כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לפורטפוליו

ספרו לנו על פרויקטים חדשים ומלהיבים. ליצירת קשר ולפרטים נוספים – hi@prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

חפצים שנמצאו במטמון של נחל משמר. צילומים: אברהם חי; אוסף רשות העתיקות

חומר ורוח במוזיאון ארץ ישראל

פורטפוליו Promotion: סודותיה של תרבות מסתורית ועולמם של חרשי הנחושת הראשונים נחשפים בתערוכה חדשה במוזיאון ארץ ישראל, ״חומר ורוח״, במסגרת שיתוף פעולה מיוחד עם רשות העתיקות. אוצר: ד״ר מיקי סבן

התערוכה ״חומר ורוח״ חושפת את עולמם של ״אדוני האש״, חרשי הנחושת הקדומים – מחוללי המהפכה המטלורגית ויוצרי כלי המתכת הראשונים – שפעלו בארץ לפני 6,000 שנה. כ־700 חפצים, שנוצרו בשחר ההיסטוריה בתקופה הכלקוליתית (נחושת – כלקוס, אבן – ליתוס), פותחים צוהר לחיי היום־יום, הרוח והפולחן של תושביה הקדומים של הארץ, באחד הפרקים הבלתי ידועים והמרתקים בתולדותיה. בין המוצגים הנדירים: מיטב חפצי המטמון מנחל משמר, גלימה מפוארת של לוחם וקשתו, ציור הקיר של ה״כוכב מע׳סול״ הקשור בפולחן מסתורי ועוד. התערוכה הארכיאולוגית, אחת הגדולות והחשובות מסוגה שנערכו בישראל, מוצגת במסגרת שיתוף פעולה מיוחד עם רשות העתיקות.

הכוכב מע׳סול

ארץ ישראל, גשר בין יבשות ונקודת מפגש לתרבויות רבות, מילאה תפקיד חשוב בתולדות האנושות משחר ההיסטוריה. לפני 6,000 שנה, בתקופה הכלקוליתית, התרחשה באזור מהפכה טכנולוגית ששינתה את העולם – המהפכה המטלורגית, תעשיית כלי המתכת. חרשי הנחושת הראשונים הצליחו להפוך עופרות לכלים, בעזרת אש וידע נסתר. קרוב לוודאי שבממלכות השבטיות שהתקיימו בפרק זמן זה ברחבי האזור, כמו בתרבויות מסורתיות רבות בנות זמננו באסיה ובאפריקה, החרשים יוצרי המתכות, נחשבו לקוסמים בעלי ידע על־טבעי. הם היו קרוב לוודאי מהעילית החברתית של ממלכות אלה, שנשלטו כנראה על ידי שליטים שבטיים, כדוגמת השליט-הלוחם שמנחות הקבורה שלו הן משיאי התצוגה.

התרבות הכלקוליתית השתרעה מהגולן בצפון ועד למדבר יהודה והנגב בדרום. קרוב למאה שנה, משנות ה־30 של המאה ה־20 ועד לימים אלה, נחפרו עשרות אתרים, שהניבו עשרות אלפי ממצאים המאוחסנים במחסני אוצרות המדינה של רשות העתיקות; רובם לא הוצג מעולם. לתערוכה נבחרו מאות רבות של ממצאים, המאפשרים הצצה אל ״החומר והרוח״ של תרבות ייחודית זו על מגוון הבטיה: חיי היום־יום, הפולחן, האמונה והטקס ומנהגי הקבורה.

סנדלים שנמצאו במערת הלוחם. צילום: קלרה עמית

הממצאים המרתקים מגלים כי המהפכה המטלורגית הביאה עמה תמורות כלכליות וחברתיות, שהייתה להן השפעה מכרעת על תולדות בני האדם. לצד תעשיית הנחושת שגשגו עוד תעשיות מתמחות, כגון תעשיית הבזלת, תעשיית השנהב והצדף ותעשיית האבן, ששימשו לייצור כלי יוקרה ופולחן. ייצור כלי החרס לבש לראשונה אופי תעשייתי עם המצאת ״האבניים האטיים״ ושכלול שיטת הצריפה. נוסף לכלי היום־יום, התמחתה תעשיית החרס בתקופה זו בייצור מכלי קבורה (גלוסקמות) וקנקנים, במגוון צורות ועיטורים.

בין השרידים המרהיבים ביותר שיצרו ״אדוני האש״ נמנים חפצי נחושת ממקדש מסתורי, שיוצרו בטכניקת ״שעווה נעלמה״ מסגסוגת שמקורה בעפרות שיובאו מארצות רחוקות. החפצים, זוהרים היום כמו ביום יצורם, שופכים אור על הופעת המקדשים, בתי האלים. ויש הקושרים את החרשים ותעשיית הנחושת למקומות מקודשים אלה.


חומר ורוח, מוזיאון ארץ ישראל, חיים לבנון 2, תל אביב. נעילה: 9.11

ראש אלה מעוטר בצמד יעלים ולהבים, המטמון מנחל משמר

פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden