כל מה שחשוב ויפה

ילקוט הכזבים בגלריה של המחלקה לצילום בבצלאל

פורטפוליו News: התערוכה ילקוט הכזבים (A Bag of Fibs) תפתח ביום שלישי ה-20/1 בשעה 17:00, בגלריה לצילום בבצלאל, קומה 8, קמפוס הר הצופים. משתתפים: בועז אהרונוביץ׳, לי אורפז, טניה לזטיץ׳, אנוק מילדינוביץ׳, ניר עברון, ליליאנה פרבר. אוצר: רן קסמי-אילן.

טניה לז׳טיץ׳

טניה לז׳טיץ׳

שם התערוכה, ילקוט הכזבים, הושאל מאוסף הסיפורים שאיגדו דן בן-אמוץ וחיים חפר ב-1956. בן אמוץ הבדיל כזב משקר ומתיחה כך: ״שקר הוא כשאיש אינו יודע את האמת, פרט למספר עצמו. מתיחה היא שכולם יודעים את האמת, פרט לקורבן המתיחה וכזב הוא כשכולם יודעים שהסיפור אינו אלא שקר ובכל זאת מוכנים לחזור ולשמוע אותו שוב ושוב״.

התערוכה, פרי מחקר ואוצרות של הסטודנטים במחלקה לצילום בבצלאל, מנסה לבחון את התבניות שדרכן אנו רוכשים ידע חזותי ומגבשים את תפישת המציאות. על ידי מבט חוקר ושימוש בטקטיקות שונות מבדלים האמנים את הסיפור האמיתי מהשקר ומהכזב. בתערוכה עושים האמנים שימוש באותן טכניקות שנמצאות בשימוש מסביבנו בכל רגע על ידי מערכות מידע שונות, ומשמשות בשיגרה את התשוקה שלנו לא לדעת.

מבט חוקר ושימוש בהסוואה, קידוד, דחיסה הדמיה ואי-גיון – מאפשרים לאמנים המשתתפים בתערוכה להצביע על תקלות במישור הנראות, רגעים שבהם מתקיימת הפרעה במערך הכחשת ידע. מדובר במערך הישרדות יומיומי, שהרי המתח בין השאיפה לדעת לבין השאיפה לא לדעת, להתעלם ממה שאיננו יכולים לשאת, הוא חלק מהותי מאין כמוהו בחיי הנפש שלנו. אנחנו מחזיקים באמונות שאנחנו מתכחשים אליהן, מניחים הנחות שאיננו מכירים בהן ונוקטים מנהגים שאנחנו מעמידים פנים שאיננו יודעים עליהם.

ילקוט הכזבים עוסקת בקיום שנע בין השאיפה לדעת לבין הרצון להתעלם ממה שאיננו יכולים לשאת, מכיוון שהכרה בידע זה נושאת עמה מחיר כבד של סכנה, אחריות וכאב. התערוכה מתקיימת במסגרת הדיון בנושא ״הדימוי הנעדר״, שמתנהל המחלקה לצילום בשנה אקדמית זו ומבקש להעניק קדימות למה שאין לו נוכחות חזותית, ולחשוף את הסמוי מעין העדשה.

צוות מחקר ואוצרות: מרינה אסלניאן, בנימין טגר, דניאלה טננבאום, אלינה יאבטושנקו, דור כהן, שיר לוונשטיין, נטע לוין, סיון לזר, יצחק נבון, דנה עסיס, רשא עספור, מאי קסטלנובו.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden