כל מה שחשוב ויפה
שחר מולכו. צילום: אלה ברק
שחר מולכו. צילום: אלה ברק

שחר מולכו מונתה לתפקיד האוצרת לאמנות עכשווית במוזיאון ת״א

פורטפוליו News: שחר מולכו נבחרה לתפקיד אוצרת האמנות העכשווית במוזיאון תל אביב; תחליף את רותי דירקטור שמילאה את התפקיד בשנים 2014-2023

האוצרת שחר מולכו נבחרה לתפקיד אוצרת האמנות העכשווית של המוזיאון. מולכו, ילידת 1984, עבדה בשנים האחרונות כאוצרת משנה בלשכת מנכ״לית המוזיאון. היא החלה את דרכה במוזיאון בשנת 2016 כעוזרת לאוצרת הראשית והמנכ״לית דאז סוזן לנדאו, ובהמשך עבדה צמוד למנכ״לית הנוכחית טניה כהן־עוזיאלי.

מולכו היא בעלת תואר שני מאוניברסיטת גלזגו וכריסטי׳ס לונדון באמנות מודרנית ועכשווית ותואר ראשון בתולדות האמנות וקולנוע מאוניברסיטת תל אביב; היא התמחתה במוזיאונים מובילים בעולם (אוסף פגי גוגנהיים בוונציה, LACMA בלוס אנג׳לס) ועבדה על תערוכות אמנות עכשווית במוזיאון תל אביב, ביניהן: איברהים מהמה / שבר (2016), אדום על צהוב – מבחר מאוסף פרטי (2017), כריסטיאן מרקליי / השעון (2018) שימשה כאוצרת משנה בתערוכות יחיד גדולות בהן: לואיז בורז׳ואה / שניים (2017), ג׳ף קונס / ערך מוחלט (2020) יאיוי קוסאמה / זר של אהבה שראיתי ביקום (2021).

איליה ואמיליה קבקוב, ״מה המקום שלנו?״. צילום: דור קדמי

אלכסנדר קאלדר, מוזיאון תל אביב. צילומים: אלעד שריג

אלכסנדר קאלדר, מוזיאון תל אביב. צילומים: אלעד שריג

בשנת 2021 אצרה (יחד עם רונילי לוסטיג־שטינמץ) את התערוכה קאלדר: שמש גדולה צהובה, ולאחרונה אצרה את תערוכתם של איליה ואמיליה קבקוב – מחר נמריא שננעלה לאחרונה. בימים אלו מולכו אוצרת מיצב תלוי־מקום חדש המתוכנן למפל האור הייחודי של המוזיאון עם אמן התאורה מוחמד אבו־סאלמה.

מולכו תיכנס לתפקידה החדש ביוני 2024 ותחליף בתפקיד זה את רותי דירקטור שכיהנה כאוצרת לאמנות עכשווית במוזיאון תל אביב לאמנות בשנים 2014-2023. במסגרת התפקיד, מולכו תהיה אמונה על טיפול ופיתוח אוסף המחלקה, לצד ייזום תכנון וארגון תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות של אמנות עכשווית בינלאומית במוזיאון.

בעקבות ההודעה על מינויה, מסרה מולכו: ״אני נכנסת לתפקיד האוצרת לאמנות עכשווית במוזיאון תל אביב ברגע סוער ומורכב, שבו כל ׳הנחות העבודה׳ שלנו נפרמו. הדבר מצריך ניווט רגיש ודמיון לאופן בו אמנות עכשווית בינלאומית תוצג במוזיאון. אני מאמינה בכוחה של אמנות להתעמק ולבחון נושאים טעונים, ולעורר שיחות משמעותיות הדורשות רפלקציה, הבנה והכלה, לצד ביקורת.

״מתוך הערכה לדרך שהתוו קודמותיי בתפקיד, המחלקה תמשיך לפעול על מנת להציג אמנות מצוינת המעמתת אותנו עם הניואנסים של החוויה האנושית המשותפת, תשאף להציע תכנית המציגה את מגוון הקולות הבולטים העכשוויים, אך גם תבקש לגשר על הפער בין הפריפריה הגיאופוליטית של ישראל ומרכזי האמנות בעולם״.

birds

טניה כהן־עוזיאלי, מנכ״לית מוזיאון תל אביב לאמנות, מסרה: ״בצילה של מציאות קשה וכואבת באזור שבו אנו חיים ולנוכח המשבר מול קהילת האמנות הבינלאומית, חשוב לנו להמשיך לטפח את הדור הבא של צוות האוצרות והכישרונות במוזיאון ולזמן נקודות מבט חדשות ורעננות על התערוכות והאוסף. שחר מביאה איתה לתפקיד ניסיון מקצועי רב והיכרות מעמיקה עם זירת האמנות העכשווית הבינלאומית ואני סמוכה ובטוחה שהיא תוביל את המחלקה ברגישות ויצירתיות ועם עומק מחשבה וניתוח תיצור תכנית תערוכות מרתקת ומרחב לחקר ולשיח מורכב ומגוון״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

תגובה אחת

  1. ר

    האם היא ביתו של עו״ד יצחק מולכו?

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden