כל מה שחשוב ויפה
דירה במגדלי גינדי TLV. עיצוב: דורית וינברן; צילומים: עודד סמדר
דירה במגדלי גינדי TLV. עיצוב: דורית וינברן; צילומים: עודד סמדר

חדר משלי // דורית וינברן

דורית וינברן מעצבת דירות, בתים ומשרדים כבר למעלה משני עשורים. הטבע עבורה הוא שחקן מרכזי בעיצוב החלל, והיא מנסה להכניס אותו פנימה באמצעות אוויר, שמש והרבה צמחיה

תעודת זהות

דורית וינברן, מעצבת פנים בעלת תואר הנדסאית אדריכלות. הסטודיו בתל אביב פועל מזה 25 שנה, ומתמחה בעיצוב פנים של דירות, בתים פרטיים ומשרדים.

אהבה ראשונה

תמיד היתה בי נטייה לאמנות ולחדוות היצירה, אבל רק לאחר השירות הצבאי הגיעה ההכרה והפכה את האהבה לרשמית. זה פרץ ממני ללא מעצורים ואין מאושרת ממני שהאהבה הזו הפכה לדרך חיים עבורי. בתחילת הדרך עבדתי כשכירה במשרדי אדריכלות ועיצוב פנים, ואז הגיע פרויקט עצמאי, ועוד אחד, ועוד אחד, וזה פשוט התגלגל וקרה.

אני מגיעה לכל פרויקט ללא דעות קדומות, מתאימה את הנרטיב למציאות, משתדלת תמיד ליצור סיפור שיבטא את המשפחה. החוכמה הגדולה היא לקחת דרישות בסיסיות למחוזות אמנותיים. עבורי העיצוב הוא ניווט רוחני שמביא את האדם למקום הנכון עבורו.

אהבה שנייה

האהבה שלי היא בסיסית, מקסימה ופשוטה – צמחים. למרבה הפלא האהבה הזו היא חלק מחיי בזכות צילומי הפרויקטים. לאורך שנים בעודי מצלמת את הפרויקטים עם צלם מקצועי, הבאתי שפע של צמחים לבתי הלקוחות ובסוף יום הצילום הייתי אוספת את הצמחים לביתי.

כך, בד בבד ולאורך השנים הבנתי את ערכם העצום ותרומתם לא רק לבית, אלא גם לנשמה ולמצב הרוח. התחלתי לטפל בצמחים, לקרוא, ללכת לסדנאות ולהעמיק את הידע שלי בנושא. פשוט נשביתי בקסמם. היום יש לי מגוון צמחים בביתי, אני משקיעה זמן בטיפול בהם ונהנית מכל רגע.

חילוף חומרים

הטבע הוא שחקן מרכזי עבורי בעיצוב החלל. היכולת להכניס לתוך חללים את החוץ וההיפך להרגיש בפנים גם כשאתה בחוץ – הוא חשוב ומהותי להצלחת הפרוייקט. שתי האהבות שלי חייבות להתקיים ביחד, וכשההתאמה ביניהן מקצועית – היא גם מדוייקת. בעת תכנון הבית ועיצובו אני לוקחת בחשבון את כיווני האוויר, אני ממקסמת את קרני השמש ואת הנוף שבחוץ.

בתום תהליך העיצוב, החלל ממתין בזרועות פתוחות לצמחייה. היא הגורם שמלביש את הכל, השלב הסופי שמהדק ומשלים את העיצוב. האהבות שלי מחוברות לדברים היפים והנעימים בחיים שלנו, ליופי ולאסתטיקה. לשניהם תפקיד חשוב בבית. אני לא יכולה לדמיין חללים ריקים מהירוק הזה.

דורית וינברן. צילום: נופר בוגנים

דורית וינברן. צילום: נופר בוגנים

צילומים: מ״ל

צילומים: מ״ל

birds

דירה במגדלי גינדי TLV

דירה בפרויקט במגדלי גינדי TLV השייכת לבני זוג בשנות ה־60 לחייהם, שגרו עד לא מזמן בבית פרטי. סביבת המגורים שיצרתי עבורם יוקרתית, בצבעוניות מונוכרומטית, עתירה ביצירות אמנות שמוסיפות לה שפע של אופי וחיים.

התמקדנו לכל אורכו של התהליך באפיון החללים. ביטלנו את אחד החדרים על מנת להגדיל משמעותית את מאסטר השינה, שהפך לגדול במיוחד ונהנה מתצפית אופטימלית לים, מהזוויות הטובות ביותר שרק אפשר לבקש. יצרנו עבורם מטבח פרללי רחב ידיים באורך של שישה מטרים, כשבינו לבין הסלון חוצצת פינת האוכל.

חשוב היה לי לעבוד עם אלמנטים נמוכים ככל הניתן, כך שהתצפית לנוף תיוותר מיטבית. האלמנטים הגבוהים משובצים בהיקף המעטפת, בעוד מרכז החלל נותר פתוח ואוורירי. הקיר היחיד בחלל הסלון נוצל לתליית יצירת אמנות – דמות פיגורטיבית של אישה בצבעוניות שמתחברת לפלטת הגוונים של החלל. בין פינת האוכל לסלון ישנה יציאה למרפסת, שם שילבנו המון צמחיה שתזכיר, ולו במעט, את הגינה הגדולה בבית שבו חיו, ופינת לאונג׳ סלונית נוחה ומזמינה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden