כל מה שחשוב ויפה
גוף מחול מקום. צילום: בר ברמן

נטע פולברמכר // גוף מחול מקום

נטע פולברמכר, המנהלת האמנותית של פרויקט ״גוף מחול מקום – מופע פוגש עיר״ שיתקיים השבוע במרכז הספורט ההיסטורי של ימק״א בירושלים, מבקשת לייצר מרחב אפשרי למפגשים רב־תרבותיים שנראים לנו בלתי אפשריים

״גוף מחול מקום – מופע פוגש עיר״ הוא אירוע המחבר גוף רוקד ושר אל מקום ועיר – ירושלים, שהיא לא עיר אחת או מציאות אחת. כמו 70 השמות השונים שלהם זכתה העיר ירושלים, יש לה צדדים שונים, חלקם מנוגדים, ופנים רבות. הפרויקט חוזר לירושלים זו השנה השנייה ״להשתלט״ על מיקום מעניין והיסטורי בעיר. היצירות שנוצרו במהלכו נותנות ביטוי לירושלים, שבהווייתה, ולפעמים אף כנגד רצונה – היא פלורליסטית: שוכנים בה זה לצד זה הישן והחדש, האמונה והכפירה, היופי והכיעור, הרוע והחמלה, הקדושה והטומאה.

נטע פולברמכר. צילום: אלון זיכרמן

״גוף מחול מקום – מופע פוגש עיר״ הוא פרויקט רב־שנתי שיזמה והובילה המחלקה למחול של עיריית ירושלים, בשיתוף פעולה מרגש עם האקדמיה למוסיקה ולמחול. אני, לשמחתי, מנהלת אותו אמנותית זו השנה השנייה. השנה בחרנו לעבוד במרכז הספורט ההיסטורי של ימק״א (YMCA), שתוכנן על ידי אדריכל ארתור לומיס הרמון, ונחנך בשנות ה־30 של המאה הקודמת על ידי גנרל אלנבי. המרכז, ובו בריכת השחייה המיתולוגית, שהיתה הראשונה בישראל(!), ניצב כעת נטוש בעקבות המעבר למרכז ספורט חדש שנחנך בעיר לפני מספר שנים. היצירות שיוצגו בבכורה בפרויקט מגיבות למרווח שבין מה שהיה ומה שיהיה, בין מלא לריק, בין זיכרון לשכחה. במהלך המופעים הקהל ישוטט בין היצירות השונות ובין החללים השונים שבהם הן מתרחשות – בין בריכה ריקה, מלתחות עזובות, ועוד.

בעבורי הפרויקט מציע רבדים שונים ומשרת מספר מטרות: הפרויקט מגשר בין סטודנטים מצטיינים למחול ובין קהילת הכוריאוגרפים הירושלמית. תוך תהליך אינטנסיבי של מחקר, לימוד ויצירה, המחבר את הסטודנטים בשנתיים האחרונות ללימודיהם ליוצרים ולעיר, הפרויקט מייצר אופק תעסוקתי לבוגרי האקדמיה לאחר סיום לימודיהם. ברמה האישית, אותי גם מעניין ליצור מודל חדש לשיתופי פעולה אמנותיים ופדגוגיים בין מוסדות שונים, ולפתח סוג חדש של מופע במרחב הציבורי, שמבטא נכוחה מציאות מורכבת ורב־גונית מאין כמותה. לנגד עיניי אני רואה פרויקט המאפשר לקהל לחוות ולהתנסות בחוויה רב חושית, מאתגרת ומעוררת מחשבה.  

באמצעות הפרויקט הזה אנחנו בוחנים יחד את היכולת שלנו כבני אדם לראות מצב פוליטי, חברתי, לאומי ותרבותי כאחרים מכפי שהם נראים ומיוצגים לרוב בימים אלה. אנחנו מתרגלים בזמן אמת את היכולת שלנו לדמיין למלל ולארוג מציאות אחרת מתוך הנמצא והקיים. חשוב לי כאדם וכאמנית לייצר מרחב אפשרי למפגשים רב־תרבותיים שנראים לנו בלתי אפשריים – רגעי חיים שיש בהם פוטנציאל להניע שיח חדש בין בני אדם, שחולקים עיר אחת בעולם אחד.

מתוך המופע של סחר דאמוני. צילום: בן וייזר

גוף מחול מקום. צילום: דורון שכטר

שבע כוראוגרפיות מקצועיות מרקעים וסגנונות שונים הוזמנו ליצור עם ועל רקדני האנסמבל, תוך תהליך המתכתב ומתערב בעיר ירושלים ומתערבב בה. הפרויקטים היו תהליך של שנה שלמה, שכללה לימוד, מחקר ופיתוח של יצירות מקור, המבקשות להרחיב את הקשר בין תנועה, מקום וקהל, בחיפוש אחר שפות תיאטרליות רעננות. הפרויקט שואב השראה ומהדהד מונחים כמו ארכיאולוגיה, היסטורולוגיה וגיאו־פוליטיקה בהקשרה המיוחד של העיר ירושלים והנרטיבים השונים שהיא מציעה (או לא מציעה – שהרי גם להיעדר יש נוכחות עזה).

היוצרות שנבחרו על ידי הוועדה האמנותית הן מאיה ברינר, מעין גור, מיה יוגל, סחר דאמוני, שרון ולבסקי, שרון שגיא והיוצרת האמריקנית הנחשבת אן ליב יאנג. כל אחת מהיוצרות הנהדרות הללו מביאה לעבודתה עם הרקדניות קול אחר ושפה אחרת, אבל כולן שואבות השראה מההיסטוריה של החללים השונים שבהם נופיע, ומהמפגש ומשיתוף הפעולה עם הרקדניות עצמן. זהו תהליך מאתגר ומעשיר ברבדים רבים, והרקדניות והכוריאוגרפיות גדלות בתוך התהליך הזה כאמניות, כנשים, כאזרחיות מעורבות, ובכלל.

במסגרת הפרויקט הרקדניות יצרו קשרים מקצועיים שנמשכים גם לאחר סיומו. כך לדוגמה, לפני שנה הרקדנית הפלסטינית הנהדרת ראנד טהא נפגשה בתהליך יצירה עם הכוריאוגרף אלעד שכטר, וממשיכה השנה לאחר תום לימודיה לעבוד ולהופיע עם הלהקה שלו, ״קטמון״ – בסולו שהתחיל את דרכו בפרויקט גוף מחול מקום הראשון שהעלינו, בשנת 2018. ראנד מסיירת עם היצירה שנוצרה בפרויקט בקנדה ובאירופה. בעבורי, כמנהלת האמנותית של הפרויקט, זה פשוט מרגש לראות שגם לקשרים המקצועיים שנרקמים בין הרקדניות ליוצרים יש המשך לאחר סיומו של הפרויקט למרות אופיו החד פעמי ותלוי המקום, וגם לעבודות עצמן.

לפרויקט של שנת 2019 אני יוצאת בתקווה שאנסמבל המחול והפרויקט כולו יהוו מעבדה כוריאוגרפית מלאת חיים ועניין, שתסייע להפוך את ירושלים למרכז ליצירה כוריאוגרפית עכשווית – אחת המטרות המשמעותיות שהצבתי לעצמי לקחת בהן חלק בשנים האחרונות.


גוף – מחול – מקום: מופע פוגש עיר מרכז ימק״א ירושלים, רחוב המלך דוד 26 ירושלים
יום שני 27 במאי בשעות 19:00 / 21:00; יום שלישי 28 במאי בשעות 16:00 / 20:00; יום רביעי 29 במאי בשעות 19:00 / 21:00

צילום: בר ברמן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden