כל מה שחשוב ויפה
דפי רייס דורון, מראת נגד עין הרע. צילומים: הילה מרסל קוק

דפי רייס דורון // נגד עין הרע

דפי רייס דורון מספרת על המראה שעיצבה נגד עין הרע, בועת זכוכית שכוללת מראות היוצרות אפקט מעגלי של אין־סוף. ערב השקה יתקיים בבית קום איל פו בהשתתפות חוקר הטרנדים גיל רויטר, האמנית והצורפת דנה חכים והאדריכלית והחוקרת מרים בליך

מראת ״נגד עין הרע״ היא אוביקט המיועד לתליה על הקיר. האוביקט בנוי מבועת זכוכית שקופה המנופחת בעבודה ידנית, משלבת נגיעות של זכוכית כחולה בהשראת עין הזכוכית האיקונית המוכרת לנו משווקי פשפשים. בתוך האוביקט ממוקמות מספר מראות היוצרות אפקט מעגלי של אין־סוף. מבט אל תוך המראות מגלה את עינו של הצופה ויוצר מעין מקום מדיטיבי למבט פנימי. לפי מרים בליך, חוקרת קבלה, המציאות היא מראה לתת מודע ועין הרע היא תוצאה של הדרך שבה אנו רואים את העולם. בעידן שמקדש את המבט החיצוני, האוביקט נועד להזכיר לנו עוצמת המבט הפנימי ואת כוחנו במניעת עין הרע.

בניגוד לפרויקטים קודמים שלי, שהתחילו מתוך חקירה חומרית וניסויים בתהליכים, הפרויקט הזה התחיל מרעיון ליצור גרסה משלי לאוביקט נגד עין הרע: מענה מקומי למסכות האפריקאיות ולאייל הצפוני. צורת הבועה והשילוב של המראה היו נוכחים כבר בסקיצה הראשונה אבל עברתי דרך הרבה אבות־טיפוס כדי ללמוד לעבוד עם מנפחי זכוכית, כך שגם פה המחקר החומרי היה נוכח ואני ממשיכה עם חקירת הזכוכית לפרויקטים נוספים שאני עובדת עליהם כרגע.

דפי רייס דורון

הרקע לפרויקט קשור גם לחיי הפרטיים. אני מקיימת אורח חיים דתי: בילדותי למדתי בבית ספר לאמנויות בתל אביב, חזרתי בתשובה לקראת הבת מצווה ועברתי לתיכון דתי. זו עובדה שאנשים תמיד מופתעים לגלות עלי, כנראה בגלל שאני תל אביבית במקור, מתעסקת בעיצוב ובחדשנות ואפילו שמאלנית! אנשים לא תופסים את השילוב כאפשרי; אבל מי שמכיר אותי לעומק, יודע שאני אדם מאוד רוחני שלומד קבלה ופילוסופיה יהודית, ולכן העיסוק בקמעות מתאים לי. זו הפעם הראשונה שאני מייצרת אוביקט שמאחד את שני העולמות.

במהלך הפיתוח שהתחיל לפני שלוש שנים, גיליתי שהאייקון שבחרתי חזר להיות נוכח בעולם האופנה והעיצוב. אחד הדברים שמאפיינים אותי כמעצבת הוא שאני מזהה חומרים וצורות לפני שהם הופכים לפופולריים בשוק. אבל הפעם צפיתי נדהמת איך האייקון של העין הכחולה שחשבתי להחזיר לחיים, חוזר להיות דימוי פופולרי ואפילו טרנדי. אני רואה את זה גם כתגובה לתקופה המבלבלת שבה אנו חיים אבל גם כתופעה רוחנית כללית שעוברת על העולם. אני רואה בחומרים ששולטים עכשיו כמו זכוכית, צבעי גרדיאנט וחומרים שיש בהם אוויר, כתופעה רוחנית.

החלטתי לעשות ערב השקה לאוביקט שבמהלכו אציג את התהליך ואת החומרים שאספתי סביב המחקר. הזמנתי את חוקר הטרנדים גיל רויטר לנסות לתת הסברים לתופעה של חזרת הקמעות לחיינו, ואת האמנית והצורפת דנה חכים שמעצבת תכשיטים בהשראת קמעות. בנוסף, במסגרת המחקר שערכתי לפרויקט הגעתי למרים בליך – אדריכלית, חוקרת קבלה ופיזיקה – שמסבירה את השילוב בין העולמות הרוחניים לפיזיים בדרך שלא נתקלתי בה בעבר, ואני מאוד מתרגשת שהיא הסכימה לבוא לערב ההשקה ולדבר על עין הרע בקבלה.

– – –

ערב השקת מראת נגד עין הרע יתקיים בבית קום איל פו, נמל תל אביב, יום שני 25.3 בשעות 18:30-21:00
הכניסה חופשית אך מותנית בהרשמה מראש במייל [email protected]


הפרויקט התקבל בפורטפוליו ופורסם כחלק מהרצון שלנו לשמש במה לפרויקטים חדשים בתחומי התרבות החזותית. שלחו אלינו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden