כל מה שחשוב ויפה

לאוניד פדרול: דור אחרון

פורטפוליו News: הצלם לאוניד פדרול משתף פעולה עם יוליאנה גורקורוב ואלינה קביטקובסקי בתערוכה ״דור אחרון״, שתיפתח בסינמטק תל אביב ב־8.9 ובמרכזה טכניקה המשלבת בין צילום, ציור ופיסול

צילומים: לאוניד פדרול, ציור על צילום: יוליאנה גורקורוב

התערוכה ״דור אחרון״ שתיפתח בסינמטק תל אביב ב־8.9 מציגה עבודות בטכניקת ״פוטומנר״ (Fotomanere), המשלבת בין צילום, ציור ופיסול. העבודות מבוססות על צילומיו של לאוניד פדרול ועל גביהם מציירת יוליאנה גורקורוב, שפיתחה את הטכניקה הייחודית יחד עם אלינה קביטקובסקי בשנת 2009.

פדרול עמד בראש מחלקת הצילום של מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב במשך שני עשורים. במקביל, התמסר לפרויקט אישי שבו צבר אלפי צילומים של אזור ים המלח ומדבר יהודה. האוסף המרשים הוצג בתערוכה ״צלה של ירושלים״, שריכזה עבודות מעשר שנות צילום והוצגה בעשרות מדינות בעולם: ממנילה בפיליפינים, דרך בנגקוק, מינסק, וינה ועוד, בתמיכת משרד החוץ. ב־2007 יזמו פדרול וקביטקובסקי פסטיבל שנתי לצילום אמנותי בקרב עולים בשם ״ישראל בעין חדשה״.  

צילומים: לאוניד פדרול, ציור על צילום: יוליאנה גורקורוב

״במונח ׳דור אחרון׳ אנו מבקשים לרמוז על אחרית הימים. לפי הגותה של עדת קומראן, אחרית הימים מסמלת את קץ הרֶשע, את סופה של המציאות המוכרת, תיקון ההווה ותחילתו של עולם שכולו טוב: מציאות שאין בה עוול וכאב, ושבה צדיקים זוכים לגמול מלא, לאושר ולהבנה של סודות הבריאה וההיסטוריה. מגילת המלחמה מתארת לחימה בין בני החושך, בהנהגת בן־בליעל, ובני האור. יד אלוהים תכריע את הלחימה במערכה השביעית״.

הטקסט משאיר שאלות רבות פתוחות, ועבודותיהם המשותפות של פדרול וגורקורוב שואבות את נושאיהן וסגנונן מהדמיון, בניסיון להשלים את הפערים ולספר את סופו של הסיפור. במקביל לפתיחת התערוכה יוצגו בסינמטק סרטים ניסיוניים קצרים שביימה קביטקובסקי וצילם פדרול, בשלוש השנים האחרונות, ביניהם: ״רוחות של צפת״, ״האוויר של תל אביב״ ו״שני נופים שונים״, חלקם הוקרנו בביתן הישראלי בפסטיבל קאן 2016.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden