כל מה שחשוב ויפה
אמנון דוד ער. צילום: Thomas

מה קורה // אמנון דוד ער

אמנון דוד ער, הזוכה הראשון בפרס שיף לאמנות פיגורטיבית, חוזר למוזיאון תל אביב בתערוכת העשור לפרס. כיום הוא חי בברלין וחולם להחזיק מספר סטודיואים בערים שונות בעולם ולדלג בין מקומות ובין עונות

מי?

אמנון דוד ער, צייר. בן 45, מזה חמש שנים חי ועובד בברלין.
אתר / פייסבוק/ אינסטגרם

סטטוס זוגי

במערכת יחסים מזה כעשור עם יהודה ענבר, פסנתרן קונצרטים.

מה בצלחת?

הבעיה שאני באמת אוהב לאכול כמעט הכל, בדיקות הדם שלי קצת פחות אוהבות את זה.

אמנון דוד ער. צילומים: מ״ל

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

החל מיום שלישי (12.3) אני מציג לקט של עבודות גדולות, מרביתן חדשות, בתערוכת העשור לזוכי פרס שיף במוזיאון תל אביב. הייתי הזוכה הראשון בפרס, ובעקבותיו הצגתי תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב בשנת 2009. בתערוכת העשור לפרס אפשר יהיה לראות את ההתפתחות של עבודתי מאז, ולראשונה בארץ ייחשפו גם כמה עבודות שאפתניות חדשות שהצגתי עד כה רק באירופה.

כצייר העובד מהתבוננות עבודותיי התאפיינו תמיד בנאמנות למציאות ובסקרנות ועניין פנאטיים כמעט בעולם הסובב אותנו. אני משתדל לעבוד בגמישות טכנית גדולה, ועסוק תדיר בחיפוש נושאים חדשים, דרכי הבעה חדשות ואמצעים לביטוי רגשי. לתפישתי מאז ובשל המצאת המצלמה, ציור ריאליסטי צריך להציע אלטרנטיבה למה שהמדיות החדשות מתקשות לספק – רגש, אווירה, ניתוח חושי ופרשנות פסיכולוגית.

בעבודותיי החדשות יותר אני מחפש ללא הרף את היופי והייחוד בעולם הקפיטליסטי גדוש הלכלוך והרעש, ומתרכז בבחירה בטריוויאלי והיום־יומי. כך אני יוצר מעין מראה צינית לפופ־ארט של שנות ה־60 ולתרבות הצרכנות. אחד מתחומי העניין המרכזיים בעבודתי הוא החומר והטקסטורה של חפצים שונים, שאת חלקם אני אוסף סביבי באובססיביות, וחוקר את אפקט האור על הצבעוניות ותחושת האווירה ששורה על הציור.

אמנון דוד ער (צילומים מ״ל)

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

לפני מספר שנים ניגשתי לרון ארד בחצר של הרויאל אקדמי בלונדון, שם הוא בדיוק סיים להתקין פסל, כדי להגיד לו שאני מאוד אוהב את עבודתו. נראה לי שזה היה החיכוך היחיד שהיה לי עם אבק כוכבים.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

הייתי שמח להחזיק מספר סטודיואים בערים מעניינות בעולם, ואולי גם אחד על גלגלים, כדי שאוכל לדלג בין עונות ובין נושאים. מיותר לציין שזה חלום לא מאוד ישים.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

אני לא רוצה לציין את האחרון, רק את האהוב ביותר. לפני עשר שנים בערך קניתי לי מגבעת בורסלינו מהממת בירוק זית. מתתי עליה וחבשתי אותה עד שהיא נהרסה לחלוטין. עד היום אין לי לב לזרוק אותה.


רוצות להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden