כל מה שחשוב ויפה

שבוע העיצוב ירושלים 2014

פורטפוליו News: שבוע העיצוב ירושלים יתקיים בפעם החמישית בין התאריכים 21-27/12 בבית הנסן, מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה בירושלים.

שבוע העיצוב, שיתקיים ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ובניהולו האמנותי של שראון פז, ייערך השנה תחת הכותרת ״עיצוב התנסותי״, בתגובה לתמורות כלכליות, חברתיות וטכנולוגיות ששינו בשנים האחרונות את התפקיד המסורתי של המעצב ואת היחסים שבינו לבין המשתמש. כך, המציגים והמיצגים יזמינו את הקהל לנגוע, לבחור, לשחק, להגיב, להשמיע קול, להריח – לקחת חלק באקט העיצובי ולהשפיע על התוצאה הסופית, החד פעמית והאינדיווידואלית.

שבוע עיצוב בירושלים 2014-לוגו

את אירועי שבוע העיצוב יפתחו אירועי לווין שיתקיימו החל מה-21/12: בית המודל בעיריית ירושלים יציג עבודת מיפוי וידאו שעוצבה במיוחד למודל העיר, ובמתחם מעצבים בעיר (רח׳ בצלאל 7) יוכל הקהל לבקר בחללי העבודה של אמנים ומעצבים מקומיים ולרכוש את יצירותיהם במקום.

פירוט המציגים והמיצגים:

LICHTPIRATEN, פליקס הופמן: אמן וידאומאפינג, חבר בקולקטיב ליכטפראטן (ברלין) וחיי בימים אלו בתל אביב. במיצב זה הוא מייצר מיפוי מבני שיבליט וישנה את הטקסטורה המבנית של המבנה ההיסטורי והמרתק של בית הנסן ומייצר חללים חדשים, באמצעות הקרנות. בתחילת השבוע, 21/12, תוצג עבודת וידאו מאפינג נוספת של פליקס הופמן, שתוקרן על מודל ענק של העיר ירושלים במודל העיר שבעיריית ירושלים ועוצבה במיוחד למודל בהתייחסה לעיר. ההקרנה תפתח את אירועי השבוע בעיר.

Solid Silhouette | ForRealTeam (צביקה מרקפלד, תומר דניאל ושראון פז) בשיתוף עם אוהד מיוחס: מיצב זה מבקש לתעד את המבקרים בזויות שונות. צלליתם תסרק ותחתך ממשטחי קרטון במכונת חיתוך לייזר. הצלליות החתוכות יחוברו זו לזולכדי אלמוג שילך ויגדל במהלך הסופ״ש.

ForRealTeam | CommonSense, (צביקה מרקפלד, תומר דניאל ושראון פז) בשיתוף אייל גרוס: המיצב מייצר אקו-סיסטם דינמי המורכב מההגיגים של קהל המשתתפים. כל משתתף יכול, באמצעות אפליקציה, ליצור אורגניזם משלו המורכב מאייקון, צבע ומילה. האורגניזם הטעון במשמעות אישית מושלך ומתווסף לקבוצת החיים המשותפת ומשנה את הפעולה של להקת המשמעויות הקיימת.

Single Copy | נעם רותם (מוסיקאי) ודניאל מאיר (מהנדס סאונד): מערכת החוקים של סינגל קופי מעמידה במבחן את מערכת היחסים שבין היוצר, היצירה והקהל. במשך 25 דקות מקליטים, מדפיסים ומפיצים המוזיקאים יצירה חדשה מול קהל, בכל אורך ובכל אמצעי שהם בוחרים. את התוצאה יצרבו על דיסק בעותק יחיד, יחתמו עליו ויעניקו אותו באופן אקראי לאחד הצופים. הצופה הופך לבעלים החוקיים של היצירה וגורלה תלוי רק בו – באפשרותו להציג, להשמיע, למכור או להשליך אותה לפח. לאחר מסירת העותק היחיד, יתחילו האמנים בהקלטה של יצירה חדשה שתמחק את הקודמת. במהלך הסופ"ש יארחו מוסיקאים שונים.

Mind Your Poem | ערן הדס, גילת פרג, איל גרוס: מערכת מחשב המודדת פעילות מוחית של אדם באמצעות בדיקת EEG מפרשת את הפעילות להלך רוחו של הצופה, מתרגמת אותו לפואמה אישית של הצופה ומדפיסה לו את שירו. האדם רואה את השיר במהלך יצירתו, ולעתים מושפע משורות מסוימות, כך שהפעילות המוחית שלו משתנה בהתאם לשיר, וכך נוצר מעגל נוירו-פידבק. הפרויקט נבנה במהלך האקתון ברייניהאק לפרויקטים במדעי המח, זכה במקום השני (והראשון ליצירת אמנות) ולחשיפה תקשורתית נרחבת. כמו כן הוא הוצג בפסטיבל השירה Text Festival 2014 במנצ׳סטר ובאירועים נוספים בארה״ב ובישראל.

אובר לוק. צילום: מיקה חזן בלום

אובר לוק. צילום: מיקה חזן בלום

אוברלוק | הילה הראל שירי כנעני: אוברלוק הוא פרויקט דינמי, שבו מעצבי אופנה וטקסטיל עובדים יחד בזמן אמת, ללא תכנון מראש, כדי לגלות את מגוון הדרכים שבהן אפשר להעניק לטקסטיל ישן ומשומש חיים חדשים. זוהי סדנת עבודה ניסיונית, שבה פרטי לבוש ישמשו כחומרי גלם ונקודות מוצא ליצירה ספונטנית שתוצאותיה אינן ידועות מראש דרך פירוק והרכבה, פרימה ותפירה, הדפסה וצביעה. השתתפות הקהל היא חלק משמעותי בפרויקט ולכן, מעבר לפריטים שנאספים ע״י חברי הפרויקט, באי הפסטיבל מוזמנים להביא איתם פרטי לבוש וטקסטיל משומשים לעמדת הקבלה באוברלוק. הפריטים יעברו טרנספורמציה ויוחזרו לבעליהם כפריט חדש, מפתיע ושונה.

תצוגת רוב גולדברג | בתי ספר לעיצוב ואמנות בירושלים: רוב גולדברג היה קריקטוריסט אמריקאי שהחל לצייר מכונות מורכבות המבצעות פעולות יומיומיות פשוטות באמצעות סדרה של פעולות עוקבות חסרות תוחלת לחלוטין. על שמו נקראות מכונות שכאלו – מכונות רוב גולדברג. מאז, רבים השתמשו באי ההיגיון היצירתי והמופלא של גולדברג על מנת לייצר מכונות במציאות. לדוגמה: פרסומת להונדה, קליפ של להקת אוקי גו, מכונה מעולם אחר ועוד. במיצב שיתקיים במסגרת שבוע העיצוב יקחו חלק קבוצות סטודנטים מבתי ספר שונים, אמנים ומעצבים שיוזמנו לברוא את המצאותיהם ולייצר בשילוב של טכנולוגיה ופרקטיקה עיצובית, תחת דד ליין מוגדר מראש. המכונה שתזכה בחיבת הקהל תזכה בפרס כספי ובתהילת עולם.

תא ציור | נעם וינקרט: מכונת ציורי דיוקן ושעשוע העוסקת באופן חווייתי בפער בין צילום ולציור וביחסים בין צייר למצויר. הציירת יושבת בתוך מבנה הדומה בצורתו למכונות צילום ציבוריות, כאשר אל התא נכנס אדם הבוחר את אופי התמונה שברצונו לקבל. עליו לשבת ללא תזוזה כשלוש דקות שבסופן יקבל את דיוקנו המצויר, דרך חריץ מידיה של הציירת.

Bartisan | ארנון גורני: מיצב מתחום הניו מדיה שבו יוצגו קטעים מתוך הסרט ״התנגדות״ של אדוארד זוויק עם דניאל קרייג, באופן שיאפשר שליטה בראייה ובשמיעה ע״י הצופה בעזרת קונטרולר. הקטעים יתורגמו לעברית בהקראה ״חיה״ הניתנת להאזנה באזניות אלחוטיות.

PathePong | איל גרוס, אלון גרוס, רוני זיס: הדמיית משחק פינג פונג באמצעות מכונה שתתרגם את התנועה הפיזית שתתקיים בחלל לצורות אליפטיות המשתנות תוך כדי מהלך המשחק ותדפיס אותן על כדורי פינג פונג שהשחקנים יקבלו כמזכרת.

משגר מטוסי נייר | מוזיאון המדע: המבקרים יקפלו מטוסי נייר בגדלים שונים ויוכלו להטיס אותם בחללי בית הנסן באמצעות משגר מטוסים מיוחד.

Cloud Printer | ערן שיר: ״מדפסת הענן״ היא מכונה שיוצרת קצף קל ועמיד שעשוי מתערובת של סבון מיוחד, מים, אוויר והליום. הקצף מעוצב לתצורת עננים קטנים, והקהל יוכל לראות איך הם צפים למעלה אל השמיים.

חילוף חומרים – META BOLISM | התוכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי, בצלאל: העבודות שיוצגו בתערוכה נוצרו במסגרת מעבדות ״אודות עיצוב״, ומציעות שני צירי התייחסות לחיבור שבין עיצוב לקידמה טכנולוגית. האחד, אוטופי במהותו, מציע אפשרויות עיצוביות שמציעות עתיד משופר בעזרת טכנולוגיות חדשות, עתידיות או אף מדומיינות. האחר, ביקורתי, מהווה ריאקציה לחידושים ולמרוץ הפיתוח, כזה השואל שאלות וחושף דילמות שמתייחסות ליכולות ומיומנויות אנושיות, ולעיתים מתבצר בטכנולוגיות עבר ״נמוכות״. אוצרים: גלית שבו ויהונתן הופ.

מגזין אף יוציא לאור מגזין תיעודי ייחודי שתוכנו מבוסס אפליקציית אינסטגרם, מודפס בזמן אמת וניתן להרכבה ע״י הקהל במהלך האירוע. המגזין ישמש כקטלוג של התערוכה ויאפשר לקהל ליצור תוכן אישי לפני פתיחת התערוכה ולאסוף את התוצרים מ״פופ-אפ סטודיו״ מיוחד שיוקם באחד החללים בהנסן.

פעילויות שבוע העיצוב בבית הנסן יתקיימו ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ובשיתוף: בית המודל, עיריית ירושלים; המחלקה לעיצוב תעשייתי, תוכנית תארים מתקדמים, בצלאל; המחלקה לניו מדיה, מוסררה; התו השמיני, המפעיל את אולם הקולנוע התו בהנסן; ביה״ס מוסררה; המיזם לקולנוע בירושלים; אסופה – חנות לעיצוב; מגזין אף.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden