כל מה שחשוב ויפה
מתן בן כנען, המנוחה. צילומים: אבי אמסלם וסטודיו שוקי קוק

מתן בן כנען במוזיאון תל אביב

פורטפוליו Promotion: תערוכת היחיד של מתן בן כנען, זוכה פרס שיף לאמנות פיגורטיבית־ריאליסטית 2017, תיפתח ביום שני 25.6 במוזיאון תל אביב. אוצרת: עמנואלה קלו

מתן בן כנען משלב בין מסורות של ציור ריאליסטי לבין תכנים הנוגעים בלב ליבה של החברה הישראלית. נושאים מיתולוגיים וסיפורי התנ״ך משמשים לו מקור השראה ליצירת סיטואציות אנושיות מורכבות, שאותן הוא מביים, מצלם ומצייר. הוא מפרק את המיתוסים מייצוגיהם ההרואיים ומנוסטלגיה של עבר ״מפואר״ וממקם אותם במציאות הבנאלית המקומית.

חומרים היסטוריים ואקטואליים, פוליטיים וחברתיים רוחשים מתחת לפני השטח של ציור מרהיב ביופיו, שנסוכה עליו רוח של מקומיות, אך גם זרות גדולה. האווירה השגרתית לכאורה של הווי פרברי או של פסטורליה כפרית על רקע הנוף והאור המקומיים טעונה במתח מטריד, הנוצר מהמפגש עם המקור המיתולוגי והריחוק ממנו בעת ובעונה אחת.

הסדנה של אבא

אנבל וגיא

בן כנען נמנה עם הדור הצעיר של הציירים הריאליסטים הפועלים בישראל. בשנת 2015 זכה בפרס הראשון בתחרות הדיוקנאות של הנשיונל פורטרט גלרי בלונדון (BP Portrait Award) על ציורו ״אנבל וגיא״ (2014). בכך היה הישראלי הראשון שזכה בתחרות זו, הנחשבת לאחת החשובות בעולם, ובאותה שנה השתתפו בה 2,748 ציורים מ־92 מדינות שונות. הציור שזכה בפרס היוקרתי נוצר בהשראת הסיפור התנ״כי על יפתח הגלעדי ובתו.

בן כנען, יליד 1980, מתגורר ועובד ברמת ישי. הוא בעל תואר ראשון בהצטיינות ממכללת אורנים ותואר שני באמנות מאוניברסיטת חיפה. הוא מציג תערוכות יחיד ומשתתף בתערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם, ועבודותיו נמצאות באוספי אמנות ציבוריים ופרטיים.

נעילה: 27.10

מתן בן כנען, המנוחה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden