כל מה שחשוב ויפה
צילום: מרים כבסה

ציורי הנשימה של מרים כבסה בברוקלין

מרים כבסה יצרה בדירתה הזמנית בוויליאמסבורג ציור שהוא חדר וחדר שהוא ציור. כעת היא מזמינה מבקרים לחוות אותו מבפנים

כמו הרבה דברים טובים, גם זה קרה במקרה: בעיות רטיבות ושאר עניינים פרוזאים אילצו את האמנית מרים כבסה לצאת מדירתה בניו יורק לכמה חודשים, ולשכור חלל אלטרנטיבי. היא שכרה דירה בבניין בן 100 שנה בשכונת וויליאמסבורג בברוקלין, שעומד לפני שיפוץ מסיבי. בינה לבין עצמה החליטה כבסה ליצור הומאז׳ לאישה המבוגרת שגרה בדירה כמה עשורים וכעת עברה לבית אבות, ולצייר על קיר אחד בסלון. היא עשתה זאת בטכניקה ייחודית שפיתחה, שמתבססת על הנשימות שלה המכתיבות את הקצב של משיכות המכחול.

מקיר אחד זה הפך לחדר שלם, שבו כל המשטחים הפכו לציורים של כבסה – האח, הכורסא, המנורות. הכל. ״הבנתי שזה לא משנה על איזה משטח אני מציירת. את הפעולה שלי אני יכולה לעשות בכל דבר שאני נוגעת בו. זה המגע שלי וההתכוונות של המגע שלי״ אומרת כבסה. מבחינתה זהו אקט של הפיכת המציאות לציור, בניגוד למסורת של הציור, שמחקה ומייצג את המציאות. ״עבודת הנשימה״ הזו ארכה שמונה ימים שלמים, שבהם עבדה כבסה מבוקר עד ערב, כשהיא נוגעת בכל פרט ופרט; עבודה מדיטטיבית, ״קצת כמו ויפאסנה של ציור, זה הכניס אותי מאוד מאוד פנימה״, היא אומרת במבט לאחור.

מרים כבסה. צילום: Scott Benedict

מרים כבסה בסטודיו. צילום: Justin Robertson

צילום: מרים כבסה

כבסה קוראת לחלל בפשטות Living Room, וכשמו כן הוא – חדר חי. בתחילת ינואר פתחה אותו לזמן מוגבל למבקרים. אבל זו לא הזדמנות לסלפי מגניב ולהמשיך הלאה. להיפך. כל מבקר קבע פגישה ובמשך שעה זכה לחוות את החלל עם כבסה, מנותק מהסלולרי. ״זה היה מן ניסוי; ניהול של דיאלוג על עבודה כשאנחנו נמצאים בתוך העבודה״.

החוויה, היא מספרת, הייתה משמעותית למבקרים וגם לה. אנשים נתנו לעבודה לחדור אליהם והשיחות שהתנהלו בחדר היו מפתיעות בעומקן. ״העבודה כמו הדהדה בתוך האנשים והוציאה מהם דברים שאין לי מושג איך הם יכלו לדעת, מתוך הקווים שיצרו הנשימות שלי״. השיחות המוקלטות צפויות להוות חומר גלם לעבודות עתידיות שלה, יחד עם התמונות של המבקרים עטויי מסיכות אפריקאיות ענקיות, שצילמה בחלל. ״מהרגע שאנשים חבשו את המסיכה הזו, שמעלימה את הזהות שלהם, נהיה להם חופש בגוף, מן playfulness כזה שהיה מאוד משחרר״. לאור התגובות האוהדות, מתכננת כבסה לפתוח את החלל שוב למבקרים בתאריכים 1־11 במרץ, לפני הריסת המבנה.

בימים אלה נמצאת כבסה בתהליכים לרכישת כנסיה עתיקה משנת 1883 בעיירה בצפון מדינת ניו יורק. היא מתכננת לצייר בכנסיה באותה הטכניקה, וליצור יצירת אמנות ייחודית שתהיה פתוחה לביקורים. ״זו הולכת להיות יצירת אמנות מדהימה. הכנסיה עתיקה עם ויטראז׳ים צבעוניים. הבנתי שלכל עבודה יש את הצבעוניות שלה. בגלל שהכל שם מפלטות עץ בצבע חום כהה, יכול להיות שאני אעבוד עם זהב. זו תהיה חוויה מאוד רוחנית לשבת שם בפנים״, היא מבטיחה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

 1. תהילה לבנת

  דירה מדהימה. אפשר לקבל כתובת מדוייקת? תודה

  1. Hagit Peleg Rotem

   תוכלי ליצור קשר עם האמנית: miriamcabessa.com

 2. תהילה לבנת

  אפשר לקבל כתובת מדוייקת לחדר המדהים?

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden