כל מה שחשוב ויפה
יוליאן רוזפלדט, לילה אמריקאי

״הוליווד ומיתוסים אחרים״ במוזיאון תל אביב

פורטפוליו Promotion: התערוכה ״הוליווד ומיתוסים אחרים״, שתיפתח ביום חמישי 26.4 במוזיאון תל אביב, מציגה עבודות וידאו של אמנים אירופאים (וישראלי אחד) המתייחסים במבט מבחוץ - ביקורתי ואוהב - למעמד הקאנוני של הקולנוע ההוליוודי. אוצרת: רותי דירקטור

״הוליווד ומיתוסים אחרים״, התערוכה הקבוצתית שתיפתח ביום חמישי 26.4 במוזיאון תל אביב, היא תערוכה של עבודות וידאו שעניינן קולנוע: הן משקפות את הזיקה ההולכת וגוברת של אמנות הווידאו לקולנוע מבחינת אופני העשייה, התכנים וחוויית הצפייה. וידאו-ארט – המדיום שנולד בשנות ה-60 וה-70 מתוך עולמות האמנות הפלסטית והקולנוע הניסיוני, ותוך הפניית עורף לקולנוע הפופולרי, החל לפתח בשנות ה-90 יחסי משיכה-דחייה, היקסמות-ביקורתיות והתבוננות מחדש בקולנוע המיינסטרים. אם לנקוט בהאנשה פרוידיאנית, הווידאו נמצא בשלב שבו הוא מאמץ לו הורה אחר, זוהר יותר, זה שאליו התכחש בתחילת דרכו: הוליווד.

עבודות הווידאו בתערוכה, שאורכן הכולל כשלוש שעות, מציפות את היחסים הכפולים האלה: אימוץ כלים קולנועיים, התייחסות לתעשיית הקולנוע ומנגנוניה האידאולוגיים והכלכליים, עיסוק במיתוסים ובגיבורים והתבוננות בכל אלה מהצד.

יספר יוסט, משהו לאהוב

תום פניני, משקולת נייר

האמנים המציגים בתערוכה – פייר ביסמוט, אוקייה דקר, תרזה האברד ואלכסנדר בירכלר, פרנצ׳קו וצולי, גווידו ון דר ורווה, יספר יוסט, תום פניני ויוליאן רוזפלדט – הם מהדמויות המרכזיות בתחום הווידאו הקולנועי המתגבש כיום. עבודותיהם לא רק מעוררות מחשבה על הקשר המורכב וידאו־קולנוע־אמנות, אלא גם מאפשרות לחוש אותו. איכות צילום שנועדה למסך גדול, פסקול עשיר ועוטף, רגש בווליום גבוה – כל מאפייני הקולנוע שהפכו אותו למדיום הסוחף ביותר, משמשים כאן כחומרי גלם. 

התערוכה קוראת לצופיה להתמסר להם וגם להרהר באופן שבו מוסכמות הוליוודיות עיצבו את תפישת עולמנו בכל הנוגע לרגש ולתשוקה, לאופן שבו נשמר זיכרון ולדרך שבה נרקם סיפור.

במסגרת התערוכה יוקרנו באולמות הקולנוע של המוזיאון הסרטים ״איפה רוקי 2?״ של פייר ביסמוט ו״גראנד פריז טקסס״ של תרזה האברד ואלכסנדר בירכלר, (חלקים מהסרטים מוצגים באולמות התערוכה).

בערב הפתיחה המוזיאון פתוח 24 שעות להקרנת ״השעון״, עבודתו של כריסטיאן מרקליי, שהיא מעין עבודת־על בהקשר של יחסי אמנות וקולנוע. התערוכה החדשה תהיה פתוחה עד חצות ובשעה 22:00 האמן תום פניני ישוחח על עבודתו המוצגת בתערוכה.

מידע נוסף וזמני הקרנות באתר מוזיאון תל אביב

פייר ביסמוט, איפה רוקי II

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden