כל מה שחשוב ויפה
גיא פינס (מימין) לצד אמיליה אלוני בפרויקט #יוצריםתקווה. צילומים: הגר בדר
גיא פינס (מימין) לצד אמיליה אלוני בפרויקט #יוצריםתקווה. צילומים: הגר בדר

#יוצריםתקווה גם בזמן מלחמה

מה המילה תקווה עבורך בזמן המלחמה? 26 ישראלים וישראליות מציגים את התשובה האמנותית שלהם בקמפיין חוצות אופטימי, שיזמה חברת ההייטק הישראלית מאנדיי

בדומה לחברות רבות, גם חברת הטק הישראלית מאנדיי תכננה לעלות בקמפיין שיווקי ברבעון האחרון של 2023. הקמפיין, שהיה אמור להיות הראשון שמיועד לשוק הישראלי, לא עלה בעקבות אירועי ה־7 באוקטובר והמלחמה שפרצה אחריהם. חברות המדיה איפשרו דחייה של הקמפיין, אך מאנדיי החליטה לתרום את שלטי החוצות עבור קמפיין מסוג אחר, שעלה אתמול (יום ראשון) על גבי כ־100 שלטי חוצות הפזורים ברחבי הארץ.

במסגרת פרויקט #יוצריםתקווה השאלה ״מה המילה תקווה מסמלת עבורך בזמן המלחמה״ הופנתה ל־26 ישראלים וישראליות, בהם חטופות שחזרו מהשבי, משפחות ששכלו את יקיריהן, מילואימניקים, תושבי עוטף, גברים ונשים, ״שנכנסו ללבבות של כולנו מאז השבת השחורה של ה־7 באוקטובר״. התשובות היצירתיות והפרשנויות האמנותיות לשאלה זו, כפי שציירו, צילמו ויצרו המשתתפים, מוצגים על שלטי חוצות שיוצרים תערוכת רחוב גדולה בשלטי ענק באיילון, קניון עזריאלי תל־אביב, פי גלילות, גשר מחלף הסירה, מתחם הבורסה ברמת גן, נתב״ג, מלון גני ירושלים הקרוב לכניסה לעיר, שד׳ רגר בבאר שבע ועוד. 

אור יוגב

אור יוגב

לביא ליפשיץ

לביא ליפשיץ

אורן פישר

אורן פישר

רותם זמיר

רותם זמיר

כל היצירות המשתתפות בפרויקט מופיעות גם בעמוד האינסטגרם yozrimtikva@ שבו אפשר למצוא גם את הסיפורים מאחוריהן. בנוסף הציבור הרחב מוזמן להעלות באינסטגרם יצירות בנושא ״תקווה״ ולתייג #יוצריםתקווה. יצירות נבחרות יזכו להופיע על גבי השלט הדיגיטלי הגדול בעזריאלי. 

״הפרויקט נולד מתוך הרצון שלנו לתת מקום של כבוד לתקווה. להזכיר לכולנו שאסור לאבד אותה, גם לא בימים קשים, שהיא אוויר לנשימה״, מספרת דניאלה חסיד, מנהלת פרויקט במחלקת השיווק של מאנדיי, שביום־יום מנהלת קמפייני פרסום על גבי שלטי חוצות ברחבי העולם והייתה אחת ממובילי הפרויקט.

״מלכתחילה ידענו שאנחנו רוצים לתת מקום למגוון יוצרות ויוצרים וסיפורים חשובים ומרגשים שרצינו לתת להם במה. פנינו גם לאמנים ואנשים מוכרים, וגם ליוצרים חובבים, כדי לאפשר להם לתת ביטוי לתחושת התקווה בחוויה האישית שלהם, כמו שהם חווים אותה מאז השבת הנוראית של ה־7 באוקטובר״.

איך נבחרו העבודות?

״הרגשנו שיצירות ברוח התקווה, דווקא של אלו שמתמודדים באופן אישי וכואב כל כך עם המלחמה, מעוררות השראה במיוחד, ואנחנו מקווים שככה ירגיש כל מי שייחשף לפרויקט.

״מבחינה אמנותית ניסינו לשלב מגוון סגנונות: איור, ציור, אמנות רחוב, צילום ועוד. היצירות נבחרו על ידי המשתתפים עצמם, לעיתים בהתייעצות עם צוות הפרויקט, כדי להבטיח שיוכלו לשקף את החוויה והפרשנות האישית של כל אחד ואחת.  עשינו התאמות מינימליות, בהבטי צבע וצורה וגודל במעבר לשלטי החוצות ולדיגיטל, כדי לשמור עד כמה שניתן על היצירה המקורית.

אור, תקווה ואהבה

יונתן חצור ז״ל היה לוחם שלדג שנפל בעזה ב־7.11, בן 22 במותו. חצור היה אמן מגיל שנתיים, צייר ופסל, ותכנן ללמוד עיצוב תעשייתי. מלבד העיסוק באמנות, הוא התאמן בקראטה והתחרה באליפויות אירופה ועולם. אייל חצור, סטודנט שנה ד׳ במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, אחיו הבכור של יונתן, מספר על היצירה: ״חופש – זה מה שהציפור הזאת מסמלת עבורי וזו היא גם הציפור שהייתה אהובה על אחי. חופש הוא מושג שנקשר בקשר הדוק עם תקווה – תקווה לשחרור החטופים. מעוף הסנונית מסמל את הקשר לאחי הצעיר, יונתן, שנפל בקרב ברצועה. האהבה ליצירה, אמנות וטבע הייתה חלק מהותי ועמוק בקשר שלנו״.

לביא ליפשיץ ז״ל לביא שירת כחייל בסיירת עורב גבעתי והיה הנופל הראשון בפעילות בעזה במהלך המלחמה. ליפשיץ היה חובב צילום והסתובב עם המצלמה שלו גם בזמן שירותו הצבאי. בחודשים שקדמו לכניסתו לעזה הוא פתח עמוד אינסטגרם בשם Till When Photo Diary (״עד מתי – יומן תמונות״), שמכיל תיעודים משירותו הצבאי. אחרי מותו צילומים שלו עלו בתערוכת עדות מקומית במוזיאון ארץ ישראל. 

יונתן חצור

יונתן חצור

נעמה פרידמן

נעמה פרידמן

ציון ברוך

ציון ברוך

שי סגל

שי סגל

סאם חלבי

סאם חלבי

ענבר הימן pink ז״ל היא אמנית גרפיטי בת 27 מפתח תקווה שהתגוררה בחיפה, נחטפה ב־7 באוקטובר מהמסיבה ברעים ונרצחה בשבי החמאס. במסיבה היא התנדבה כהלפרית למתן מענה רגשי; תפקידה היה לסייע לאנשים שחשים לא בטוב כתוצאה משימוש בסמים פסיכדליים. היימן, שלמדה תקשורת חזותית בויצו חיפה, שם הכירה גם את בן זוגה נועם אלון שהיה איתה במסיבה וניצל, ראתה באמנות כלי לביטוי של הרגשות ותפיסת העולם שלה. 

אמיליה אלוני בת 5 מיבנה, נחטפה בעת שביקרה עם אמה דניאל אלוני את משפחת דודתה – משפחת קוניו. דודתה – שרון קוניו, נחטפה גם היא יחד עם התאומות שלה, אמה ויולי בנות ה־3, יחד עם אביהם דוד קוניו, שעוד בשבי החמאס. דניאל ואמיליה שוחררו אחרי 49 ימים בשבי. הציורים שאמיליה ציירה בשבי מבטאים את געגועיה בזמן השבי לחיים שבחוץ ולחברים ולמשפחה. בציור ציירה את משפחתה של לנה שהייתה עימה בשבי על מנת לעודד אותה.

רותם זמיר, ציירת צבאית מדימונה, מציירת על קירות בבסיסים במטרה לשמח ולהעלות את מורל החיילים. היא מספרת על עצמה שהיא רואה בתפקידה שליחות אמיתית ושמאז ומתמיד אמנות הייתה מקום המפלט והדרך שלה לבטא את מה שיושב על ליבה: ״לנוכח התקופה האמנות שלי מתמקדת בעיקר באור, תקווה ואהבה. מה שכולנו צריכים להפיץ במיוחד בזמנים האלו״.

דניאלה חסיד: הפרויקט נולד מתוך הרצון שלנו לתת מקום של כבוד לתקווה. להזכיר לכולנו שאסור לאבד אותה, גם לא בימים קשים, שהיא אוויר לנשימה

המאייר אור יוגב, בן 36, נולד בקיבוץ דן בסמוך לגבול הצפון. מאז תחילת המלחמה סדרת הציורים שהוא מעלה לאינסטגרם, שבה הוא מנסה ליצור באופן ויזואלי פשוט את הסיפורים והמראות שכולנו חווים במלחמה, זכתה להרבה הצלחה. ״התחלתי את הסדרה בשבוע השני של המלחמה. בהתחלה היה לי קשה מאוד ליצור, וגם כל המראות היו עדיין נורא טריים. החלטתי לחזור לדברים הפשוטים שאני מכיר וקל לי ליצור בהם. ניסיתי לייצר ייצוג ויזואלי של הסיפורים והמראות בדרך שתהיה קלה יותר לעיכול אך באותו זמן זכירה ועוצמתית״.

נעמה פרידמן, חיילת בחטיבה הצפונית באוגדת עזה, שהתה ב־7 באוקטובר בבסיס ברעים שספג פגיעה קשה מאוד. בן הזוג שלה, סרן אמיר צור, קצין לוחם ופרמדיק בסיירת מטכ״ל, נהרג באותו היום בהגנה על קיבוץ כפר עזה. אחותו של אמיר היא ממובילות פרויקט #יוצריםתקווה. ״כשניגשתי לצייר ׳תקווה׳ הבנתי עד כמה המשימה הזו לא פשוטה לי״, מספרת פרידמן, ״אבל בשביל היקרים לי החלטתי לאזור אומץ ולנסות. משהו בלתפוס פרפר, שהוא התגלמות התקווה והיופי, מסמל את השבריריות של התקווה בימים האלה. להחזיק תקווה, כמו לתפוס פרפר, זה רגע נדיר, מרגש ודי פשוט, שיכול להכניס אוויר לריאות בתוך המציאות שלנו. מחובתינו לחבק את הרגעים האלה ולהעריך אותם״.

האמן אורן פישר, תושב הדרום, מפרסם מאז תחילת המלחמה בחשבון האינסטגרם שלו ציורים שמאופיינים בסגנון נאיבי ועוסקים בחווית המלחמה. ״הגיעה השעה שלנו כמדינה ליצור ולברוא יש מאין״ הוא אומר. ״זו העת לבנות גשרים שמחברים קצוות שונים. זה הזמן להחזיק ידיים. לשקם. להשיל את המיותר והפוגע, ללמוד לקחים ולצאת לדרך חדשה וחפצת חיים וטוב לב. זמן לשלום ולא למלחמה. זה אפשרי. זה בידינו״.


״אנחנו רוצים להודות מקרב לב לכל היוצרים והיוצרות המדהימים שחשפו את הסיפורים והחוויות האישיות שלהם ושל הקרובים שלהם שחלקן אינם עימנו עוד״, מסכמת חסיד, ״ובמיוחד למשפחות של יונתן חצור, לביא ליפשיץ וענבר היימן, שבחרו לשתף איתנו את היצירות שלהם״. 

אנשי #יוצריםתקווה ״מודים לכל מי שלקח חלק בפרוייקט ותרם מכשרונו ומליבו, במיוחד לאלו ששכלו את קרוביהם במלחמה ושיתפו ביצירותיהם או סייעו לנו להציג את היצירות של מי שאינם עימנו עוד. כולנו מייחלים שכולנו נזכה במהרה לימים טובים ושלווים יותר ולשובם הביתה של כל החטופות והחטופים״.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden