כל מה שחשוב ויפה
מהדורות שונות של הספר איה פלוטו. איורים: ארי רון

ויצו חיפה מקימה פרויקט מחקר לתיעוד חלוצי העיצוב הגרפי

פורטפוליו News: פרויקט מחקר חדש יוקדש לתיעוד ההיסטוריה של מייסדי המחלקה לעיצוב גרפי – תקשורת חזותית בויצו חיפה, שיצאו מסטודיו גראפיס החיפאי

המרכז האקדמי ויצו חיפה מייסד קרן מחקר חדשה, שתוקדש לתיעוד והתחקות אחר ההיסטוריה של מייסדי המחלקה לעיצוב גרפי, לימים המחלקה לתקשורת חזותית בויצו. את המחלקה לעיצוב גרפי בויצו חיפה הקימו בשנת 1974 המעצבים אליהו (מתוקה) שוורץ, רעייתו אורה שוורץ, ארי רון (מאייר הספר ״איה פלוטו״ וקלפי המשחק ״טאקי״), חיים שטייר ומעצבים נוספים. הצוות המקים עבד בסטודיו גראפיס החיפאי, בניהולו של המעצב והאדריכל הרי פרנק. הסטודיו שכן בשכונת הדר הכרמל וסיפק שירותי עיצוב למפעלי התעשייה ומוסדות התרבות והשלטון שקמו ופעלו בחיפה ובמדינה הצעירה.

בתחילת שנות ה־70 זיהה שוורץ את הדרישה ההולכת וגוברת לאנשי מקצוע בתחום העיצוב הגרפי, והגה את החלופה החיפאית לאקדמיה לעיצוב ואמנות בצלאל, שהייתה עד אז המקום היחיד בארץ ללמוד גרפיקה. היוזמה הייתה בשיתוף פעולה עם ד״ר זאב שדמון, שהקים וניהל את המכללה לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה. והשאר היסטוריה.

סמל שייטת 13 בעיצוב אליהו (מתוקה) שוורץ

טאקי, עיצוב ואיור ארי רון

לניהול הפרויקט גוייסו אמנון וגילה זמיר, הוא מרצה ותיק במחלקה לתקשורת חזותית ושניהם בוגרי המחלקה משנת 1986. בהמשך ייקחו בו חלק גם סטודנטים לתקשורת חזותית ולצילום.

בימים אלה מתבצע השלב הראשון במחקר, הכולל ראיונות עם המעצבים ומשפחות המייסדים שהלכו לעולמם, תיעוד האוספים האישיים והעבודות שעוצבו עבור לקוחות וחברות פרטיים ועבור סטודיו גראפיס. בשלב ב׳, ייבחנו וייבחרו האפשרויות האופטימליות לשימור והנחלת המידע שנאסף, כמו גם חיבורו לפעילות העכשווית של המחלקה לתקשורת חזותית.

נשיא ויצו חיפה, פרופ׳ דוד אלכסנדר: ״למייסדי המחלקה לעיצוב גרפי יש תרומה עצומה וזכויות מייסדים חשובות בקידום הגרפיקה תוצרת הארץ והעיצוב החזותי בישראל משנות ה-50־60־70.  אלו כרוכים גם בהיסטוריה של ישראל ושל העיר חיפה, אשר היתה שער הכניסה הראשי למדינה ומרכז כלכלי ותעשייתי חשוב, וגם במוסדות השלטון והתרבות שהוקמו במדינה הצעירה. הם מהווים חלק מדור החלוצים בענף העיצוב החזותי במדינת ישראל ופירות עבודתם הם חלק מנכסי צאן הברזל של התרבות הישראלית. לצערנו  נותרו מעצבים ספורים שיכולים לספר את הסיפור החשוב ולכן אנו פועלים לשמר, לתעד ולכבד את החשיבות של קבוצת המייסדים החיפאית ואת תרומתה העצומה ברמה הארצית ליצירת הזהות העיצובית הייחודית של ישראל באותן שנים״.

בשנה הבאה ימלאו 45 שנים להקמת המחלקה לעיצוב גרפי בויצו חיפה, מוסד אקדמי שמציג מודל לעיצוב המשקף את הייחודיות הגאוגרפית והאנושית שבו.

אליהו (מתוקה) שוורץ

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden