטיב של חיבוק חוזר על עצמו בווריאציות שונות ומרגשות אצל רעות דפנא, גילת אורקין, ניר הדר, יותם שיפרוני (סטודיו knob), רובן #tag, יזהר כהן שאייר חיבוק צבר והצלם עידו איז׳ק שאצלו קרמיט הצפרדע מחבק בובת ג׳ירף. גם לב, פרחים וקשת הם מוטיב שמופיע ביצירות. כי בסופו של דבר, מה אנחנו כבר מבקשים? בגישה הצינית ההומוריסטית, שהיא גם דרך התמודדות עם הכאב והטראומה, אפשר למצוא את העבודות של דנה ברלב, שאול כהן ושרון רפאל (Thales).

גבי זלצמן, הדפס רשת על קרטון

גבי זלצמן, הדפס רשת על קרטון

מתוך התערוכה שלא נפתחה

מתוך התערוכה שלא נפתחה

מתוך התערוכה שלא נפתחה

מתוך התערוכה שלא נפתחה

השקית השחורה מתוך התערוכה ״אטומה״. צילומים: מ״ל

השקית השחורה מתוך התערוכה ״אטומה״. צילומים: מ״ל

birds

וקצת עליי: העבודות שלי עוסקות באייקונים תרבותיים, ביחסים וברגשות. כמי שבא מעולם הפרסום והתקשורת אני מחובר לטקסטים ומרבה לשלב ציטוטים וטקסטים בעבודות בדרך מרעננת המעניקה משמעויות חדשות הבוחנות את האסתטיקה, כמו גם הומור ומחשבה.

כמצע אני לרוב מחפש חומרים שונים ולא רק נייר. תערוכת יחיד שלמה הצגתי מהדפסי רשת על קרטון. זה חומר שלא מנסה להתייפייף. אני אוסף אותו ברחובות העיר וככזה הוא מגיע עם חכמת רחוב ועם מטענים משלו. פעם אלה חותמות, פעם מדבקות, ופעם טקסטורה וקיפולים. על קרטון האריזה מופיעה לרב המילה Fragile. שביר. מוטיב חוזר בעבודות שלי.

אני מאניש את הקרטון ומדבר עלינו. גם בתערוכה יחיד מתוכננת שלי, שלא נפתחה בגלל המלחמה (אוצר: גיא מורג צפלביץ׳; מלווה אמנותית: קרן שפילשר), בחרתי כמצע אוביקטים שונים: מספרים ישנים מחדר ילדותי ועד לגלגל הצלה ומטקות, והשתמשתי בהם תוך כדי האנשה ושימוש בעל משמעויות שונות דרך הטקסט שיצקתי עליהם. כמעט כמו כל עבודה, גם הן קיבלו משמעויות נוספות אחרי ה־7 באוקטובר.

באותו סוף השבוע שבו התחלנו להרים את פרויקט Post a Smile, מצאתי את עצמי תוך כדי אזעקה נכנס לממ״ד אצל אחיינית שלי ומגלה שתלויה שם עבודה שלי: השקית השחורה שהצגתי לא מזמן בתערוכה ״אטומה״ בחולון. על השקית בדפוס משי ידני הטבעתי את המשפט Always wish for a happy ending. אולי זה סוגר את המעגל, נותן לנו תקווה ושביב של אופטימיות שאנחנו כל כך צריכים עכשיו.


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden