כל מה שחשוב ויפה
שלווה הדר הוכשטט בתערוכה בגלריה מנשר. צילומים: סימה לנדא

מה קורה // שלווה הדר הוכשטט

שלווה הדר הוכשטט מציירת דימויים מאגיים מהחלומות ומתת־המודע ומשלבת תרבות נורווגית בתערוכת היחיד ״בהיכלו של מלך ההר״ בגלריה מנשר

מי?

שלווה הדר הוכשטט, בת 67, גרה בגבעתיים, נשואה +3.

מה בצלחת?

אוהבת לאכול בעיקר אוכל צמחוני, המון פירות וירקות, אבל לא נמנעת גם מבשר. אשמח להיפטר מהמנהג המגונה הזה, אבל כיוון שאני מבשלת למשפחתי – שבעבורם ארוחה בלי בשר היא לא ארוחה – אני עדיין לא שם.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך, ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

תערוכת היחיד שלי, ״בהיכלו של מלך ההר״, מוצגת בימים אלו בגלריה מנשר (עד 2.11). בתערוכה, שאצר אורי דרומר, אני מציגה למעלה מ־60 עבודות שיש בהן אלמנטים סימבוליים ומאגים. אני מתחברת לעולמות של מיסטיקה, אסטרולוגיה, טארוט – כל אלו מדברים אלי. אני מציירת דימויים שמופיעים בחלומות ובתת־מודע בכלל; צצים דימויים שראיתי בספרי ילדות, או שחוויתי בילדותי ובבגרותי, אבל נעלמו מזיכרוני המודע.

צילומי העבודות: מ״ל

העולם הנורווגי מופיע בתערוכה ומתקשר למחזה ״פר גינט״ ששמעתי הרבה בבית הורי. הקשר לנורווגיה התחיל באופן לא מודע בילדות; כשבחרתי באדוארד מונק לעבודת התזה שלי, שנכתבה בשנות ה־80, לא נתתי על כך את הדעת. נושא העבודה היה ״דימוי האשה־האם ביצירתו של מונק״. התחברתי במיוחד לעבודות הפחות מפורסמות שלו ולעיסוק שלו במחזוריות החיים.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

משך אותי העיסוק בזמן, שהוא מצד אחד לינארי אבל מהצד השני מחזורי. באותו זמן גם התוודעתי לתאוריית הארכיטיפים ותת־המודע הקולקטיבי של יונג, שמעסיקה אותי עדיין. כחלק מהכתיבה, ביקרתי באוסלו, שם ישבתי שעות בספריה במוזיאון מונק וגרתי בבית הזוי, שבמרתפו היו בובות ענקיות של טרולים. השהות באוסלו, הטיול ברחובות, כאילו אני אחד מהאנשים ההולכים בצפיפות בתוך ציוריו, השפיעו כנראה על הציור שלי.

לפני כחצי שנה הצגתי ספר אמן בתערוכה הקבוצתית ״את תהיי החול שלי״, שאצרה גילי זיידמן במרכז לאמנות עכשווית בערד. העבודה נקראה ״תורת המתכות״ – שמו של ספר מטלורגיה שכתב אבי ושעל גביו ציירתי. זאת הייתה עבודה אינטנסיבית של כמעט שנה שבה כיסיתי חלק מהכתוב, לפעמים את כולו, לפעמים השארתי חלקי תרשימים שצייר או מילים בודדות שמהן פיתחתי את הציור או יצאתי לעבודות נוספות. זאת הייתה אלכימיה של הנפש.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

לא פגשתי את מונק, אבל השהות עם עבודותיו בארכיון באוסלו נתנה הרגשה כאילו שוחחנו לא מעט. גם את מקס ארנסט, האמן הדאדאיסט, שעבר בהמשך לסוריאליזם, כאילו פגשתי. התחברתי מאוד לעיסוק שלו בחלומות, בתת מודע, ואת טכניקת הפרוטאז׳ שהוא המציא אימצתי.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

פרויקט החלומות שלי הוא סרט וידאו שקשור לפר גינט. יש לי סקיצה התחלתית, שמחכה כבר כמה שנים. אין לי מושג מה עלותו של פרויקט כזה, כנראה שהרבה. אני מחפשת אמן או אמנית וידאו שהנושא מעניין אותם ושיהיו שותפים לחיזיון הזה.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

קניתי נעלי מכשפה שחורות מבד, עם שפיץ. כאלו עוד לא היו לי.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden