כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לפורטפוליו

ספרו לנו על פרויקטים חדשים ומלהיבים. ליצירת קשר ולפרטים נוספים – hi@prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

חלקי לא יהיה מבין אלה

"…אחר כך, במשך יותר משנתיים וחצי, גרתי בדירות שכורות בעזה. כל השנים שחייתי בעזה, או רק ביקרתי בה תכופות, הקפדתי תמיד שהכל ידעו שאני ישראלית ויהודיה. זו תשובתי לשאלות של רבים בישראל, התמהים איך הגעתי לעזה ומה פתאום אני דרה שם.

"נכון, זו תשובה חלקית ונסיבתית בלבד. את ההסבר המלא השארתי בצד בדרך כלל. חלקו כרוך בזכרון של אמי, שנטמע בי מקטנות עד שהפך להיות זכרוני שלי. כשהורדה אימי מהקרון, יחד עם כל הטרנספורט האנושי בבלגרד, והובלה למחנה הריכוז ברגן בלזן, היא הבחינה בקבוצה של נשים גרמניות: כמה מהן הלכן ברגל, כמה רכבו על אופניים. הן האטו והציצו בשיירה בסקרנות אדישה. התמונה הזו הייתה בשבילי סמל מאוס לכל צפייה מן הצד. מגיל צעיר החלטתי שחלקי לא יהיה מבין אלה".

מתוך לשתות מהים של עזה, עמירה הס, 1996

—————————————————————————–

בדרך כלל יש בפורטפוליו הרבה תמונות. בפוסט הזה לא יהיו. ככל שחשבתי והתעמקתי יותר לא מצאתי משהו שיתאים. כלומר, יש הרבה, אבל הפעם לא. נהג המונית שנסעתי איתו היום איחל לי חג שמח ולרגע לא הבנתי על מה הוא מדבר, עד שהוא הזכיר לי ששבוע הבא פסח. ליל הסדר, יציאת מצרים. ולא יכולתי שלא לחשוב על מה שקורה מסביבנו, על איך גם אנחנו ברחנו פעם מאפריקה.

אם במקרה לא נתקלתם עד עכשיו בהתארגנות שיזם שוקי זה הזמן. מחר יתקיים דיון מיוחד בנושא הטיפול הרפואי בפליטים בכנסת, בהשתתפות חברי וועדות הרווחה, הבריאות והעובדים הזרים. ואני מצטט שוב: ההחלטה שצריכה להתקבל שם – ההחלטה הנכונה, הנבונה, המוסרית והיהודית – היא לקחת אחריות.

3 תגובות על הכתבה

 1. למה ללכת רחוק

  יש שם המון פליטים שלא זוכים לקבל טיפול רפואי, מה איתם? להם, שלא כמו לפליטים המסכנים מסודן, ישראל אחראית באופן ישיר. וכמובן לאחרים שבשטחים הכבושים ממערב לירדן. בגלל ישראל הם פליטים, ובגללה הם לא מקבלים טיפול רפואי. כך שיש כאן גם אחריות מוסרית וגם מעשית.
  מעניין למה שוקי לא מארגן שום דבר בשבילם?

 2. יובל

  יש כל כך הרבה עוולות בעולם הזה שאנחנו חיים בו אז מה אתה מציע? או שנטפל בכולן או שלא נטפל באף אחת? ולא שאני צריך להיות סנגור של שוקי אבל אני לא זוכר מישהו אחר שהרים כזה מהלך פה בזמן האחרון
  וחוץ מזה אחרון – מה לעשות, לתופעות שאתה רואה כל יום מתחת לבית שלך בעיר שאתה גר בה יש נטייה להשפיע עליך יותר ממה שקורה אפילו במרחק שעת נסיעה משם. ראה למשל את מצעד הגאווה בירושלים – אני לא זוכר שכולם התנדבו למחות על מה שקורה שם, וזו רק דוגמה אחת כמובן

 3. טלילה

  ולמי שמתקשה להבין למה זה כ"כ חשוב, אפשר להביא נימוק יותר אנוכי: הפליטים זרוקים בצפיפות, בתנאים לא אנושיים (אלה שיש להם בכלל קורת גג. יש גם כאלה שהצבא זרק סתם כך ברחוב) וחוטפים מחלות, חלקן מסוכנות מאוד, ולא מקבלים טיפול רפואי… החיידקים, בניגוד אלינו, לא עוצרים בגבולות של לאום או מוצא.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden