כל מה שחשוב ויפה

אוריין אוזברקמן // משפחות בהמון צורות

בפרויקט הגמר שלה במכון טכנולוגי חולון, אוריין אוזברקמן יצרה סיפורים דיגיטליים קצרים שמציגים משפחות להט״ביות שונות. כעת הפרויקט מגיע לערוץ הופ! וישודר בספיישל שבוע המשפחה

בתוך שנה משוגעת שבה הקורונה התפרצה, עם חוסר הוודאות שהשתלט, מצאתי את עצמי מבולבלת, מנסה לגלות את עצמי, מי אני, מה מעניין אותי באמת: מה אני רוצה להעביר ממני לאחרים, ואיזו משמעות תהיה לפרויקט הגמר שלי במחלקה לתקשורת חזותית במכון טכנולוגי חולון. בתוך תוכי ידעתי על מה אני רוצה לדבר אבל לא היה לי את האומץ, עד שמצאתי את עצמי מנצלת את ההזדמנות הזו והולכת על זה.

הסיפור שלי מתחיל אי שם בתחילת שנות האלפיים, ילדה בת 6, בת זקונים, ואחות גדולה מיוחדת המשמשת לי כאימי השניה בחיי שגידלה אותי מאפס, שימשה לי דוגמה בכל הבט בחיי והפכה להיות ההשראה לפרויקט הגמר שלי. 

אני זוכרת איך אחותי הציגה לי את בת הזוג שלה, ואני יותר זוכרת כמה זה הרגיש לי טבעי באותם רגעים. לא היה פה שום ספק ואין פה שום סיפור מיוחד על ילדה קטנה שפוגשת לראשונה בזוגיות חד־מינית. זו היתה היכרות שטחית ורגילה למדי. אז מדוע כשחבריי שאלו אותי מי זאת שמסתובבת עם אחותי, הרגשתי נבוכה וחוסר נוחות לספר על זה?

בתקופה שבה לצאת מהארון עוד היה בחיתוליו ויחסית נדיר, בתקופה ש״הומו״ היא מילת גנאי (וגם היום) וזוגיות חד־מינית אינה נפוצה באופן פומבי, מצאתי את עצמי מרגישה את הצורך להסתיר משהו שלי הרגיש טבעי

בתקופה שבה לצאת מהארון עוד היה בחיתוליו ויחסית נדיר באותם ימים, בתקופה ש״הומו״ היא מילת גנאי (וגם היום) וזוגיות חד־מינית אינה נפוצה באופן פומבי, מצאתי את עצמי מרגישה את הצורך להסתיר משהו שלי הרגיש כל כך טבעי.

בתקופה של ימינו, בשנת 2020, כשזוגיות חד־מינית נפוצה הרבה יותר וקיימים סוגים שונים של משפחות להט״ביות, הרגשתי את הצורך דווקא בתקופה זו ליצור פרויקט שנותן יצוג למשפחות ומציג אותן באופן הכי טבעי שיש. למרות שאפשר לראות היום יותר קבלה והכלה של יצוג משפחות מסוג זה, עדיין לא הכל ורוד ולא הגענו לקבלה מוחלטת. בישראל עדיין קיימות אפליות שונות כלפי משפחות להטב״יות.

אוריין אוזברקמן, משפחות בהמון צורות

אוריין אוזברקמן, משפחות בהמון צורות

אוריין אוזברקמן, משפחות בהמון צורות אוריין אוזברקמן, משפחות בהמון צורות אוריין אוזברקמן, משפחות בהמון צורות

בפרויקט הגמר החלטתי ליצור ממשק המכיל סדרת סיפורים על סוגים שונים של משפחות להט״ביות: רציתי להציג שזה טבעי ולגיטימי. בחירת קהל היעד לא היה מקרית: הסיפורים הופנו לילדים בגיל הרך מכיוון שזהו גיל שעדיין אפשר להטמיע בו ערכים של קבלה וסובלנות כלפי תאי משפחה להט״בים.

תהליך יצירת הפרויקט לא היה פשוט. מצאתי את עצמי כותבת את התוכן של הסיפורים, מנסה למצוא שפה ויזואלית מיוחדת שתעניין ותמשוך מספיק ילדים שכבר רגילים להיות מוצפים בתוכן דיגיטלי, ושמנסה לגלות איך אפשר לפנות לילדים בגיל הרך בצורה חכמה.

הרגשתי שהמדיה מוצפת בתכנים שלא היו מספיק מעניינים או אינטליגנטיים, ושרוב התכנים המופנים לילדים בגיל הרך לא היוו לי דוגמה טובה מספיק איך להציג את התוכן שלי. יש היום נטייה להתייחס לילדים בצורה מחנכת מידי ולא בגובה העיניים, והיה לי חשוב לא לבוא בגישה מחנכת, אלא להציג את מה שקיים כמו שהוא: פשוט לפנות לילדים ולהגיד להם תראו, יש הרבה סוגי משפחות, זה מה שיש, זה קיים וזה הכי רגיל שיש.

יש היום נטייה להתייחס לילדים בצורה מחנכת מידי ולא בגובה העיניים, והיה לי חשוב לא לבוא בגישה מחנכת, אלא להציג את מה שקיים כמו שהוא: פשוט לפנות לילדים ולהגיד להם תראו, יש הרבה סוגי משפחות, זה מה שיש, זה קיים וזה הכי רגיל שיש

רציתי שיחושו הזדהות ופשוט יחשפו לזה. כשאני הייתי קטנה לא נתקלתי בסיפורים או בסדרות על משפחות נוספות חוץ מהמשפחה המסורתית שאנחנו מכירים שמונה אבא, אמא, ילדים ואולי גם כלב, לכן הפרויקט היה כל כך משמעותי בשבילי. הקווים המנחים שהנחו אותי היו בעיקר להשתמש בצבעוניות עזה וחזקה שתמחיש את הגיוון שקיים, את הכיפיות שבגיוון, ושהצבעים ישתלבו באופן טבעי והרמוני בכל הסיפורים. 

התוכן של הסיפורים מדבר על גן ילדים שנקרא גן הצורות, ובגן הזה לכל ילד או ילדה יש משפחה שונה אך עם זאת גם כל כך רגילה. כל סיפור מציג ילד אחר מגן הילדים ומספר על הכיף והמשפחתיות הרגילה שכל ילד חווה עם משפחתו. רציתי להעניק תחושה שלא משנה אלו הורים נמצאים בסיפור, סיפור המשפחה שקיים אצל כל ילד או ילדה בגן יכול להתקיים גם במשפחות אחרות.

אוריין אוזברקמן, משפחות בהמון צורות אוריין אוזברקמן, משפחות בהמון צורות אוריין אוזברקמן, משפחות בהמון צורות

לאחר הגשת פרויקט הגמר הרגשתי שיצרתי פרויקט עם מספיק תוכן ומשמעות, ולא רציתי להשאיר אותו רק כפרויקט סטודנטיאלי. מיד פתחתי לו עמוד אינסטגרם והתחלתי לשתף חלק מהתכנים, האיורים והסיפורים. סיפרתי כמה הפרויקט הזה משמעותי בימינו וכמה אני רוצה שעוד ועוד ילדים ייחשפו אליו.

הייתי מופתעת מהעניין הרב של אנשים שהגיבו ופירגנו לפרויקט, שנחשף בתכנית הרדיו ״מדברים הורות״ של נורית ינקלביץ ברדיו החברתי הראשון. היא הקפידה לשדר מידי שבוע עוד סיפור ועוד סיפור וכיום הפרויקט גם מגיע לערוץ הופ! וישודר בספיישל שבוע המשפחה. בשבילי זו נקודת ניצחון קטנה, לקבל את הזכות להצליח להשפיע על דור חדש של קטנטנים ולדעת שהייתי חלק מזה.

לבסוף רוצה בהזדמנות זאת להודות למנחה המדהים שהנחה אותי לאורך כל הפרויקט, פרופ׳ שמעון זנדהאוז, ולקריינית שליוותה אותי לאורך כל הפרויקט, נוי קלימן.


*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden