כל מה שחשוב ויפה
יונתן כץ, נשות שנחאי

שבוע האיור 2018 בפורטפוליו // קריית המלאכה וחולון

נשות שנחאי, המוזיקה של האייטיז, חיות ואותיות, ילדות בשואה בראי הקומיקס, אנשי תרבות בקריקטורה: מאיירי שבוע האיור באזור קריית המלאכה ויפו מספרים למה כדאי לבקר בתערוכות שלהם ולאיזה תערוכות הם מחכים במיוחד

יונתן כץ: נשות שנגחאי

יונתן כץ מציג בא לה רמפה את התערוכה נשות שנגחאי – סיפורי אריסטוקרטיה: דיוקן העושר והדקדנט של נשות שנגחאי, דרך סיפורים קצרים מחיי היום־יום.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

התערוכה מתארת בצורה ייחודית רגעים מחיי היום־יום בהשראת כרזות פרסום שנעשו בתקופה פחות מוכרת באמנות והעיצוב המערבי, עם ביטוי אישי לאסתטיקה והאופנה הייחודית של אותה תקופה.

  1. מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

מאיירת שאני נהנה לעקוב אחריה היא ג׳יליאן טמאקי, מאיירת קנדית שמעלה בתדירות די גבוהה לאינסטגרם עבודות אישיות ומסחריות. הקו הידני המזוהה והנוגע ללב שלה מראה פעמים רבות סיטואציות יום־יומיות בצורות שונות ומקוריות.

לאיזו מוזיקה אתה מקשיב כשאתה מאייר?

בזמן שאני מאייר אני אוהב להקשיב לפלייליסטים ביוטיוב או הרצאות על נושאים שמעניינים אותי. מכיוון שבזמן סשן של עבודה על איור אני משתדל שיהיו כמה שפחות הסחות דעת, קטעי שמע ארוכים קולעים למטרה.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור אתה מחכה במיוחד ולמה?

התערוכה הבית העתידי מסקרנת אותי מאוד, מכיוון ששיתופי פעולה יוצרים היברידים לעיתים הרמונים ולעיתים משונים, ומכיוון שמושג ״העתיד״ לאורך ההיסטוריה התפרש פעמים רבות כנושא רומנטי למדי. מעניין אותי לראות את הדימויים שיוצגו שם בהקשר להוויה המקומית, וכמה יהיה בולט החלק של כל אחד מהתחומים השונים בתוך שיתופי הפעולה.

יונתן כץ


ארז גביש, תרבות אגודה

ארז גביש: תרבות אגודה

ארז גביש, ראש המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, מתעסק בתערוכה תרבות אגודה בגלריה P8 בחברת־הסוד שאולי פעלה בשנות ה־80 מאחורי הקלעים של תרבות הפופ המערבית.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

כי אני לוקח מוזיקה, מדע בדיוני, תרבות פופ ומיסטיקה, את המוּכָּר ואת הנסתר, ורוקח מהם חדר של מציאות חלופית קסומה ומוזרה.

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

אני לא יכול לענות על זה – יש כל כך הרבה איור טוב מסביב, כל הזמן, כל כך זמין, ואני גם ככה לא זוכר שמות. זו תקופה מרגשת של חשיפה יום־יומית, בלתי מוגבלת כמעט, לאיור במיטבו.

לאיזו מוזיקה אתה מקשיב כשאתה מאייר?

רוב הזמן לטכנו־דאב, מינימל־טכנו ואסיד אנלוגי בסאונדקלאוד. אני לא יכול לעבוד עם מוזיקה אם היא לא מונוטונית ואלקטרונית. לקראת התערוכה חזרתי לשמוע אמני אלקטרו־פופ משנות ה־80, אחרי שלא הקשבתי להם מאז – פחות או יותר – ומצאתי את עצמי במערבולת נוסטלגית רגשית של זכרונות ויניל.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור אתה מחכה במיוחד ולמה?

אני מחכה לדיאלוג של פייר קליינהאוז ושמעון אנגל בתערוכה הפחד עצמו. בכל שנה, המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, שאני עומד בראשה, תומכת במימון תערוכה של בוגרי עבר מצטיינים של המחלקה בשבוע האיור. הפעם לא ביקשתי לראות דבר. הפקדתי את התערוכה בידיהם של פייר ושמעון, בהנחייתה של אורית ברגמן – ראש תחום האיור החדשה במחלקה – ואני מחכה לפתיחה לראות מה יצא. אבל אני ממש סקרן.


יונתן הירשפלד, חיותיות

יונתן הירשפלד: חיותיות

האמן יונתן הירשפלד משלב בעלי חיים וחפצים מוכרים לכדי איורים של חיות חדשות, מוזרות ומפתיעות, בספר חיותיות (חיות+אותיות), פרי עבודתו המשותפת עם האוצר וחוקר העיצוב יקיר שגב, בתערוכה שמוצגת בגלריה חנינא בקריית המלאכה.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

כדאי לבוא לבקר בתערוכה ולראות מה קורה כשעושים ספר ילדים מאויר, אבל עם איורים שהוזמנו על ידי ילדים ולא מבוגרים.

  1. מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

המאייר האהוב עלי הוא ירמי פינקוס.

לאיזו מוזיקה אתה מקשיב כשאתה מאייר?

מקשיב לרוק.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור אתה מחכה במיוחד ולמה?

אני מחכה לתערוכה יוון הפלסטית של לילך מדר ואביב קלר – זה לגמרי מדבר עם העבודות שלי כאמן שמתעניין ברוחות רפאים מהעבר הקרוב והרחוק.

יונתן הירשפלד


בעז רוסנו, מתוך ״ילדות בשואה בראי הקומיקס״

בעז רוסנו: ילדות בשואה בראי הקומיקס

בעז רוסנו הוא אחד המשתתפים בתערוכה מיליון וחצי – ילדות בשואה בראי הקומיקס במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון. רומנים גרפיים מהארץ ומהעולם העוסקים בשואה, מציגים זוויות הסתכלות שונות על ילדים גיבורים, ילדים לוחמים, ילדים שהיו לקורבנות, ילדים ״תליינים״, חלומות ילדות, זיכרונות ילדות ועוד

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה?

זו המורשת של כולנו, וזו דרך ייחודית למאיירים להתמודד עימה, ולצופים להתחבר אליה.

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

מעריץ ותיק של מורי ורבי, מישל קישקה. מכירים אותו בזכות העבודות הפופיות והקריקטורות שלו, אבל מדובר גם במאייר עדין, עם הבנה של הלב האנושי ברמה של משורר.

לאיזו מוזיקה אתה מקשיב. כשאתה מאייר?

להקה צרפתית בשם Crazy Penis. ידידי, אדוארדו מיטלמן, המעצב המעולה, הכיר לי אותם בזמנו, והם פשוט נהדרים ברקע ועוזרים להתרכז ולהיכנס ל־zone הנכון.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור אתה מחכה במיוחד ולמה?

אני מחכה לתערוכה של איציק רנרט וחבריו, מפגש משפחתי. אני מאד אוהב את החשיבה הייחודית שלו, ואת הקו שמלווה אותו מאז שנות ה־80. נקווה רק שלא יהיה גס מידי, כי אני מתכנן להביא לשם את ילדי… 😉

שי צ׳רקה


כפיר וייצמן, על הפנים

כפיר וייצמן: על הפנים

כפיר וייצמן מציג בספריה והגלריה של המכון טכנולוגי חולון את התערוכה על הפנים – אנשי תרבות בקריקטורה, עם קריקטורות של דמויות בולטות ומרכזיות מתחומי האמנות, הקולנוע, המוזיקה והטלוויזיה, בארץ ובעולם, במאה ה־20 וה־21.

למה כדאי לבוא לבקר בתערוכה שלך?

התערוכה היחידה בתחום הקריקטורה (caricature), וגם עם הומור.

מי המאייר/ת האהוב עליך כרגע ולמה?

יש הרבה, אני כרגע עוקב אחרי מאיירת ספרדיה, מריה פיקאסו פיקאר (לא יודע אם יש קשר משפחתי אל הפיקאסו). כמו כן אוהב את העבודות של דניס זילבר, של ערן אלבוחר ושל מיה שלייפר.

לאיזו מוזיקה אתה מקשיב כשאתה מאייר?

אני מקשיב לשירי פופ\רוק באווירה רגועה. עשיתי מנוי בספוטיפי ונותן לזה לנגן ברקע.

לאיזו תערוכה בשבוע האיור אתה מחכה במיוחד ולמה?

אני מחכה לראות את איור – סיפור, כי מעניין אותי לראות את הפרשנות של הסטודנטים לטקסטים.

כפיר וייצמן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden