כל מה שחשוב ויפה

יורדים מההר: המחלקה לקרמיקה וזכוכית בבצלאל מתארחת ברויאל ביץ׳ תל אביב

פורטפוליו News: התערוכה ״יורדים מההר״, שתיפתח ביום חמישי ה-24/12 בחללי מלון רויאל ביץ׳ בתל אביב, תציג את מיטב עבודות הבוגרים (2015) של המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל. התערוכה תוצג בשטחים הציבוריים של המלון, והמבקרים בה יקבלו מפת צפייה שתנחה את ביקורם, ותזמין אותם לגלות את העבודות הפרושות בין הקומות, טרקלין העסקים והלובי. אוצר: שרון תובל
אופיר נאור. צילום: גיא יחיאלי

אופיר נאור. צילום: גיא יחיאלי

מלון רויאל ביץ׳ תל אביב, מקבוצת מלונות היוקרה של רשת ישרוטל, מקום משכנה של דיגיארט – החממה לאמנות דיגיטלית – הוא חלל פונקציונלי, שעוצב על פי שיקולים מלונאיים. חלק מהעבודות המוצגות בתערוכה ישמרו על תפקידן כחפץ אסתטי, חלקן יקבלו משמעות שונה, וחלקן ישמשו את אורחי המלון.

״מערכת ישיבה עירונית״ – מושבי הקרמיקה של נועה רזאר משתלבים בחלל הן כפריט עיצובי, והן כחפץ ישיבה פונקציונלי. דרור רוזנברג מציבה גופי תאורה קרמיים בין המושבים בלובי ובטרקלין העסקים, ומאירה את החלל. עבודתה של זוהר אורן, ״בין השמשות״, שהוצגה בקמפוס בירושלים כמין חלל מקביל אקזיסטנציאלי, עוברת מדיון קיומי לשיח רומנטי ופיוטי, כשעמודי הזכוכית הלבנים מוצבים כמעין ענפי במבוק סוריאליסטים, בבריכת הנוי בלובי. אופיר נאור מציגה את ״זיכרונות ילדות״, יצורים ילדותיים, מעין הכלאות בין חיות שונות, שנעשו בטכניקת אובניים. בתערוכה הנוכחית עוברת יצירתה של נאור מייצוג מוזיאלי לנרטיבי: היצורים שובבים, מנסים לכבוש ולהשתלט על שטחים שונים במלון.

עדי בן עזרא. צילום: גיא יחיאלי

עדי בן עזרא. צילום: גיא יחיאלי

שרון תובל,אוצר התערוכה, הוא גם מנהל אוסף האמנות של רשת מלונות ישרוטל, שמרחיבה בימים אלו את אוסף האמנות של החברה. בתחילת שנת 2016 יפתח פרויקט חדש ״ארט יערות״, חממה לאמנות עכשווית עם מיטב האמנים הישראלים באחוזת הבריאות והספא יערות הכרמל. בסוף שנת 2016 יושק אוסף אמנות חדש, עם פתיחתו של מלון חדש במושבה הגרמנית בירושלים.

לדברי תובל, ״התערוכה פועלת כלטאה ששינתה עורה והתאימה את עצמה למרחב החדש, הרחק מהאקדמיה בהר הצופים. 27 היצירות עברו תהליך אדפטציה חיצונית ליצירה, כזו המתאימה עצמה לתנאי החלל בו היא מוצגת, ואדפטציה פנימית שכוללת שינוי מבני חומרי שמותאם לתנאי התצוגה החדשים. התערוכה היא חגיגה אסתטית, האוצרות אינה תמטית אלה תצוגתית. כך או כך, זהו מהלך ניסיוני ראשון של פרויקט ׳החממה׳, לארח תערוכה אשר אינה נרטיבית במהלכה האוצרותי.

״מזה מספר שנים אני עוקב בהתפעלות אחר היצירה של בוגרי המחלקה לעצוב קרמי וזכוכית בבצלאל. היצירה המוצגת בתערוכות הבוגרים מתעלה על גבולות המדיום (קרמיקה וזכוכית) המגדיר את המחלקה. בוגרי המחלקה יודעים היטב לצאת מהעיסוק בחומר ובטכניקות היצור השונות, וליישם מחקר ותיאוריה ביצירה אמנותית מעוררת הערכה. אני שמח על ההזדמנות להציג את עבודות הבוגרים בארנה מקצועית, כחלק מהפעילות האמנותית המתרחבת של הרשת״.

משתתפים: דרור רוזנברג, עדי בן עזרא, נועה ראזר, אופיר נאור, זהר אורן, יעל אקרמן פרלוב, בוריס מורוז, דפנה לוי, אסתי בלסם, גילי אילן, צאלה קירשנבאום, יעל קורנשטיין, תמר דרוזד, עדי טל, עמית אדלר, אהוד אורבך, עדן חברוני, הדר לוי, מוריה אדר פלסקין, איילת הוכהויזר, מיכל הרדה.

אוצרת משנה: עינב ברנס אליאסוב

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden