כל מה שחשוב ויפה
זית לב אדריכלים, מרכז למצויינות בשחייה וספורט, ספיר. צילומים: אייל תגר
זית לב אדריכלים, מרכז למצויינות בשחייה וספורט, ספיר. צילומים: אייל תגר

מים במדבר: מרכז למצוינות בשחייה וספורט בתכנון זית לב אדריכלים

הפרויקט ביישוב ספיר שבערבה התיכונה שונה מאלה שהאדריכלים שחף זית ואלדד לב מבצעים בשוטף. היציאה אל הסביבה המדברית הניבה מרכז שמגלם מצוינות אדריכלית - וגם זיכתה אותם בפרס רכטר לשנת 2023

הזכייה בפרס רכטר לשנת 2023 העמידה את משרד זית לב אדריכלים בשורה המכובדת של אדריכלים ברוכי כישרון שזכו בו במהלך השנים. פרס רכטר, לזכרם של האדריכלים המובילים זאב רכטר ובנו יעקב רכטר, הוא הפרס החשוב ביותר בתחום האדריכלות בארץ. הפרויקט שבזכות תכנונו זכה המשרד הוא המרכז למצוינות בשחייה וספורט ביישוב ספיר שבערבה התיכונה.

תכנון המרכז הופקד בידיהם בעקבות זכייתם בתחרות מוזמנים שקיימה המועצה האזורית הערבה התיכונה בשנת 2015. הבנייה, שנתמכה בתרומות של ארגון ה־JNF ואוולין לייפר, הושלמה בשנת 2021.

מימין: שחף זית, לירון גולדסטין, אלדד לב. צילום: אייל תגר

מימין: שחף זית, לירון גולדסטין, אלדד לב. צילום: אייל תגר

חבר השופטים שבחר בפרויקט כזוכה בפרס רכטר מתוך תשעה פרויקטים אחרים, כלל את האדריכלית פרופ׳ אירית צרף־נתניהו, האדריכלית ד״ר דנה מרגלית והאדריכל שי ויינשטיין. בנימוקי הבחירה ציינו השופטים כי ״הפרויקט מציע תפיסת תכנון מקורית מחד, ותרבותית עם הקשרים היסטוריים־אדריכליים מאידך״. עוד התייחסו הנימוקים לשילוב עקרונות הבנייה האקלימית שהותאמו לסביבת המבנה, לאופן השתלבותו בנוף המדברי, וליחסי הפנים־חוץ שמתקיימים בו.

״הזכייה ריגשה ושימחה אותנו, ולמען האמת גם קצת הפתיעה אותנו, כי מבני ציבור הם לא מה שאנחנו מרבים לעסוק בו. אבל גם לפני הזכייה, היינו מרוצים מהפרויקט ושלמים עם האופן שבו הוא מספק מענה לפרוגרמה שהוצגה, וככזה שמייצג את תפיסת העולם שלנו״, אומר האדריכל שחף זית, שיחד עם שותפו האדריכל אלדד לב הקים את המשרד.

״לדידנו הפרויקט מכנס את מה שאנחנו מאמינים בו, ובעיקר את הזיקוק הרעיוני – את העובדה שככל שמזקקים רעיון עוד ועוד, התוצאה חזקה יותר בכנות שלה, ובהיבטים שחשובים לנו כגיאומטריה או התייחסות לסביבה, לאור ולמבטים״.

דרכם המשותפת של זית ולב נודדת לימי ילדותם בחיפה, ״מאז שהיינו באותו גן ילדים״. במהלך השנים הם צעדו במסלולים מקבילים, ובכלל זה כשפנו ללימודי ארכיטקטורה בטכניון בחיפה. בשנת 2013, מספר שנים לאחר סיום הלימודים ובמה שנראה ככרוניקה של דרך ידועה מראש, הקימו השניים את משרדם המשותף. ״התחלנו ממש בקטן. העובדת הראשונה שהייתה לנו, האדריכלית לירון גולדסטין, היא היום שותפה שלנו במשרד״.

השאלה המרכזית שבחנו היא ״מה זה אומר מים במדבר״, והבנו שמים הם משהו שסביבו קורים החיים. המשמעות שלהם היא בעלת חשיבות מרכזית בהיבטים של חיי קהילה, תרבות, הזדמנויות למפגשים ולהתרחשויות, ובעצם כל מה שהוא החיים עצמם

בעשור שחלף מאז הוקם חווה זית לב צמיחה יפה: היום מועסקים בו 45 עובדים, ונפח העשייה המשמעותי של המשרד מתמקד במגורים ובהתחדשות עירונית. ״העיסוק בתכנון המרחב העירוני מאתגר אותנו בהשפעה שיש לו על העיר במישורי הנראות והפרוגרמטיות, כשלכל פרויקט אנחנו תמיד שואפים לצקת ערך מוסף כלשהו״.

בין הפרויקטים המונחים נכון לעכשיו על שולחנם מציין זית כדוגמה מיזמי מגורים בחולון; פרויקט ברמת גן הכולל שלושה מגדלי מגורים עם קומת מסד תחתונה למסחר ותעסוקה וחללי חוץ משותפים לרווחת הדיירים שמשובצים בגובה, בין הקומות; ופרויקט מגורים המכיל דירות ״מיקרו״ ברחוב קיבוץ גלויות על גבול שכונת שפירא, במקום שיכונים מיושנים. ״המקום סמוך לקו הרכבת הקלה, כך שהנגישות אליו קלה ונוחה והפרויקט אינו כולל חניון. במקום זה העדפנו לייעד שטח להכללת פונקציות קהילתיות״.

על רקע סדר יום כה אורבני, אין ספק שהפרויקט בערבה לקח את זית ולב הרחק מהמרחב המוכר להם לסביבה שונה בתכלית, שהיא לדברי זית ״דרמטית ומשופעת בסלעים. עם כל הניסיון שיש לנו בתכנון פרויקטים מסוגים שונים, מדובר באירוע ייחודי. שאלנו את עצמנו איך בונים פרויקט במדבר״.

הפרוגרמה שהונחה לפתחם ביקשה לייצר מרכז משותף סגור ומקורה, כחלופה משודרגת ואיכותית לבריכות השחייה הפתוחות שנמצאות בשבעה יישובים סמוכים על כביש 90, ושהטיפול השוטף בהן תובעני. בנוסף להיותו ״מרכז מים״, הפרויקט נועד להכיל פונקציות נוספות לטובת תושבי האזור, ובכלל זה חללים לקיום חוגים, אודיטוריום להרצאות ואירועי תרבות, וכן לאפשר עריכת אירועים.

״השאלה המרכזית שבחנו היא ׳מה זה אומר מים במדבר׳, והבנו שמים הם משהו שסביבו קורים החיים. המשמעות שלהם היא בעלת חשיבות מרכזית בהיבטים של חיי קהילה, תרבות, הזדמנויות למפגשים ולהתרחשויות, ובעצם כל מה שהוא החיים עצמם״. בבחינת הסביבה המדברית, לכדו את תשומת לבם שרידי היישוב קומראן כמקור השראה. ״נחשפנו בו לקיומם של מקורות מים מסוגים שונים – בריכות שנחצבו בסלע, תעלות ובורות, ששימרו יחס הרמוני עם הבינוי ביישוב העתיק כמערך מובנה קומפקטי״.

מחולל החוויה

מאפיינים אלה תורגמו במרכז למצוינות בשחייה וספורט, המשתרע על פני קומה אחת ששטחה הבנוי הוא כ־3600 מ״ר. הוא נבנה בחלקו הדרומי של היישוב במקום שבו שכנה בריכת השחייה, והעמדתו נעשתה תוך התייחסות לעצים ותיקים שהיו נטועים בו. הקונספט התכנוני שהצמיחה ההשראה מקומראן נשען על מים, אור ואלמנטים בנויים, כשהמים והאור מהווים בו חומרים לכל דבר ועניין ומטופלים ככאלה. ״הפרויקט נחלק לאזור רטוב, אזור יבש ואזור פתוח. האזור הרטוב הוא מטבע הדברים לב לבו של הפרויקט – גוף מים שהוא מחולל החוויה״.

מה שמכונה על ידו גוף מים הוא רצף של מוקדי מים מסוגים שונים, שתוכננו פרטנית – כל אחד לגופו – בהתאמה לייעודם: בריכת שחייה חצי אולימפית שבה מתקיימות גם תחרויות, בריכת ילדים, בריכת פעוטות, בריכה טיפולית (הידרותרפית), מפלים, אזורי ישיבה ושכשוך וג׳קוזי. את החיבור בין נקודות המים מייצרים גשרים מחופי עץ העוברים מעליהן, ובתוך כך מייצרים מארג יחסים מגוון בין מים, אור ומסות בנויות.

האזור היבש נרקם מגופים מונוליטיים בטיפולוגיות שונות, שערוכים סביב מוקדי המים ומכילים בתוכם פונקציות כמלתחות, חדרי חוגים, אחסון, חללי סאונה, אולם רב תכליתי, בית קפה ואדמיניסטרציה. הגופים המבניים מתייחסים לאזורים הרטובים הסמוכים למיקומם ומגיבים אליהם בצורות שונות. כך לדוגמה, במבנה שלצד בריכת השחייה הגדולה משולבות טריבונות ישיבה שכמו חצובות בו, ולצד בריכת הילדים ואחת מבריכות השכשוך משמשות דופנות בנויות כמצע מחופה פסיפס למפלי מים הגולשים על פני שטחם.

birds

אחד המבנים הוא מגדל קירור – אלמנט אקלימי שבתחתיתו משולבת גם עמדת המציל. ״חלקו העליון של המגדל פתוח, והפרשי לחצים שנוצרים אגב כך יוצרים תנועה של אוויר מחללו הפנימי החוצה, כשבבואו במגע עם המים הם מצננים אותו״. המגדל, התורם כך לנוחות אקלימית טבעית, הוא חלק בלתי נפרד מעקרונות מקיימים שננקטו בתכנון ככלל, וביניהם ייצור עצמאי של חשמל באמצעות מערך קולטים פוטו וולטאיים שהותקן על הגג, החדרת אור יום טבעי – מסונן באמצעות פתחי סקיילייט עליונים, ושימור העצים הוותיקים וניצולם לצורך הצללת הדפנות המזרחית והמערבית של המבנה.

את המבנים המחופים בטיח מאחד ממעל גג קל, המשלב קונסטרוקציית פלדה שחלקה העליון הוא יריעות פח אלומיניום עם שכבת בידוד תחתיהן. בנקודות חיבורו עם קירות המבנים נשמרים ניתוקים/מרווחים המהווים פתחי סקיילייט מחדירי אור, והגג כולו חורג מקו הבינוי והופך לאלמנט הצללה באזורי חוץ שסביבו.

ויטרינות זכוכית התוחמות את החלל תוכננו כך שהן גם מחברות אותו ישירות אל החוץ. הסטתן לתוך כיסים שמשני עבריהן מייצרת מפתח רחב ומלא, המייצר זרימה המשכית בין הפנים לבין המרפסת שבחזיתו, כמו גם עם החצר שבצדו הדרומי, ומאפשר לנצלם כאזורי שהייה נעימים ובכלל זה לעריכת אירועים.

כך, אם בתחילת הדרך שאלו זית ולב את עצמם ״איך מתכננים פרויקט במדבר״, אין ספק שהתכנון שגיבשו הניב לה תשובה מושכלת, ויתרה מכך – ההלימה בין מצוינות אדריכלית העומדת בבסיס הענקת הפרס לבין מהות הפרויקט עצמו כמרכז למצוינות בשחייה וספורט, מגולמת היטב במופעו המהודק ונטול היומרה של המבנה שיושב נכונה בסביבתו המדברית.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

4 תגובות על הכתבה

 1. עמירה

  שלום רב,
  התכנון בספיר מרהיב.
  אבל, אם לירון גולדסטין היא שותפה, מדוע הכתבה מציינת את משרד זית לב ולא זית לב גולדסטין, או לירון זית לב??
  תודה

 2. יעל עמיר

  מענין מאחר שני אוהבת מקומות אם מים מתי נפתח והיכן בדיוק

 3. יקיר

  קצת מוזר שעושים כתבה על בריכה ולא מציינים את אורכה. האם גודלה הוא כגודל בריכה במלון או שמא מדובר בבריכה שיכולה להכשיר שחיינים שאורכה 50 מטר? חוצמזה המתקן נראה יפה ואף מרהיב.

  1. צפריר אושפיז, חרש בריכות

   הבריכה הגדולה היא חצי אולימפית.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden