כל מה שחשוב ויפה
קפה עם חברה
שירלי סיגל, קפה עם חברה. צילומים: מ״ל

שירלי סיגל // קפה עם חברה

קפה עם חברה, הציור של שירלי סיגל שזיכה אותה במקום הראשון בתחרות הבינלאומית Strokes of Genius, נולד בימי טרום הקורונה ומתייחס לימים נטולי דאגות מהעבר

הפרטים הטכניים

שירלי סיגל, ״קפה עם חברה״. הציור זכה בתחרות Strokes of Genius 12 ונבחר להופיע על הכריכה של ה־Artists Magazine.

מי אני

ציירת, פמיניסטית ואקטיביסטית חברתית, בעלת תואר שני בארכיאולוגיה ותעודה במוזיאולוגיה. ב־2004 הקמתי את Shirley’s Fine Art School, בית הספר לציור שמשתתף מידי שנה בתחרויות ציור בינלאומיות וזכה בפרסים, במדליות זהב ובתעודות ציון לשבח על הוראת האמנות. מזה ארבע שנים אני מציגה פרויקט אמנות של העצמה נשית עם אמניות מאירן, עומאן והודו. הפרוייקט הוצג בעשר מדינות והשנה במוזיאון חיפה לאמנות.

העבודה

האם יש משהו נעים יותר מלהיפגש לכוס קפה עם חבר/ה? בוקר אחד נפגשתי עם חברה על החוף. האור היה מושלם והאיר את שיערה הקלוע בצמות רבות ואת עורה הכהה. ראיתי את עצמי משתקפת במשקפיים שלה והבנתי שאני יכולה לצייר את שתינו מבלי לצייר את עצמי במפורש.

בנוסף משכה את עיניי צורתו של הצעיף שלה, שיחד עם ראשה הנוטה הצידה יצרו צורת לב. המשחקים בין האור והצל הבהירו לי שהדרך הטובה ביותר ליצור דיוקן כזה תהיה ברישום שחור לבן, שהושלם בפברואר 2020. 

שער המגזין עם העבודה קפה עם חברה

קפה עם חברה, תהליך העבודה

תהליך העבודה

קפה עם חברה

התוצאה הסופית

חודש מאוחר יותר העולם כולו נכנס לסגר, והישיבה עם חברה בבית קפה, ללא מסכות מגן, נראתה כזיכרון רחוק מהעבר. לכן שמו של הרישום ״קפה עם חברה״ מתייחס לימים נטולי דאגות מהעבר.

הציור הוא המשך לפרויקט אמנות שלי בשם ״לאכול עם חברות״. בשנת 2016 פגשתי אמנית מאירן בתחרות ציור בינלאומית בניו יורק. פניתי אליה ישירות ואמרתי ״המדינות שלנו אויבות. בואי נעבוד יחד״. לשמחתי היא הסכימה. כך החל הפרויקט שבו שיתפתי פעולה עם אמניות ואמנים מאירן, עומאן, והודו.

האלמנט המרכזי המוצג הוא שולחן אוכל ועל כל הצלחות ציירתי דיוקנאות של נשים מרחבי העולם. בכל תצוגה חדשה הזמנתי אמנ/ית מארץ אחרת להוסיף כלי אוכל לשולחן. השולחן מסמל את הישיבה המשותפת לסעודה ולחברות, אך הוא גם מקום של הידברות ומשא ומתן.

לאכול עם חברות

לאכול עם חברות

לאכול עם חברות לאכול עם חברות לאכול עם חברות לאכול עם חברות

זה מיצב של שלום והעצמה נשית שמציג נשים במקומן המסורתי (מי לא מכיר את המשפט ״מקומה של האשה במטבח״). אני מבקשת להתחיל מהמקום המסורתי ולהראות שמשם אפשר לצמוח להעצמה ומנהיגות.

הפרויקט הוצג ברחבי העולם, ובכל פעם שהשולחן נודד למדינה חדשה אני מוסיפה לו צלחת ועליה דיוקן של אשה שפגשתי מאותה מדינה. כך מופיעות על השולחן נשים מהודו, מאיראן, ממקדוניה, מרוסיה, מישראל ועוד. לכל דיוקן סיפור מרתק.

תעבירו את זה הלאה

כל יצירותיי מצויירות בסגנון קלאסי פיגורטיבי, בצבעי שמן וברישום בפחם. הן מתכתבות עם יצירות אמנות קלאסיות. לכן הייתי רוצה שקפה עם חברה ופרויקט לאכול עם חברות יוצגו במוזיאון ישראל בירושלים. ירושלים – העיר שבה שלוש הדתות שוכנות זו לצד זו – היא המקום הראוי להצגת פרויקט של אחווה, שלום ושיתוף פעולה.

אחרי הקורונה

אחרי הקורונה

פלוס אחד

לאחרונה יצאו קולות קוראים רבים לאמנים ליצור יצירות שמתעדות את תקופת הקורונה. אני החלטתי לצייר את היום שאחרי המגפה, כשנרגיש שוב שהעולם סביבנו נקי ונוכל לנשום לרווחה ולרקום תכניות לעתיד. כך נולד הציור אחרי הקורונה.


רוצה להשתתף במדור עבודה בעיניים? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

5 תגובות על הכתבה

 1. חן סיון

  איזו עבודה יפהפייה
  איזו יכולת מופלאה
  ואילו בחירות מעוררות השראה, אילו עבודות לעשות, ובאילו שותפות.ים לבחור
  .
  חייכת אותי אחרי ימים של ההיפך

  1. שירלי סיגל

   תודה רבה חן. נעים לקבל תגובה כזו. גם את חייכת אותי

 2. ספי

  וואו, שירלי, רישום מרגש !!!!
  וגם פרויקט הצלחות גאוני ומקסים. נהנתי מאד, תודה.

  1. שירלי סיגל

   תודה רבה ספי. זה מרגש לקרוא

 3. בת ציון רביב

  שירלי יקרה יצירות מופת של ממש !! את בעלת כישרון יוצא דופן ועכשיו מקבלת את ההכרה שאת ראויה לה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden