כל מה שחשוב ויפה
אור ענבר. צילום: בוריס פרנקל

מה קורה // אור ענבר

אור ענבר מציגה במקביל קיר מיצב גדוש בגלריה אלפרד וספינת תזאוס רעיונית בפורום גבעון, עורכת גיף ממצלמות אבטחה וחולמת לגרום לאוביקטים לרחף באוויר מעצמם

מי?

אור ענבר,  38, גרה בתל אביב.
אינסטגרם

סטטוס זוגי?

בעשר השנים האחרונות חיה עם בוריס, בן הזוג שלי, ועד לא מזמן גם עם חתול ג׳ינג׳י שתלטן ומפואר שלמרבה הצער (והנוחות) עזב אותנו לעולם שכולו טוב (אנחנו מקווים).

מה בצלחת?

אוכלת הרוב חוץ מדגים, פירות־ים, עגבניות טריות ועוד כמה דברים ששכחתי. אוהבת במיוחד פירות, פחמימות ריקות ובקיצור – סוכר.

התערוכה בפורום גבעון. צילום: דנה פרידלנדר

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

בימים אלו מוצגות שתי תערוכות שאני משתתפת בהן, שונות מאוד באופיין. אחת היא התערוכה ״מה רוצה החומר?״, שאצר ניקולה טרצי ומוצגת בגבעון פורום. התערוכה מציגה תגובות ליצירות ישראליות איקוניות מתקופת דלות החומר. בחרתי לשחזר פסל של ציבי גבע, שכל מה שנותר ממנו זה תמונה אחת. ימים ספורים לאחר פתיחת התערוכה דלות החומר, מישהו דרך על הפסל, ולא נותר ממנו דבר מלבד התמונה. בעקבות העבודה הזו, יצרתי מעין ספינת תזאוס (וזה גם שם העבודה), ומבחינתי האספירציה האמנותית שלי סיימה את תפקידה אחרי שבחרתי ברעיון.

birds

התערוכה השנייה, זוהר מסכים, מוצגת בגלריה אלפרד, ובה אני מציגה קיר מיצב יחד עם שירה קמרד, שחר סריג ודגנית אלקיים. קיר המיצב עשוי מאוביקטים שונים; תלת־ממדיים, דו־ממדיים, גרפיים ודיגיטליים. כל האוביקטים הם גלגולים נוספים של ציורים שציירתי בטלפון בשנה האחרונה. בכל הציורים השקעתי המון המון עבודה ושילמתי בכאבי צוואר, אצבעות, עיניים וראש, ואז הם הפכו לדברים אחרים, בצורות שונות ובגדלים שונים, והוצבו על הקיר ובמרחקים שונים ממנו.

בנוסף, ב־5.9 תפתח התערוכה ״Guerrilla Cams״ בגלריה בנימין, שעוסקת במעמד הדימוי הלא ממושטר. במסגרת התערוכה אני משתתפת בפרויקט משותף של האמניות חנה אנושיק־מנהיימר, מור פלד ושרון אזגי, שבו אציג עבודת גיף שעשויה מצילומי אבטחה ממצלמות שונות מסביב לעולם.

זוהר מסכים בגלריה אלפרד

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

אני לא יודעת מה נחשב אמן מפורסם… ישראל נורא קטנה אז אף אחד לא מפורסם וכולם מפורסמים. אבל פגשתי את ניק קייב, שהוא גם אמן וגם מפורסם, בדיזנגוף סנטר בשנת 1993 או 1994, כשהוא הגיע לחתום על דיסקים בדיסק־סנטר. אבל רק במקרה הייתי שם וגם לא באמת נפגשנו, רק נופפנו לשלום אחד לשנייה.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

אופי העבודה שלי מלא אלתורים ושינויים של הרגע האחרון, התפזרויות והתלבטויות כך שה״פרויקט״ נוצר ממה שיש. ברור שתמיד כיף שיש כסף, אבל בינתיים הסתדרתי גם בלי. החלומות שלי יותר קשורים באיך לגרום למשהו לרחף באוויר בלי שום אמצעים, נגיד.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

שמלה שהיא גם ורודה וגם מנומרת, שקניתי באסוס.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden