כל מה שחשוב ויפה
אחמד אלסודני (פרט). צילום באדיבות האמן וגלריה מלבורו ניו יורק ולונדון

שורשי אוויר: סיור גלריות בניו יורק

אסיר לשעבר שיוצר עבודות עדינות ונוגעות ללב, אמנית שעובדת עם נאסא על התחממות הקרחונים, אגדה אמריקאית ואוטופיה סוריאליסטית עירקית

השורשים המשונים של ג׳סי קריימס

ג׳סי קריימס היה סטודנט לאמנות כשנעצר על אחזקת סמים. הוא נכלא עם פושעים מסוכנים בכלא פדרלי והדרך שלו לשרוד היתה דרך האמנות. כעת הוא מציג בגלריה Burning in Water בניו יורק את תערוכת היחיד השנייה שלו, Strange Roots עם מקבץ עבודות שנוצרו אחרי השחרור מהכלא. העבודות של קריימס (Krimes – למרות האיות השונה, האירוניה של השם לא חומקת ממנו כמובן) מורכבות מחומרים מגוונים מאוד היוצרים יחד פסלים ליריים ועדינים. הוא עושה שימוש בשאריות ברזל של מעמדי מגזינים ישנים ממוזיאון פילדלפיה, עיר מגוריו, שניפח בתוכם מיכלי זכוכית – האלגוריה לכלא היא בלתי נמנעת. מן המיכלים כמו צומחים חלקי ענפים ומערכות שורשים אורגניים, שהפירות שלהם עשויים פלסטיק, שבו הטביע האמן דימויים ועיצב אותו לגופים תלת מימדיים. את הדימויים הוא שואב מחיפושים מבוססי תמונה שערך בגוגל סביב נושאים חברתיים טעונים. קריימס מתייחס למחקר הוויזואלי כ״אמצעי לחפור את המבנים הבסיסיים עליהם מושתת הנוף הדיגיטלי שלנו ודרך לשחזר את האופן שבו אנו תופסים את המציאות״. התוצאה אסתטית ומעוררת מחשבה.

התערוכה פתוחה עד ה־30 בנובמבר, גלריה Burning in Water.

ג׳סי קריימס. צילום באדיבות האמן וגלריה Burning in Water

זריה פורמן. קרחון DeVicq, אנטארטיקה, 74°4758.401S131°054.8208W

זריה פורמן: מבט על

האמנית זריה פורמן עוסקת מזה מספר שנים בתיעוד הקטבים והשפעת שינויי האקלים עליהם, במדיום נדיר יחסית היום – צבעי פסטל. פורמן פעילה בהגברת המודעות לשינויי האקלים ואף נתנה הרצאת TED בנושא. בעקבות הרצאה זו פנו אליה מסוכנות החלל NASA והציעו לה להצטרף לטיסות מבצעיות מעל הקטבים ולצלם מהאוויר. צילומים אלה הפכו לציורי ענק בצבעי פסטל, המוצגים כעת בגלריה Winston Wächter. הציורים כמו מזמינים את הצופה לשקוע ולהיעלם בתוכם. שמו של כל ציור הוא הקואורדינטות המדוייקות של הצילום שעליו הוא מבוסס והזמן המדוייק שבו צולם – באופן המצביע על הייחודיות והחד־פעמיות שלו. על כל אחד מהציורים בתערוכה עבדה האמנית במשך חודשים, וכתוצאה מכך בתערוכה יש תשע עבודות בלבד, שכל אחת מהן באה ללמד אותנו על תופעה מסויימת, שלרוב קשורה להפרשי טמפרטורה ותזוזת קרחונים. התוצאה מהפנטת.

עד 21 בדצמבר, גלריה Winston Wächter

רוברט וויטמן. צילום באדיבות האמן וגלריה פייס

רוברט וויטמן. צילום באדיבות האמן וגלריה פייס

רוברט וויטמן: 61

במהלך שישה עשורים של פעילות אמנותית לא הפסיק רוברט וויטמן למתוח את גבולות האמנות ולשאוף אל האוונגרד. התערוכה בגלריה פייס מהווה סקירה לאחור של הקריירה שלו ומקבצת עבודות המייצגות את כל אורכה. דוגמה לאוונגרדיות של וויטמן היא אחת מעבודותיו הראשונות, מ־1957 – חוט לבן באורך כשלושה מטרים המשתלשל מן התקרה. וויטמן מאמין גדול בטכנולוגיה ואף הקים יחד עם רוברט ראושנברג אגודה לניסויים באמנות וטכנולוגיה. הוא נחשב לחלוץ באמנויות מיצב ומיצג, שלשיטתו מדגישות את ארעיות המרחב, והוא מתעניין באופן שבו הדימויים והאובייקטים מפעילים את הצופה. העבודה המרשימה ביותר בתערוכה היא ״קו אדום גלי״ מ־1967, לה הוקדש חדר מיוחד בגלריה. החדר חשוך ובמרכזו מקרן לייזר הפועל ב־360 מעלות ומקרין קו אדום, שנע ורוקד על הקיר באופן מדיטטיבי.

עד 21 בדצמבר, PACE Gallery

אחמד אלסודני, צילום באדיבות האמן וגלריה מלבורו ניו יורק ולונדון

אחמד אלסודני בגלריה מלבורו

אחמד אלסודני, אמן צעיר ממוצא עירקי שחי ופועל בני יורק, מציג בתערוכה בגלריה מלבורו ציורים מופשטים בצבעים פנטסטיים. לדבריו, מטרת הציורים היא להעביר את הרגש והלך הרוח שלו בעת שצייר. בעבודותיו הקודמות ניכרה המציאות הסוערת והאלימה שבה גדל, אולם בעבודות החדשות חלה התמתנות, ואפשר למצוא את החוויות והמתחים שהם מנת חלקו של כל ניו יורקר ממוצע – אומרים בגלריה. התפתחות נוספת בעבודותיו המאוחרות היא הופעתם של משטחים גיאומטריים לצד הגעשיות המתפרצת. אלה מהווים קונטרסט ומוסיפים עניין לעבודות. למרות שהעבודות בבסיסן מופשטות אפשר לזהות דימויים שונים, בעיקר פרחים ועצים, שבשילוב עם הצבעוניות העזה נותנים ניחוח סוריאליסטי.

עד 15 בדצמבר, Marlborough Contemporary Gallery

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden