כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לפורטפוליו

ספרו לנו על פרויקטים חדשים ומלהיבים. ליצירת קשר ולפרטים נוספים – hi@prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

עדנה פרידמן

קטן וגדול, יחיד ורבים בבית בנימיני

פורטפוליו Promotion: התערוכה ״דג קטן זה לא דג גדול אבל קטן״ תיפתח בבית בנימיני ב־28.2, ולצידה התערוכה ״קערה, אחת וכמה״

שתי תערוכות חדשות יפתחו בבית בנימיני ביום ה׳ 28.2. דינה כהנא גלר אוצרת את התערוכה המרכזית: ״דג קטן זה לא דג גדול אבל קטן״. התערוכה מדגישה את האיכויות שעולות מעבודות בקנה מידה קטן: בעבודה קטנה, שנוצרת מתוך ההכרח לזקק ולחדד משהו, יש איכויות אינטימיות. עבודה בקנה מידה קטן יכולה להכיל גם עולמות מורכבים ועצומים, בגודל קטן ללא רעש מיותר, זאת יכולה להיות אפילו תמצית חריפה. להקטין מאפשר להעמיס משקלים בדויים, לפרוש מרחבים דמיוניים.

בעולם שבו אנחנו חיים עם הדמיות והקטנות של המציאות, מעניין לראות איך פועלת ההקטנה כפעולה שאינה דחיסה (כמו בצילום), ליצירת עולם מקורי ומיוחד, שמתנתק מהדבר הגדול שעליו הוא מצביע, והופך תוך כדי כך, להיות לתופעה מקורית עם שפה ייחודית.

לתערוכה נבחרו מוצגים שנעשו בבלעדיות המבודדת של אמן בסטודיו שלו, ללא התערבות של מומחי הפקה וטכנולוגיות הגברה מונומנטליות. דברים שמייצרים צפיפות ולא מתפזרים, שמרתקים את הצופה כאשר מבטו מחפש פרטים, רגישויות של חומרים, עלילות סיפורים והפתעות.

דינה ברמן. צילום: הילה שילוני

כמו פראפראזה על ניסוחו של אדמונד דה ואל בספרו ״הארנבת עם עיני הענבר״: ״ביסוד הדברים יש קשר לחיי היומיום, אפילו חיי יומיום אקזוטיים. הם יכולים להיות חושניים ומרהיבים אבל לא מפוארים כמו תיבות מארי אנטואנט או ארונות תצוגה במוזיאון. זה לא רמברנט ולא הפרתנון אבל לא ביטוי לחוסר אמביציה. הם נועדו שיגעו בהם, הושטת היד היא רגע של פיתוי״.

מציגים: אורית אדר־בכר, עדנה אוליבר־פרידמן, יהושוע בורקובסקי, דינה ברמן, רון חן, דניאלה יניב־ריכטר, אמנון ישראלי, ארז ישראלי, דליה מאירי, מיה מוצ׳בסקי־פרנס, דויד מוריס, חיימי פניכל, מאיר פרנקו, סלי קריסטל־קרמברג, זיו צפתי, Tal R., Kees Viser.

בגלריה הקטנה תיפתח התערוכה ״קערה, אחת וכמה״, אוצרת: רוית לצר. משתתפי התערוכה, סטודנטים בקורס לעיצוב קרמי במחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר, התבקשו לעצב קערה, חפץ שימושי יום־יומי, ולהתייחס למופע שלה ביחיד ובריבוי. במהלך סמסטר אחד לומדים הסטודנטים ומתנסים בתהליכי עבודה בחומר קרמי וביצירת תבניות גבס, בדגש על עיצוב קרמי תעשייתי בסדרות קטנות.

בר בראז. צילום: אחיקם בן־יוסף

לאורך הסמסטר עסקו הסטודנטים בשאלות שנגעו בחוויית המשתמש: סוגי אוכל שונים, אופן החזקת הקערה, אחסון ושימוש. בנוסף ניסו לצקת תוכן אישי מתוך מרחבי השראה שונים: גיאומטרי, אורגני, אנושי, תעשייתי ועוד. בפני הסטודנטים בפרט, ומעצבים בכלל, עומד אתגר גדול דווקא במרחבי העיצוב המטופלים, שם עליהם לנסות ולחדש בתוך גבולות מצומצמים ומדויקים, את הפתרונות לכך הם מנסים למצוא ברווחים שבין פשטות למורכבות, בין המוכר למפתיע ובהקשר לנושא תערוכה זו בקשר שבין היחיד לקבוצה.

משתתפים: יעל נחום, בר ברא״ז, ירדן בשבקין, נעם טלבי, דרן רוזנטל, שירלי צדוק, יונתן מגנוס, מיכל נחשון, נטע גולדברג, ברק בר חיים, גל כהן, שגיב קהילה, תהילה בן חורין, הד פריבש, יעל סאלם, דור לייבמן

שיח גלריה: שישי, 12.4, בשעה 11:30. נעילת התערוכות בשבת 27.4.

פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden