כל מה שחשוב ויפה
דנה יואלי בבית ביאליק. צילומים: רויטל טופיול

מה קורה // דנה יואלי

דנה יואלי רואה במוזיאונים היסטוריים סיסמוגרף מרתק של התרבות שבה הם מתקיימים ומאמינה שאין מחיצות של זמן ומרחק באמנות. בימים אלה היא מציגה תערוכת יחיד בבית ביאליק, יוצרת לתיאטרון וחולמת להגיע להאג ולגרמניה בפרויקט הבא

מי?

דנה יואלי, 39, תל אביב.
אתר / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

בזוגיות עם יובל.

מה בצלחת?

בדרך כלל טבעונית אבל קצת שחררתי השנה ולכן כרגע צמחונית. אני אטעם כל דבר (צמחוני) חדש, ויש לי העדפה גורפת למרציפן.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

החודש נפתחה תערוכת היחיד שלי ״תפנים״, שאצרה סמדר שפי בבית ביאליק בתל אביב, ובמקביל אני מציגה גם את העבודה ״בקיע״ בסדנה לאמנות רמת אליהו. מתוך פרוייקט ״אולימפיה״, תערוכת יחיד גדולה שהצגתי בשנה שעברה במוזיאון הרצליה, נוצר שיתוף פעולה מיוחד – יצירת ארט למחזה המצמרר ״תיאסטס״ של המחזאי היווני סנקה. זוהי עבודה משותפת עם אנשי התיאטרון נעמי יואלי, דורון תבורי, יוסי מר חיים ונדב ברנע, שמועלית כעת ב״שומר 3״.

בתערוכה ״תפנים״ האכסניה (בית ביאליק) השפיעה באופן משמעותי על העבודה. חללי הנצחה ומוזיאונים היסטוריים וחינוכיים אהובים עליי מכול. מבית שטורמן העגמומי בעין חרוד, דרך מוזיאון הציד במינכן ועד מוזיאוני הטבע המרהיבים בניו יורק או בברלין. מוזיאונים היסטוריים נדמים בעיניי לאיזה סיסמוגרף מרתק של התרבות שבה הם מתקיימים. בית ביאליק הוא מין מקום כזה – בין מוזיאון היסטורי לארכיון, בבית מגורים משומר ומשונה.

העבודה ״תפנים״ מורכבת מחדרים מיניאטוריים ועבודת וידאו. האובייקטים נוצרו בהשראת הכתיבה של ביאליק על הטבע האירופי מצד אחד, ומצד שני מחומרי זיכרון אישיים ואנונימיים. אלה חדרים מיניאטוריים משובשים, מעין בתי בובות חסומים למשחק, שמוצגים בבית שהוא גם מין בית מיניאטורי שקפא.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

לא זכורה לי פגישה עם אמן מפורסם שהותירה עלי חותם. הסיטואציה תמיד לחוצה מידי וכולם ״סטאר סטראק״, אבל מפגשים עם יצירות אמנות שינו את חיי. יוצא לי לחלום על אמנים לעיתים קרובות. לא מזמן הייתה לי שיחה שלמה עם הכוריאוגרפית פינה באוש. דיברתי לפני כן עם אלברכט דירר על בעיה טכנית שלא הצלחתי לפתור. זה קורה לי לא מעט, וזה תמיד נמצא בתחום היומיום.

אני חושבת שהיופי באמנים הוא שדרך היצירה שלהם אנחנו מכירים. ככה אני יכולה לחוש קרבה ללני ריפנשטאהל, לג׳ורג׳יה אוקיף, לתומאס מאן, לפרימו לוי, לדירר, לוואנדה לנדובסקה. אין מחיצות באמנות.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף את צריכה כדי לממן אותו?

וואו אני לא בטוחה מה קודם! באופן הכי אמיתי: פרויקט החלומות שלי הוא תמיד הפרויקט הבא שאני רוצה לעשות, ובשבילו אני צריכה לראות את הציור ״טבע דומם עם ברבור מת״ של יאן ווניקס בהאג. זה יהיה נפלא להגשים חלום ולנסוע לקן הנשרים בברכטסגאדן בגרמניה באותה ההזדמנות.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

סבתא שלי המדהימה, האמנית אגי יואלי, נפטרה השנה והיה לה סטייל היסטרי, עם נטייה חריפה לבז׳. עשיתי שופינג יסודי בארון שלה. חוץ מזה קניתי לאחרונה שמלת ערב של ממש, שמלת משי ירוק חלומית ונהדרת, שאין לאן ללבוש.


רוצות להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden